Od produkcji po dostawę TotalEnergies pozostaje głównym graczem na rynku LNG we Francji. Firma energetyczna została wybrana do zarządzania pływającym terminalem LNG w Le Havre, który ma umożliwić import większej ilości LNG do Francji przez ten nowy punkt wejścia, według informacji z prowincji Sekwany na morzu AFP.
Konkretnie, infrastruktura będzie oparta na dwóch statkach FSRU (Floating Gas Regasification Unit) firmy TotalEnergies. „co (pozwoli) wpompować do sieci krajowej do 5 mld m sześc. gazu ziemnego (ok. 60% rosyjskiego gazu importowanego przez Francję w 2021 r.) rocznie”. Zakład ma rozpocząć działalność we wrześniu 2023 r. – wynika z komunikatu prasowego firmy energetycznej. Prace mają się rozpocząć jesienią, ale stacja ruszy „zamierza go zdemontować po przezwyciężeniu napięć dostawczych” Według woj.
Wojna na Ukrainie spowodowała poważne napięcia energetyczne między Zachodem a Moskwą, która wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną i sprawia, że dostawy gazu ziemnego są słabsze i bardziej niepewne. Kiedy od soboty nie są do końca przycięte, jak Polska, Bułgaria czy Łotwa. Europa jest silnie uzależniona od rosyjskiego gazu, w wyścigu z czasem o znalezienie alternatywy dla dostaw gazu do Rosji, które powinny się całkowicie zatrzymać w nadchodzących miesiącach.
LNG, kluczowa energia od czasu wojny na Ukrainie
W tym kontekście europejscy przywódcy dążą do zawarcia kontraktów gazowych z innymi krajami eksportującymi gaz, takimi jak Katar. Jednak oddalenie geograficzne emiratu sprawia, że konieczne jest transportowanie gazu w postaci LNG (skroplonego gazu ziemnego) łodzią, która to forma gazu stała się tym samym niezbędna dla Europejczyków, którzy pospiesznie budują terminale portowe, aby transportować LNG na swoje ziemie.
We Francji istnieją obecnie cztery terminale importowe LNG, dwa w Fos-sur-Mer, jeden w Montoir de Bretagne i jeden w Dunkierce. Francja chce wzmocnić tę infrastrukturę dzięki nowej lokalizacji w Le Havre. Zacumowany w porcie Le Havre, instalator będzie mógł dostarczyć „Około 10% rocznej konsumpcji we Francji” Według powiatu, ze zbiornikowców LNG, które będą go zaopatrywać w gaz z: „Może z Norwegii, Algierii, Kataru, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Angoli, a nawet Egiptu”.”.
Uznając znaczenie LNG, TotalEnergies intensywnie inwestuje w tym sektorze. W Katarze francuski gigant został wybrany do współpracy z innymi głównymi węglowodorami, największym na świecie złożem gazowym, połączonym między Iranem a Katarem.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce