Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska rozgrywa w Sewilli swoją kosmiczną przyszłość

Unia Europejska rozgrywa w Sewilli swoją kosmiczną przyszłość

22 państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (w tym Wielka Brytania, Szwajcaria i Norwegia) spotykają się w poniedziałek 6 listopada w Sewilli. We wtorek ma do nich dołączyć osiem krajów Unii Europejskiej, które nie są jej członkami. Wszyscy w Europie postrzegają ten szczyt kosmiczny jako spotkanie kluczowe. Europa odgrywa swoją przyszłość w kosmosie, twierdzą znawcy branży kosmicznej. W obliczu chińskiego, indyjskiego i amerykańskiego ataku kosmicznego Europa nie ma innego wyjścia i musi się odrodzić, tak zauważają europejscy przywódcy.

Opublikowano:

1 minuta

Z naszym korespondentem w Brukseli, Pierre’a Benezeta

Europejczycy zmuszeni są dokonać prostego wyboru: albo zachować niezależność w kosmosie, albo zostać klientami innych krajów, albo nawet prywatnymi firmami, takimi jak SpaceX Elona Muska.

Obecnie przeżywa on najgorszy okres i niektórzy nie wahają się nazwać go europejskim kryzysem kosmicznym. Z jednej strony Europa nie ma niezależnych środków, aby wysłać swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną; Istnieje ryzyko marginalizacji w przypadku lotów załogowych. Z drugiej strony nie ma już działających wyrzutni, bo wciąż czekamy na Ariane 6 i włoską Vegę-C.

Szczyt ironii polega na tym, że w 2024 r. to SpaceX wystrzeli kolejne cztery satelity Galileo, europejskiej konstelacji geolokalizacyjnej.

W tym kontekście Europejczycy chcą udowodnić w Sewilli swój zamiar uzyskania „ Stała i niezależna obecność » Na orbicie i na Księżycu, do lotów załogowych lub robotycznych. Chcą także wyryć w kamieniu przyszłe inwestycje w monitorowanie klimatu.

Najtrudniejszą kwestią będzie kwestia długoterminowego finansowania w momencie, gdy Włochy, a potem Niemcy dystansują się od Arianespace i platformy startowej, która może kosztować 350 mln euro rocznie.

Przeczytaj takżeStart nowej europejskiej rakiety Ariane 6 został ponownie przełożony

READ  Bezlitosna odległość od Księżyca