Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Truskawkowa Pełnia Księżyca w niedzielę, 4 czerwca: Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

Truskawkowa Pełnia Księżyca w niedzielę, 4 czerwca: Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

W najbliższą niedzielę około godziny 5 rano nastąpi kolejna pełnia księżyca. Jest trochę bardziej wyjątkowy niż inne, ponieważ jest to „truskawkowa pełnia księżyca”. Czym jest to zjawisko?

„Rose Moon”, „Honeymoon”, a nawet „Strawberry Moon”, nazwa różni się w zależności od lokalizacji, ale zjawisko pozostaje takie samo. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej pełni księżyca.

Niedzielna noc, 4 czerwca, zostanie oświetlona „Superksiężycem”, który pojawi się około 5:43 (czasu paryskiego). Ta szczególna pełnia księżyca występuje co roku w tym samym czasie.

Jeśli zjawisko to nazywa się „truskawkowym księżycem”, nie ma ono nic wspólnego z owocami.

Według NASA jedyne jego skojarzenie z truskawkami sięga lat 30. W tym czasie wiele plemion rdzennych Amerykanów nadało księżycowi różne nazwy w zależności od miesiąca w roku.

Tak więc w czerwcu pełnia księżyca nazywana jest „księżycem truskawek” w nawiązaniu do dość krótkiego sezonu zbiorów truskawek w regionie.

Jedno zjawisko, ale wiele nazw

Jednak nazwa ta różni się w zależności od kontynentu. Na przykład w Europie ta pełnia nazywana jest „różowym księżycem”. Według NASA „pochodzi, według niektórych źródeł, od róż kwitnących o tej porze roku, a inne wskazują, że nazwa pochodzi od koloru pełni księżyca”.

Dzieje się tak dlatego, że podczas Truskawkowej Pełni Księżyca naturalny satelita jest zwykle jaśniejszy i ma różowy kolor.

Ten widoczny efekt występuje, gdy Księżyc znajduje się bardzo nisko nad horyzontem iw czasie, gdy widmo światła przenika przez grubszą warstwę atmosfery, przepuszczając jedynie czerwono-pomarańczowe fale. To ten sam proces, co zachód słońca.

Jeszcze w Europie, ale później, około XVI wieku, ten „olbrzymi księżyc” był nazywany „miesiącem miodowym”, ponownie odnosząc się do okresu żniw, tym razem miodowego.

większy księżyc?

Truskawkowy Księżyc nie jest oficjalnym „superksiężycem”. Jednak nadal wydaje się większy niż normalny księżyc.

READ  NASA ujawnia zdjęcia zaćmienia słońca sfotografowane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

I nie bez powodu tej nocy Księżyc zbliża się do perygeum, czyli punktu, w którym znajduje się najbliżej Ziemi. Tak więc dla astronomów jest to bardziej „perygeum” niż „superksiężyc”. W 2022 roku Truskawkowy Księżyc będzie o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż zwykle.