Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szwajcarski rząd chce ponownie otworzyć drzwi dla energii jądrowej – 28.08.2024 o 20:13

Widok na elektrownię atomową Gosgen w Szwajcarii, w kantonie Soloura, 13 sierpnia 2022 (AFP / Fabrice COFFRINI)

Widok na elektrownię atomową Gosgen w Szwajcarii, w kantonie Soloura, 13 sierpnia 2022 (AFP / Fabrice COFFRINI)

W środę szwajcarski rząd oświadczył, że popiera potencjalny powrót do energetyki jądrowej w dłuższej perspektywie w obliczu rozwoju sytuacji na rynku energii elektrycznej i niepewności geopolitycznej.

W referendum przeprowadzonym w 2017 roku Szwajcarzy zgodzili się na wycofywanie się z energetyki jądrowej, uchwalając ustawę zabraniającą budowy nowych elektrowni.

Ustawa ta była wynikiem długiego procesu, który rozpoczął się po awarii nuklearnej w Fukushimie, spowodowanej potężnym tsunami, w marcu 2011 roku w Japonii.

„Od 2017 r. sytuacja na rynku energii elektrycznej zmieniła się radykalnie” – zapowiedział Minister Środowiska, Transportu i Energii Albert Rösti na konferencji prasowej w Bernie, po posiedzeniu Rady Federalnej (rządu).

„Jest całkiem jasne, że w perspektywie krótkoterminowej, a nawet średnioterminowej, nie powinniśmy rozmawiać o energii jądrowej, nie wchodzi to w grę, ale należy się przygotować, jeśli będzie to konieczne w dłuższej perspektywie, w ciągu najbliższych 15 lat lat, musimy być przygotowani”. Podkreślił, że musimy zacząć już teraz.

Jego ministerstwo przedłoży rządowi nowelizację ustawy o energetyce jądrowej do końca 2024 roku. Wtedy będzie musiał ją przedyskutować parlament, a decyzję będzie musiał podjąć obywatel w referendum.

Rusti podkreślił: „Nie mówimy, że w ciągu 10 lat powstanie nowa elektrownia (…), ale jesteśmy odpowiedzialni za pozostawienie «drzwi» otwartych dla wszystkich możliwych technologii”, podkreślając, że jeśli proces ten nie zostanie wdrożony, zostałby uruchomiony dzisiaj, „i być może „za 20 lat będzie za późno”.

Choć kraj ma nadzieję osiągnąć neutralność węglową do 2050 r., rząd „zamierza promować otwartość na różne technologie odpowiedzialnego planowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej” – stwierdził w komunikacie prasowym.

Jednak „zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych nie jest zgodny z celem, jakim jest otwartość na różne technologie, a nawet stwarza ryzyko demontażu istniejących obiektów” – zdaniem rządu.

READ  G20 potępia „użycie siły” w celu uzyskania korzyści regionalnych

Cztery działające elektrownie jądrowe zapewniają około jednej trzeciej całkowitej produkcji energii elektrycznej w Szwajcarii. Mają pozwolenie na czas nieokreślony, o ile są bezpieczni.

Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku konieczności ich zamknięcia, utracona energia elektryczna musi zostać zrekompensowana przez inne zakłady produkcyjne w Szwajcarii.

Rząd obawia się jednak, że rozwój energetyki odnawialnej nie będzie na tyle szybki, aby w porę pokryć utracone moce i rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

„Wówczas przewidywaliśmy produkcję utraconej energii elektrycznej za pomocą elektrowni gazowych” – mówi Rusti, ale „ta opcja stała się prawie nie do pomyślenia” w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Minister zwrócił także uwagę na pogarszającą się w ciągu ostatnich dwóch lat sytuację geopolityczną, zwłaszcza w Europie, oraz szybki wzrost liczby ludności Szwajcarii i jej zapotrzebowania na energię elektryczną.

Podkreślił, że decyzja rządu „w żaden sposób nie podważa rozwoju energetyki odnawialnej”.

Powiedział: „Zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych jest jedynie opcją rezerwową, na wypadek gdyby tak się stało, i opcją długoterminową, ponieważ wiąże się z oczekiwaniem wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną”.

Oświadczenie rządu zostało natychmiast skrytykowane przez szwajcarski Greenpeace oraz partie centrowe, socjalistyczne i ekologiczne. Budowa nowych elektrowni jądrowych to „ekonomiczny nonsens”, którego nikt nie chce, nawet szwajcarskie przedsiębiorstwa energetyczne, twierdzi VERT-ES.

Szwajcarska Partia Socjalistyczna również „zdecydowanie sprzeciwia się temu nieodpowiedzialnemu krokowi wstecz, który utrudnia rozwój energii odnawialnych”.