Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina twierdzi, że zdobyła 46 miejsc w obwodzie chersońskim”

Ukraina twierdzi, że zdobyła 46 miejsc w obwodzie chersońskim”


TheSiły ukraińskie zdobyły 46 pozycji w strategicznym południowym regionie Chersoniu w ramach kontrofensywy 1Werset Sierpniowy gubernator. „Jak dotąd 46 okupowanych miast zostało wyzwolonych w regionie Chersoniu” – powiedział państwowej telewizji Dmytro Petri, gubernator regionu Chersoniu. Według niego wsie te znajdują się w północnej części obwodu, na granicy z Dniepropietrowskiem oraz w południowej części na granicy z silnie zbombardowanym obwodem Mikołajowskim.

Niektóre z odbitych wiosek są „w 90% zniszczone i wciąż są bombardowane”. Gubernator powiedział, że sytuacja humanitarna na tym obszarze jest „krytyczna” i ponowił apel władz o „ewakuację do bezpieczniejszych obszarów”. W pierwszych dniach inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego, siły rosyjskie zdobyły cały ten strategiczny region graniczący z Krymem, ukraińskim półwyspem, który Moskwa zaanektowała w 2014 roku.

Ale w ostatnich tygodniach armia ukraińska, wspierana przez artylerię dalekiego zasięgu dostarczaną przez Zachód, rozpoczęła kontratak. Siły kijowskie przeprowadziły naloty na rosyjskie składy i pozycje wojskowe oraz uszkodziły mosty, które służyły jako istotne szlaki zaopatrzenia sił moskiewskich w Chersoniu. W zeszłym miesiącu ukraiński urzędnik obiecał, że do września region chersoński zostanie przejęty przez siły ukraińskie.

Przeczytaj takżeUkraina, bitwa kolejowa

Pierwsza dostawa zboża z Odessy

Pierwszy ładunek ukraińskiego zboża opuścił port w Odessie w poniedziałek 1Werset Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, 8:17 sierpnia, zgodnie z warunkami umowy podpisanej z Rosją w Stambule. Statek Razzoni opuścił port w Odessie do portu Trypolis w Libanie. 2 sierpnia ma przybyć do Stambułu. Resort zapowiedział w komunikacie, że po kontrolach, które zostaną przeprowadzone w Stambule, będzie kontynuował swoją podróż do miejsca przeznaczenia. Ministerstwo dodało, że inne konwoje pójdą tym pierwszym wyjazdem, z poszanowaniem „korytarza (morskiego) i uzgodnionych procedur”.

Przeczytaj takżeZapasy broni: UE przeznacza 500 mln na wspieranie wspólnych zamówień

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres „gorąco powitał” odejście. „Sekretarz Generalny ma nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu statków handlowych, zgodnie z podpisanym porozumieniem, i że przyniesie tak bardzo potrzebną stabilność i pomoc w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym, szczególnie w najbardziej niestabilnych kontekstach humanitarnych”. Organizacja Narodów Zjednoczonych powiedziała w oświadczeniu. Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła ten eksport. „To bardzo ważny i mile widziany pierwszy krok i czekamy na realizację całej umowy i wznowienie ukraińskiego eksportu do klientów na całym świecie dotkniętych kryzysem żywnościowym” spowodowanym blokadą ukraińskich portów przez Rosję, Piotr Stano, rzecznik szefa dyplomacji europejskiej, powiedział.

READ  Bardzo mobilna siła robocza Ukrainy rusza w drogę Nowości

Przeczytaj takżeGerard Araud – Wojna na Ukrainie: realistyczna droga do zawieszenia broni

Szef ukraińskiej dyplomacji uznał wznowienie eksportu zboża za „ulgę dla świata”. „To dzień ulgi dla świata, zwłaszcza dla naszych przyjaciół na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce, ponieważ pierwsze ziarno z Ukrainy opuszcza Odessę po miesiącach rosyjskiej blokady. Ukraina zawsze była wiarygodnym partnerem i takim pozostanie jeśli Rosja szanuje swoją część” – powiedział na Twitterze minister Dmytro Kuleba. Z porozumienia. „Ze strony rosyjskiej odejście to zostało uznane za „bardzo pozytywne”. Według rzecznika Kremla jest to „okazja do sprawdzenia skuteczności” porozumienie stambulskie.

Przeczytaj także Iegor Gran – Okupacyjny magazyn na Ukrainie

Transport do 30 tys. ton kukurydzy

Podpisane 22 lipca w Stambule porozumienie, które umożliwia wznowienie ukraińskiego eksportu, ma na celu złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego, który spowodował wzrost cen w niektórych najbiedniejszych krajach świata. Według strony internetowej Marine Traffic, która śledzi ruchy łodzi, oni są Nadal był zacumowany w poniedziałek o 5 rano GMT w porcie w Odessie, informując go o wypłynięciu o 6:30 czasu francuskiego. York Isik, który specjalizuje się w monitorowaniu ruchu statków na Bosforze i regionie, powiedział, że ma dotrzeć do wejścia na Bosfor we wtorek w południe.

Zbudowany w 1996 roku ma 186 metrów długości i 25. szerokości oni są Jego pojemność wynosi 30 000 ton. Zgodnie z umową w środę w Stambule otwarto Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), które odpowiada za monitorowanie ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne. W jej skład wchodzą przedstawiciele walczących stron, a także Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych. CCC musi rejestrować i monitorować statki handlowe, które wezmą udział w konwojach, monitorować je przez Internet i satelitę oraz dokonywać inspekcji statków w momencie załadunku w portach ukraińskich i po przybyciu do portów tureckich.

READ  „Polska gospodarka: większa produktywność i bardziej zrównoważony dobrobyt”

Przeczytaj takżeTierno Monénembo – Afryka stoi w obliczu wojny o pszenicę

Wznowienie eksportu chwalone przez Emmanuela Macrona

Prezydent Francji Emmanuel Macron powitał w poniedziałek podczas wymiany ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim wznowienie transportu zboża z portu w Odessie, mówiąc, że „europejskie wysiłki” będą nadal pomagać Kijowowi w eksporcie zboża, według Elysee. Obaj przywódcy rozmawiali telefonicznie o 1:30, była to ich pierwsza wymiana od czasu spotkania 16 czerwca w Kijowie, gdzie Emmanuel Macron pojechał z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem i premierem Włoch Mario Draghim.

Przeczytaj takżeBruno Tertris – Czy NATO może rozpocząć wojnę z Rosją?

Z Fort Brégançon (Var), gdzie spędza wakacje, Emmanuel Macron „z zadowoleniem przyjął wyjście pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie” i „zauważył, że europejskie wysiłki na rzecz eksportu ukraińskiego zboża drogą lądową i rzeczną będą kontynuowane „część korytarzy solidarności”, powiedział Elizeusz. Podczas wymiany, Emmanuel Macron potwierdził swoje „poparcie i opór wobec narodu ukraińskiego”, jednocześnie oświadczając, że jest „zdeterminowany, aby zapewnić”, że „rosnące” zbrodnie wojenne nie pozostaną „bezkarny”.

Przeczytaj takżeLuc de Baruchis – szantaż Putina na jedzenie

Po raz kolejny wypytywał Wołodymyra Zełenskiego o jego „potrzeby militarne, humanitarne i gospodarcze”, zapewniając go o „chęci Francji do dalszego wspierania ukraińskich sił zbrojnych, aby umożliwić im odparcie rosyjskiej agresji”, według Elysee. Potwierdził również swoje „chęć udzielenia krótkoterminowego wsparcia makroekonomicznego” Ukrainie, nie wchodząc w szczegóły.

Moskwa chce odbudować Mariupol przed wrześniem

Rosja, która teraz zajmuje ten teren, ogłosiła w poniedziałek, że pierwsze budynki w trakcie odbudowy w Mariupolu, mieście portowym w południowo-wschodniej Ukrainie, zniszczonym tygodniami bombardowań, zostaną otwarte we wrześniu. „Pierwsze budynki będą gotowe we wrześniu. Szpitale będą gotowe” – powiedział rosyjski wicepremier Marat Chosnolin w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RBK.

READ  EcoRéseau Business – Europa: Macron w ślepym zaułku

W piątek ten ostatni przedstawił prezydentowi Władimirowi Putinowi plan odbudowy Mariupola w ciągu trzech lat, co wydaje się ambitne, biorąc pod uwagę skalę zniszczeń. Siły rosyjskie zdobyły strategiczny port Mariupol w maju po tygodniach oblężenia, które zniszczyło znaczną część miasta. Budynki mieszkalne, szkoły, sklepy, ulice: nic się nie zachowało.

Przeczytaj także„Rosyjska strategia zmieniła się w Donbasie”

Przed rosyjską ofensywą wojskową miasto zbudowane nad brzegiem Morza Azowskiego liczyło ponad 400 tys. Ale został w dużej mierze wyludniony, a wielu mieszkańców ucieka przed walkami. Populacja powinna wzrosnąć do 350 tys. do 2025 r., szacuje Marat Chosnolin, nie precyzując, czy rosyjskie władze planują wprowadzić politykę przesiedleń. Rosyjski wicepremier zaznaczył również, że rosyjskie okupanty planują przebudowę zniszczonej strefy przemysłowej huty Azowstal, w której schronili się ostatni ukraińscy obrońcy, jako „Technopol”.

Nie myślimy o przywracaniu starych technologii. „Stworzymy miejsca pracy, które zasilą miasto w gospodarkę” – powiedział rosyjski urzędnik. W tej chwili mieszkańcy Mariupola nadal cierpią na liczne braki, niepełną przywrócenie wody i prądu. Rosyjskie siły okupacyjne próbują przywrócić pozory normalnego życia na okupowanych przez siebie terenach południowej i wschodniej Ukrainy. W kilku z nich administracje utworzone przez Moskwę wskazywały, że biorą udział w referendach dotyczących aneksji w celu sformalizowania swojego związku z Rosją.