Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Te europejskie kraje straciły rosyjski gaz po wojnie na Ukrainie

Te europejskie kraje straciły rosyjski gaz po wojnie na Ukrainie

Rosyjski gaz płynie do Francji. Gazprom ogłosił we wtorek wieczorem 30 sierpnia, że ​​dostawy do Engie zostaną całkowicie wstrzymane od czwartku 1 września. z Inwazja na Ukrainę i zachodnich sankcji Moskwa zakazała już eksportu gazu do kilku krajów europejskich.

Główny powód, dla którego Władimir Putin podał wyjaśnienie tych wyników, był związany z przyjętym wkrótce po wybuchu wojny dekretem, który zobowiązuje firmy unijne do otwarcia rublowego konta w Gazprombanku na zakup gazu. Wiele rządów odmawia tego, uważając, że jest to sprzeczne z duchem europejskich sankcji.

Polska i Bułgaria, pierwsi wykluczeni

Pod koniec kwietnia wstrzymano dostawy do Polski i Bułgarii. Pierwsza, która nadal w dużym stopniu opiera się na węglu i importuje skroplony gaz ziemny (LNG) z USA, Kataru, Egiptu i Izraela, została najmniej dotknięta. Z kolei Bułgaria jest w 90% zależna od rosyjskiego gazu. Zapowiedziała zamiar zwiększenia zakupów LNG i budowy rurociągu do Azerbejdżanu.

Miesiąc później, 20 maja, dokładnie w momencie, gdy Helsinki ogłosiły zamiar przystąpienia do NATO, Finlandia padła ofiarą rosyjskiego odwetu. Rosyjski gaz stanowi wtedy 5% zużycia energii w kraju.

Dostawa pod koniec maja gaz Zaprzestano również w Danii. Premier Mette Frederiksen potępiła „Szantaż” Napędzany przez Władimira Putina. Jednocześnie Holandia jest wyłączona z odbioru rosyjskiego gazu.

Środki na zepsucie Niemiec

Niemcy, Włochy i Francja ucierpiały przed wspólną wizytą Olafa Scholesa, Mario Draghiego i Emmanuela Macrona 30 czerwca. Dostawy gazociągiem Nord Stream 1 łączącym Niemcy spadły o 40%. Rosja Północ kraju nad Morzem Bałtyckim.

Rosyjski gaz: koło się kręci

Gazprom Poproszono o naprawę turbiny. Wersja zakwestionowana przez Berlin oskarża Rosję o wykorzystywanie gazu jako narzędzia ciśnieniowego. Od tego czasu Nord Stream 1 pracuje z przepustowością zaledwie 20%. W środę 31 sierpnia koncern gazowy ponownie odniósł się do przymusowych prac uzasadniających całkowite zakłócenie dostaw gazu do Niemiec.

Włochy były posłuszne, ale zostały ukarane

Francja nie otrzymuje już rosyjskiego gazu rurociągiem, który załamał się po ruchu Emmanuela Macrona. Nadal jednak importuje gaz płynny z Rosji drogą morską. W przypadku Włoch, które spełniły rosyjskie żądania, otwierając konto rublowe w Gazprombanku, odnotowano 15% redukcję dostaw rosyjskiego gazu.

Na początku lipca Austria odnotowała 50% spadek importu, który szybko został zredukowany do 40%. Słowacja i Czechy zauważyły, że przepływ się wyczerpał. Wreszcie, od końca lipca na Łotwie zakłócono dostawy.