Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Turecki reżyser Salman Najjar odbiera nagrodę Złotego Oka na Festiwalu Filmowym w Zurychu – rts.ch

Turecki reżyser Salman Najjar odbiera nagrodę Złotego Oka na Festiwalu Filmowym w Zurychu – rts.ch

W sobotę turecki reżyser Salman Najjar zdobył nagrodę Złotego Oka na Festiwalu Filmowym w Zurychu za swój film fabularny „Rana wahania”. Pozostałe dwa wyróżnione filmy to „Hollywood Gate” Egipcjanina Ibrahima Nashata oraz dokument „In the Rear View” Polaka Maćka Hamili.

W komunikacie prasowym Christian Jungen, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Zurychu, pochwalił kolekcję filmów „w zgodzie z duchem czasu” i poruszających „trudną rzeczywistość” Turcji, Afganistanu i Ukrainy. Najbardziej prestiżową nagrodą festiwalu – Złote Oko – o wartości 25 000 franków, przyznano filmom, które rywalizowały w trzech kategoriach (fabuła, fokus, dokument).

Jury filmu fabularnego pod przewodnictwem Holendra Antona Corbijna doceniło w filmie „Rana wahania” krytykę skierowaną pod adresem tureckiej wspólnoty religijnej, „przedstawioną z poczuciem humoru”. To drugi film fabularny Salmana Najjara, przedstawiający prawnika i silną postać, która w patriarchalnym społeczeństwie konfrontuje się ze sprawami rodzinnymi i etyką pracy. Zdaniem jury aktorka Toleen Ozen „wspaniale” sprawdza się w roli prawnika.

Dokument o przywódcach talibów

Nakręcony nieco dalej na wschód dokument „Hollywood Gate”, będący koprodukcją amerykańsko-niemiecką, opowiada historię dwóch przywódców talibów przez rok, od ewakuacji Amerykanów i ich sojuszników z Afganistanu. W tym filmie widzowie są bezpośrednim świadkiem procesu, w wyniku którego talibowie ustanowili swój reżim, jak skomentowało jury pod przewodnictwem Niemca Malte Grunerta.

Specjalne wyróżnienie otrzymał reżyser Genewy „Leave Me” Maxime Rapaz, który również znalazł się w kategorii zarezerwowanej dla szwajcarskich, niemieckich i austriackich filmów fabularnych i dokumentalnych.

Obsadzono pięć filmów francuskojęzycznych

Na festiwalu, który w tym roku odbył się od 28 września do 8 października, zaprezentowano 148 filmów, w tym 52, które zostały pokazane po raz pierwszy w Europie i na świecie. Kino szwajcarskie było tam licznie reprezentowane – zaprezentowano 18 filmów, w tym pięć ze Szwajcarii francuskojęzycznej.

Gwiazdy Seventh Art, takie jak Jessica Chastain, Diane Kruger, Todd Haynes, Ethan Hawke, Wim Wenders i Peter Sarsgaard, były obecne nad brzegiem rzeki Limmat podczas 19. edycji ZFF.

READ  Wojna na Ukrainie: miejscowy strażak karmi uchodźców w Polsce

at/iar