Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta asteroida składa się z pierwiastków chemicznych nieznanych człowiekowi!

Ta asteroida składa się z pierwiastków chemicznych nieznanych człowiekowi!

Asteroida 33 Polyhymnia stwarza problem… związany z masą. Jego obliczonej gęstości nie da się wytłumaczyć żadnym ze znanych dotychczas pierwiastków naturalnych, o których mowa w słynnym układzie okresowym. Naukowcy nie mają wątpliwości: w naszym Układzie Słonecznym znajdują się pierwiastki o ekstremalnej gęstości, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy ani nie byliśmy w stanie zsyntetyzować.

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Dźwięk pierwiastków układu okresowego Pierwiastki chemiczne układu okresowego emitują światło. Według widma…

Układ okresowy to symbol w klasie, przedstawiający wszystkie znane pierwiastki chemiczne. Chociaż wiele z nich istnieje w przyrodzie, inne są wytwarzane przez człowieka przez Reakcje jądrowe zachodzące w sercu akceleratorów cząstek. Wśród pierwiastków naturalnych osm jest najgęstszym znanym stabilnym pierwiastkiem. W każdym razie na ziemi. Ponieważ jest możliwe, że we wszechświecie istnieją pierwiastki gęstsze, nieznane w układzie okresowym.

Asteroida zbyt ciężka dla naszego układu okresowego

Hipoteza ta pojawiła się po obserwacji asteroidy o nazwie 33 Polyhymnia, znajdującej się w głównym pasie asteroid położonym pomiędzy Marsem a Jowiszem. Obliczając gęstość masy tej asteroidy, badacze zdali sobie sprawę, że musi ona składać się z pierwiastków, które wciąż są nieznane batalionowi. Właściwie nie da się znaleźć gęstości 33 polihymenii pierwiastków naturalnych w układzie okresowym, nawet tych najgęstszych jak osm, który ma 76 protonów.

Z pewnością istnieje wiele pierwiastków o znacznie większej liczbie atomowej. Ale nie są one obserwowane w przyrodzie. Te wytworzone eksperymentalnie pierwiastki, które zawierają ponad 94 protony, są znacznie cięższe, ale są niestabilne i radioaktywne, a często ich żywotność jest bardzo krótka. Dlatego nie jest możliwe, aby weszły one w proces formowania się asteroidy. Modele sugerują jednak, że dla pierwiastków zawierających około 164 protonów może istnieć inny obszar stabilności jądrowej.

Pierwiastki te, które obecnie są jedynie teoretyczne, będą miały gęstości od 36 do 68,4 g/cm33. Dla porównania gęstość osmu wynosi 22,6 g/cm33. Gęstość polihymenii 33 można zatem wyjaśnić, jeśli asteroida składa się w dużej części z tych metali superciężkich o zdecydowanie bardzo dziwnych właściwościach. Wyniki te zostały opublikowane W magazynie Europejski dziennik fizyczny Plus.

Zatem ludzie, pomimo swojej zdolności do przeciwstawienia się naturze, będą dalecy od odkrywania ogromnego bogactwa zawartego w naszym Układzie Słonecznym!

READ  Jakie są różne rodzaje raka?