Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Umowa między Arabią Saudyjską a Polską kwestionuje dominację rosyjskiej ropy w krajach bałtyckich

Umowa między Arabią Saudyjską a Polską kwestionuje dominację rosyjskiej ropy w krajach bałtyckich

Proponowany przez Arabię ​​Saudyjską zakup polskich aktywów rafineryjnych powinien zapewnić największemu producentowi w OPEC dwie trzecie polskich dostaw ropy, zmniejszając wpływ dotychczas dominującego dostawcy, Rosji, zmagającej się z regionalnymi napięciami.

Polska od dawna dążyła do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego importu energii poprzez zawieranie umów z alternatywnymi dostawcami, a jej determinacja wzrosła wraz z pogarszaniem się stosunków.

W ostatnich miesiącach doszło do starć między Moskwą a Warszawą o gazociąg Nord Stream 2 omijający sąsiednią Ukrainę, a także kryzys migracyjny. https://www.reuters.com/world/europe/lukashenko-tells-migrants-belarus-poland-border-he-wont-make-them-go-home-2021-11-26, W tym inny wspólny sąsiad, Białoruś.

Nastroje między Polską a Rosją pogorszyły się już w związku z dostawami ropy na początku 2021 roku, kiedy Polska została zmuszona do ograniczenia zakupów ropy z Rosji w wyniku sporu o ceny między rosyjską Rosnieftią a polskim PKN Orlen.

Saudyjski gigant naftowy poinformował w ubiegłą środę, że zgodził się kupić 30 proc. udziałów w drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce i zwiększyć dostawy ropy naftowej do głównego przedsiębiorstwa energetycznego stanu, BKN Orleans, do 200 tys. i 337 tys. baryłek dziennie.

Rafineria w Gdańsku ma przepustowość 210 tys. baryłek dziennie, co daje jej drugie miejsce w Polsce po Państwowej Rafinerii Nafty Blok, z wydajnością około 270 tys. baryłek dziennie.

„Cenimy nasze relacje handlowe z naszymi rosyjskimi partnerami i dostawcami ropy naftowej z innych rafinerii” – powiedział BKN Orlin w e-mailowej odpowiedzi na pytania Reutersa.

Dodał, że nie zamierza „zrywać działalności z rosyjskimi wspólnikami”, odmawiając jednocześnie ujawnienia szczegółów swoich kontraktów handlowych.

W odpowiedzi na e-mail z prośbą o komentarz, Saudi Aramco powiedział, że „nie może podać dalszych szczegółów transakcji”.

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki, rosyjski monopolista rurociągowy Transnieft i Rosnieft nie odpowiedziały na prośby Reutera o komentarz.

Polityka przeciwko gospodarce

Polska jest jednym z największych konsumentów ropy w krajach bałtyckich, a PKN Orlen ma udziały w rafineriach na Litwie iw Czechach, które również kupują rosyjską ropę Ural.

READ  Kryptografia, kłamstwa i zdrady: nowe oszustwa na celowniku polskich systemów

Jeśli umowa zostanie zawarta, Aramco potroi swoje dostawy ropy do Polski i może pokryć od 50 do 70 procent polskiego zapotrzebowania na ropę, według obliczeń Reutera.

Średnio kwaśna ropa z Arabii Saudyjskiej jest technicznie odpowiednia dla polskich rafinerii przeznaczonych do przerobu rosyjskiego Uralu, jest też kwaśna, czyli zawiera dużą zawartość siarki, ale logistyka wysyłki do regionu może zwiększyć koszty importu Towary rosyjskie znad Bałtyku, Victor. „To się nie wydarzy”, powiedział Reuterowi Katona z niezależnej firmy konsultingowej GBC Energy.

„Cel Polski, jakim jest osiągnięcie niezależności od rosyjskich dostaw, wynika przede wszystkim z powodów politycznych” – powiedział Katona, dodając, że jakiekolwiek cięcia w zakupach spotowych i rynkach zbytu zaszkodziłyby rosyjskim eksporterom ropy.

Katona poinformowała, że ​​Arabia Saudyjska dostarcza już ok. 90 tys. baryłek dziennie ropy transportowanej drogą morską do polskiego Gdańska, w porównaniu z około 142 tys.

Import morski do Polski, obejmujący również produkty z Morza Północnego i Afryki Zachodniej, wzrósł wraz ze zmniejszeniem ilości transportowanych przez dawny sowiecki rurociąg Drużba do Polski, co odzwierciedla problemy polityczne i techniczne ostatnich lat.

Według źródeł branżowych i danych Eikon, w tym miesiącu Rosja ma dostarczać przez Drużbę 120 000 baryłek dziennie ropy, w porównaniu z około 220 000 baryłek dziennie w styczniu 2021 roku.

Ta liczba porównuje się do 500 000 baryłek dziennie w połowie 2000 roku.

Dwa źródła zaznajomione z umową saudyjską stwierdziły, że ma ona duże znaczenie dla Polski, ale jest mało prawdopodobne, aby wpłynęła na politykę wewnętrzną grupy OPEC +, w skład której wchodzi Organizacja Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i inni główni producenci, zwłaszcza Rosja.

Chociaż Rosja i Arabia Saudyjska są zjednoczone co do potrzeby wspierania cen poprzez umowy produkcyjne, Rosja i Arabia Saudyjska są przyzwyczajone do konkurowania o udział w rynku i mogą nawet dać Zachodowi lekcję pragmatycznego zarządzania relacjami. Na podstawie rywalizacji, podało jedno ze źródeł.

READ  Oddzielna praca: Polscy pracodawcy są oburzeni nadmiernym entuzjazmem Francji

„Każdy może inwestować w dowolnym miejscu” – podało źródło zaznajomione z transakcją pod warunkiem zachowania anonimowości. Źródło wskazało, że Rosnieft zainwestował w 2017 roku w indyjską firmę Essar https://www.reuters.com/article/us-rosneft-essar-delays-exclusive-idUSKBN1871U5, którym interesowało się również Aramco.