Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Temperatury i wilgotność… Pod koniec października komar tygrysi we Francji nadal rozmnaża się

Temperatury i wilgotność… Pod koniec października komar tygrysi we Francji nadal rozmnaża się

Komar tygrysi, będący wektorem chorób takich jak Zika, chikungunya i denga, skolonizował Francję w ciągu kilku lat. Dzięki wysokim temperaturom rozmnażają się nadal jesienią.

Mamy koniec października, a oni nadal utrudniają nam życie. Mimo, że zbliża się jesień, nadal kąsają nas komary, zwłaszcza komar tygrysi.

Według specjalistycznego serwisu Czujne komaryW zdecydowanej większości Francji obowiązuje czerwony alarm w związku z obecnością tego owada. W ostatnich latach komar tygrysi rozprzestrzenił się szybko, kolonizując większą część kraju: obecnie występuje w 78 prowincjach.

Ładna jesień

Komar tygrysi nadal działa dzięki dość łagodnym temperaturom w ostatnich tygodniach, powyżej norm sezonowych. „Kiedy jest zimno, komary przechodzą w stan diapauzy, to znaczy zapadają w stan hibernacji, a w niektórych przypadkach nawet umierają” – mówi BFMTV dr Arezki Ezri, entomolog i parazytolog ze szpitala Ibn Sina (Seine-Saint-Denis). .

„W tamtym czasie było gorąco i wilgotno, co bardzo im się podobało” – dodaje.

Rzeczywiście, jeśli obecne warunki pogodowe są idealne do rozmnażania się tego gatunku, dzieje się tak dlatego, że ten ostatni potrzebuje dwóch rzeczy: stojącej wody i umiarkowanych temperatur.

Optymalne warunki

Jak wspomniano Platforma UE na rzecz adaptacji do zmian klimatycznychKomar tygrysi to gatunek inwazyjny z Azji Południowo-Wschodniej, który preferuje cieplejszy klimat. „Czynniki środowiskowe, w tym warunki pogodowe, wpływają na potencjalną obecność i sezonową aktywność komarów tygrysich” – twierdzi organizacja.

Dlatego też, aby jesienią komar zapadł w stan spoczynku, temperatura musi wynosić poniżej 9,5°C.

Ponadto obecna mokra pogoda może również sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. „Samica po zapłodnieniu składa jaja bezpośrednio na suchych ściankach pojemników, które prawdopodobnie napełnią się wodą, a po kontakcie z wodą jaja szybko się rozwijają”. ARS w Auvergne-Rhône-Alpes.

Przenoszenie chorób

Wydłużona długość życia komarów tygrysich jest szczególnie niepokojąca ze względu na ich zdolność do przenoszenia chorób tropikalnych, w tym dengi i chikungunya.

READ  Kosmos: niesamowity sposób, w jaki Thomas Pesquet i astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozbywali się swoich odpadów

Od 1 maja 80 osób we Francji zostało zarażonych gorączką denga, nie podróżując do kraju, w którym choroba ta ma charakter endemiczny. Według raportu Krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego, Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES) opublikowanego we wrześniu prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii we Francji kontynentalnej w ciągu najbliższych pięciu lat szacuje się na od 6 do 7 w skali od 0 do 9.