Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tusk potępia „kryzys…

Tusk potępia „kryzys…

Polski lider opozycji Donald Tusk potępił we wtorek „największy i najgłębszy kryzys demokracji” w tym kraju od końca komunizmu, po doniesieniach, że rząd szpiegował swoich przeciwników.

„To bezprecedensowe w naszej historii” – powiedział dziennikarzom były przewodniczący Rady Europejskiej, który obecnie kieruje centrową Polską Platformą Obywatelską.

„To największy i najgłębszy kryzys demokracji od 1989 roku” – przekonywał.

Tusk wezwał do sejmowego śledztwa w sprawie zarzutów wykorzystywania oprogramowania szpiegującego Pegasus przeciwko członkowi jego partii Krzysztofowi Brejzie, który koordynował jego kampanię wyborczą w 2019 roku.

Citizen Lab, kanadyjski organ nadzorczy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, twierdził w zeszłym tygodniu, że Pegasus został również wykorzystany przeciwko Ewie Wrzosek, prokuratorce sprzeciwiającej się kontrowersyjnym reformom polskiego sądownictwa, a także zaangażowanemu adwokatowi Romanowi Giertychowi. W sprawach sądowych przeciwko rządom narodowym – populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość.

Smartfony zainfekowane programem Pegasus, zaprojektowanym i sprzedawanym przez izraelską firmę NSO Group, zamieniają się w kieszonkowe urządzenia szpiegowskie, umożliwiające użytkownikowi odczytywanie wiadomości celu, przeglądanie jego zdjęć, śledzenie jego lokalizacji, a nawet włączanie aparatu bez jego wiedzy .

Polskie media nazwały ten skandal „Polskim Watergate”, w nawiązaniu do skandalu wywołanego przez Stany Zjednoczone próbujące zainstalować mikrofony w siedzibie Partii Demokratycznej w Waszyngtonie w 1972 roku, co zmusiło prezydenta USA Richarda Nixona do pozostania dwa lata później. rezygnacja.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „nie wie” o jakimkolwiek podsłuchiwaniu, ale dodał, że jeśli zostanie potwierdzony, to prawdopodobnie jest to praca zagranicznych służb wywiadowczych.

Ze swojej strony powiedział Stanisław Zarin, rzecznik resortu odpowiedzialny za służby specjalne, że zarzuty, że polskie służby „stosują te metody w ramach swojej pracy operacyjnej do realizacji celów politycznych, są nieprawdziwe”.

Nie potwierdził ani nie zaprzeczał, że Polska korzysta z Pegaza, ale wyjaśnił, że „praca operacyjna” w Polsce może być wykonywana tylko na wniosek Prokuratora Generalnego i na polecenie sądu.

READ  Nevomo, polski startup, który będzie obsługiwał pociągi dużych prędkości na liniach TGV we Francji