Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

To nie jest kamyk, ale rzadka pozostałość po supernowej

To nie jest kamyk, ale rzadka pozostałość po supernowej

Kamień odkryty w Egipcie w 1996 roku wydaje się pochodzić z supernowej termojądrowej, która pojawiła się o lata świetlne od nas, kilka miliardów lat temu. Jak naukowcy prześledzili niesamowitą historię tego kamienia?

Waży 33 gramy i nazywa się Hypatia. To kamień. Ale bardzo różni się od tych, które zwykle można odebrać, ponieważ pochodzi z daleka. Odkryta w 1996 roku w Egipcie Hypatia jest kamieniem pozaziemskim (dosłownie). Pochodzi najprawdopodobniej z jądra a kometa. Z powodu tej osobliwości jest dokładnie przestudiowany.

Badanie, które ma zostać opublikowane w sierpniu 2022 r. w czasopiśmie naukowym Ikar (Ale jest już dostępny), wskazuje, że Hypatia jest wspanialsza: byłaby to relikt Supernowa, a także rzadki gatunek, którego obecnie na Ziemi nie ma fizycznego śladu. Jak możemy prześledzić możliwą historię kamyków międzygwiezdnych?

Fragmenty Hypatii (z monetą na dole). // Źródło: Uniwersytet w Johannesburgu

Oto (prawdopodobna) historia Hypatii

Skład chemiczny każdego ciała opowiada historię. Ujawnia chronologię i źródło. To z Hypatii sugeruje, że pochodzi z pyłu, a zwłaszcza z charakterystycznych gazów: może pochodzić z „głównego” obiektu, który sam może pochodzić z supernowej typu Ia, to znaczy termojądrowej. Kolejnym dowodem jest kształt skały, czyli sposób w jaki wszystkie te materiały łączą się w całość.

W pewnym sensie możemy powiedzieć, że zaskoczyła nas eksplozja Supernowej Ia z pełną siłą, ponieważ atomy gazu z tej eksplozji utknęły w otaczającej chmurze pyłu, która ostatecznie utworzyła pierwotny korpus Hypatii. », szczegóły jednego z autorów, Jana Kramersa, Na stronie Uniwersytetu w Johannesburgu 17 maja.

Datowanie jest równie zaskakujące, bo oznacza to, że kamień powstał na przestrzeni ostatnich miliardów lat, podczas gdy Nasz układ Słoneczny Właśnie się urodził (około 4 miliardy lat temu).

Supernowa termojądrowa czy nie: jaki jest poziom pewności?

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przeprowadzili analizę chemiczną, skupiając się na 17 regionach bardzo małej próbki Hypatii. Wynik pokazał niski poziom krzemu, chromu i manganu. Ta pierwsza obserwacja gwarantuje, że kamień nie pochodzi z Układu Słonecznego. Następnie analiza wykazała, że ​​z drugiej strony były wysokie poziomy żelaza, siarki, fosforu, miedzi i wanadu: ta druga obserwacja pokazuje, że ciało nie pochodzi z sąsiedztwa przestrzennego, nawet z naszego ramienia. droga Mleczna.

READ  Uszkodzenie wahadłowca Sojuz, astronauci będą musieli pozostać w kosmosie przez kolejne 6 miesięcy

Konfiguracja wyklucza również gwiazda Czerwony olbrzym jako źródło. Podobnie analiza chemiczna pokazuje, że Hypatia ma bardzo wysoką zawartość żelaza w porównaniu z krzemem i wapniem, co wyklucza pochodzenie pierwiastkowe. Typ Ib . supernowa (połączenie ” w złamanym sercu „).

Idąc tą drogą przez kolejne wyjątki, pozostała tylko jedna możliwość i najbardziej intrygująca ze wszystkich: supernowa termojądrowa Ia. Takie supernowe z gwiazd podwójnych są rzadkie, ale uważa się, że każda powstała skała musi zawierać pewne pierwiastki chemiczne w nietypowych proporcjach. W szczególności jednak wszystkie analizy Hypatii umożliwiają „dopasowanie” kamienia do tego, czego można się spodziewać po supernowej termojądrowej.

Cóż prawie. Naukowcy zidentyfikowali również pierwiastki chemiczne (takie jak fosfor lub potas), które wydają się nie być kompatybilne z tego typu supernową. Jest to jednak niewytłumaczalne: te pierwiastki mogą pochodzić z różnych wydarzeń, które miały miejsce w regionie, przed lub podczas supernowej. Podsumowując, w tym momencie badań możemy uznać Hypatię za najbardziej prawdopodobny materiał śladowy – obecny na Ziemi – po supernowej Ia. I to nie jest zły dowód, ponieważ mówimy o gigantycznej eksplozji, która wydarzyła się miliardy lat temu, kilka lat świetlnych stąd.

Zobacz świat zPróżnia