Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Talk został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako substancja prawdopodobnie rakotwórcza

Talk został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako substancja prawdopodobnie rakotwórcza

Według ekspertów z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (Circ/IARC) narażenie występuje głównie w środowisku zawodowym podczas ekstrakcji, mielenia lub przetwarzania talku lub podczas wytwarzania produktów go zawierających.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

W czerwcu 2024 roku amerykański gigant farmaceutyczny Johnson & Johnson osiągnął ostateczne porozumienie z sądami 42 stanów w USA w sprawie talku oskarżanego o powodowanie raka.  (Justin Sullivan/Getty Images Ameryka Północna/AFP)

Agencja ds. nowotworów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sklasyfikowała talk jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą, która również sklasyfikowała akrylonitryl – związek stosowany w produkcji polimerów – jako substancję rakotwórczą. Eksperci z Międzynarodowego Centrum Badań nad Rakiem (Circ/IARC), zebrani w Lyonie, opublikowali swoje ustalenia w piątek, 5 lipca, w czasopiśmie. Lancet Onkologia.

Klasyfikują talk, naturalny minerał wydobywany w wielu częściach świata, jako… „Prawdopodobnie rakotwórczy” Dla ludzi, szczególnie biorąc pod uwagę połączenie ograniczonych dowodów na raka u ludzi (rak jajnika) i wystarczających dowodów na zwierzęta laboratoryjne.

Według ekspertów narażenie występuje głównie w środowisku zawodowym podczas ekstrakcji, mielenia lub przetwarzania talku lub podczas wytwarzania produktów go zawierających. Dzieje się tak w populacji ogólnej, w szczególności poprzez stosowanie kosmetyków i pudrów do ciała zawierających talk.

Jednak eksperci nie wykluczają pewnych błędów w badaniach, które wykazały wzrost częstości występowania nowotworów. Twierdzą, że chociaż ocena skupiała się na talku niezawierającym azbestu, w większości badań z udziałem ludzi narażonych na działanie azbestu nie można było wykluczyć zanieczyszczenia talku azbestem.

W czerwcu amerykański gigant farmaceutyczny Johnson & Johnson osiągnął ostateczne porozumienie z sądami 42 stanów w USA w sprawie talku oskarżanego o powodowanie raka.

Podsumowanie badań opublikowanych w styczniu 2020 r., które objęło 250 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych, nie wykazało statystycznego związku pomiędzy stosowaniem talku na narządy płciowe a ryzykiem raka jajnika.