Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Transfer polskich samolotów MiG-29 do Kijowa, impas między Waszyngtonem a Warszawą

Transfer polskich samolotów MiG-29 do Kijowa, impas między Waszyngtonem a Warszawą

Gra trzech poduszek trwa, a Kijów wciąż czeka na swoich myśliwych. Waszyngton we wtorek odrzucił propozycję Polski Jego samolot MiG-29 Do dyspozycji Stanów Zjednoczonych Dostarcz je na Ukrainę Oferta wzbudziła „poważne obawy” dla NATO, co mogłoby pomóc w odparciu rosyjskiej inwazji.

„Nie wierzymy, że plan Polski jest możliwy” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby. Możliwość przelatywania nad Ukrainą samolotów bojowych „należących do USA” z bazy USA / NATO w Niemczech nad sporną przestrzenią powietrzną Rosji z Rosją budzi poważne obawy dla NATO jako całości” – dodał rzecznik. Waszyngton stale konsultuje się w tej sprawie z Warszawą.

Zaskakujące ogłoszenie z Polski

Wcześniej we wtorek, ku zaskoczeniu Stanów Zjednoczonych, Polska potwierdziła, że ​​jest gotowa bezzwłocznie przenieść wszystkie swoje Mig-29 do bazy Rammstein (w Niemczech) i udostępnić je rządowi. Stany Zjednoczone według polskiego MSZ.

„Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie używanego samolotu o takich samych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków pozyskania tych urządzeń” – powiedział minister. osoba w amerykańskiej dyplomacji przyznała, że ​​jej kraj był zszokowany „zaskakującym” ogłoszeniem Polaków.

Rosnące ryzyko, ale dla kogo?

Jeśli Władimir Putin uzna taką pomoc wojskową za bezpośrednie zaangażowanie NATO w wojnę z Rosją i Ukrainą, Stany Zjednoczone obawiają się ryzyka konfliktu między Sojuszem Atlantyckim a siłami rosyjskimi. W niedzielę sekretarz stanu USA Anthony Blinken odwiedził Mołdawię i powiedział, że Stany Zjednoczone „aktywnie pracują” nad takim porozumieniem z Warszawą.

W Polsce jest około 30 samolotów konstrukcji radzieckiej, ale według doniesień medialnych tylko 23 są technicznie gotowe do wysłania do Rammstein. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej w Oslo we wtorek wieczorem, że „Polska nie jest stroną tej wojny, NATO nie jest stroną tej wojny”.

READ  W Polsce aresztowano zabójcę, który uciekł, bo nie miał na sobie maski

„Dlatego każda decyzja o dostarczaniu broni szturmowej musi być podejmowana przez NATO na zasadzie konsensusu. Dlatego jesteśmy gotowi oddać całe nasze samoloty bojowe Rammsteinowi, ale nie jesteśmy przygotowani na zrobienie czegokolwiek na własną rękę, ponieważ, jak powiedziałem , nie uczestniczymy w tej wojnie” – kontynuował.

Ukraiński pilna potrzeba

Jeśli chodzi o rząd USA, John Kirby powiedział w oświadczeniu, że „ostatecznie do polskiego rządu należy decyzja, czy przekazać polskie samoloty na Ukrainę”. Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami NATO w tej sprawie i jej kwestiach logistycznych”.

Niektóre kraje Europy Wschodniej, dawne państwa Układu Warszawskiego, oficjalnie umieściły w swoich flotach radzieckie MiG-29, których zdolności przeciwlotnicze najlepiej odpowiadają ukraińskim wymogom walki z rosyjskimi myśliwcami.

Tylko Mig-29, takie jak Suchoj-27 (obrona przeciwlotnicza i wsparcie naziemne) i myśliwce Suchoj-25, mogą być obsługiwane przez ukraińskich pilotów bez wcześniejszego przeszkolenia. Polski rząd zaprosił do pójścia w jego ślady inne państwa członkowskie NATO – w tym MiG-29. Lotnisko Rammstein, położone w południowo-zachodnich Niemczech, jest największą bazą wojskową USA w Europie.