Polska potwierdziła w czwartek (20 lipca), że zgodziła się na nowy traktat Unii Europejskiej z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, kończący ponad dwuletnie opóźnienia w ratyfikacji paktu.
Oczekuje się, że przywódcy formalnie podpiszą traktat na szczycie na Samoa w nadchodzących tygodniach.
Po tym, jak Węgry w kwietniu przestały sprzeciwiać się traktatowi o imigracji i prawach płci, Warszawa odmówiła podpisania w proteście przeciwko tekstowi traktatu promującego niedyskryminację, prawa LGBT i równość płci. Dyplomaci przyznali jednak, że prawdziwym motywem Polski był protest przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu rządowego embarga na ukraińskie zboże.
Umowa stowarzyszeniowa z Kotonu między UE a 78 państwami członkowskimi Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (OACP) miała wygasnąć w lutym 2020 r., ale została przedłużona do grudnia 2021 r., ponieważ negocjacje w sprawie nowej umowy trwały dłużej niż oczekiwano. Po opóźnieniu ratyfikacji w Europie umowa z Kotonu została przedłużona do września 2023 r.
Komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Orbelinen określiła ratyfikację jako:„Historyczny” W komunikacie prasowym.
Umowa Torując drogę do budowania sojuszy i bardziej skoordynowanych działań na arenie międzynarodowej.Członek Parlamentu Europejskiego Carlos Zurinho i mozambicka prawniczka Ana Rita Sithole, dodali współprzewodniczący.Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP i Unii Europejskiej.
Różne recenzje
Zdania na temat wartości stosunków UE z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku są podzielone.
Rzeczywiście, nowy traktat obejmuje stosunki polityczne i gospodarcze z 79 krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, ale w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie obejmuje „pomaga” Nie wpływa na stosunki handlowe między Unią Europejską a Afryką. UE walczyła o sfinalizowanie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA) z kilkoma krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, głównie z powodu obaw, że umowy te zmuszą kraje do otwarcia swoich rynków dla przedsiębiorstw z UE.
Jednocześnie Sekretariat OACP jest finansowany z budżetu UE i jest postrzegany na arenie politycznej jako organizacja znacznie słabsza niż Unia Afrykańska (UA), która składa się z 55 państw członkowskich.
Niedawno opublikowane wewnętrzne dokumenty OACP wskazują, że kraje AKP wpłaciły tylko 1,19 mln euro z 5,46 mln euro na sfinansowanie ich budżetu na 2023 r., podczas gdy dziesięć krajów nie wpłaciło jeszcze składek do budżetu na 2022 r.
AKP nie obejmuje krajów Afryki Północnej, a Republika Południowej Afryki, prawdopodobnie najbardziej wpływowy kraj afrykański, zdecydowała się opuścić organizację pod koniec ubiegłego roku, podkreślając swój brak wpływów.
[Édité par Anne-Sophie Gayet]
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy