Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionka przeciw HPV jest wciąż mało znana

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialne za wiele rodzajów raka. Istnieje jednak szczepionka dla nastolatków – zarówno chłopców, jak i dziewcząt – ale Francuzi nie przyjęli jej jeszcze na dużą skalę.

W pewnych sytuacjach Jean-Luc Perett jest „zawiedziony”. „Niestety, czasami odbiera telefony od pacjentów z poważnymi zmianami chorobowymi lub nowotworami, które muszą być operowane” – mówi profesor karcynogenezy związanej z HPV na University of Burgundy-Franche-Comté. „Niektóre młode kobiety mogły zostać zaszczepione przeciwko HPV, gdy były młodsze” – skomentował na BFMTV.com.

„To straszne myśleć, że mamy skuteczne narzędzie zapobiegawcze, ale nie jest ono powszechnie stosowane. Szkoda, że ​​możemy uniknąć wszystkich tych nowotworów”.

Ponieważ HPV — przenoszony przez kontakt z błonami śluzowymi lub skórą, prawie wyłącznie podczas stosunku z penetracją lub bez — może być szczególnie niebezpieczny. Jest to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową na świecie: ośmiu na dziesięciu mężczyzn i kobiet zachoruje na nią w ciągu swojego życia.

Każdego roku we Francji diagnozuje się około 6300 przypadków nowotworów związanych z HPV, zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Rak, który zabija 2900 osób, pamięta Ligę Kontroli Raka.

Nieodpowiednie szczepienie

Istnieje jednak szczepionka, szczególnie dla nastolatków. Ale ponad jedna czwarta rodziców nie opowiada się za szczepieniem swoich dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), Ujawnia ankietę dla Ligi Walki z RakiemZ okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który kończy się w niedzielę.

Obecnie zasięg szczepień jest nadal w dużej mierze niewystarczający, Raczej maleje. W 2020 roku tylko 41% nastoletnich dziewcząt otrzymało dawkę przed 15 rokiem życia, a jedna trzecia miała pełny harmonogram szczepień przed 16 rokiem życia (szczepienie zaleca się dziewczynkom od 2007 roku). za daleko od Cel 60% wyznaczony przez plan przeciwnowotworowy.

READ  COVID-19: Czy powinniśmy bać się nowej fali na wiosnę?

Dla chłopców, chociaż szczepionka też jest dla nich – jest polecana od 2019 roku, a opłacana od 2021 – wskaźnik wyszczepień jest prawie znikomy.

Według Jean-Luca Pereta, który jest również dyrektorem Krajowego Centrum Referencyjnego ds. HPV, populacja nie jest wystarczająco zaznajomiona z HPV. Wzywa do silniejszego zaangażowania politycznego: „Może powinno to przejść przez zobowiązanie do szczepień”. Co potwierdza badanie Opinionway: HPV pozostaje nieznany ponad połowie rodziców, a jedna trzecia z nich nie jest przekonana o zainteresowaniu tą szczepionką.

„Kiedy ją znajdziemy, jest już za późno”

Pozwala jednak zapobiegać zakażeniu najczęstszym wirusem brodawczaka, który u kobiet odpowiada za 70-90% nowotworów szyjki macicy, Mówi, że ubezpieczenie zdrowotne. Infekcja HPV może również dotrzeć do okolic ucha, nosa, gardła, odbytu, sromu, pochwy i prącia i tam rozwija się nowotwór.

41-letnia Laurence Roloff, prezes Stowarzyszenia Akuma z siedzibą w Haute-Garonne, rozwinęła HPV w obszarze laryngologicznym – przenoszonym przez matkę po urodzeniu – a następnie w szyjce macicy.

„Całe moje życie kręciło się wokół tego” – wyznała BFMTV.com. „Miałem operację co najmniej raz w roku, odkąd skończyłem 5 lat, czasami nawet cztery razy w tym samym roku. W wieku 14 lat miałem tylko 5% tchawicy do oddychania. Prawie zemdlałem”.

Laurence Rouloff regularnie interweniuje na uczelniach w jej okolicy, aby podnieść świadomość młodych ludzi na temat HPV i możliwości zaszczepienia się. „To wirus, którego nie można zobaczyć, wyczuć ani wykryć, z wyjątkiem szyjki macicy” – podkreśla. „Nie możesz stwierdzić, czy jesteś zarażony. Może pozostawać w uśpieniu przez kilka lat, a kiedy się dowiesz, jest już za późno”.

„Rodzice muszą zrozumieć, że szczepienie ich dzieci jest szansą, chodzi o ich przyszłość”.

Szczepienia od 11 do 19 lat

Jak przypomina nam serwis informacyjny o szczepieniach: Infekcja HPV często przebiega bezobjawowo. Podczas gdy w większości przypadków wirus jest eliminowany w sposób naturalny w ciągu jednego do dwóch lat, w 10% przypadków może prowadzić do powstania zmian chorobowych. „Progresja jest powolna między zakażeniem HPV, pojawieniem się zmian przedrakowych i rakiem” Odnosi się do Najwyższego Urzędu Zdrowia. Może to zająć od dziesięciu do dwudziestu lat.

READ  Oto cztery powody, aby nie panikować w obliczu pojawienia się nowych wariantów Covid-19 - wieczornej wersji West-France

Jeśli francuscy rodzice byli podejrzliwi, to szczepionka sprawdziła się za granicą. W Szwecji zmiany przedrakowe zmniejszyły się o 75% u zaszczepionych dziewcząt. W Australii, gdzie rozpoczęto dużą kampanię szczepień, odsetek osób zarażonych HPV spadł z 23% do 1,5%.

Po zmieniających się zaleceniach w okresie niemowlęcym – zwłaszcza o tym, że młodzi mężczyźni nie powinni rozpoczynać życia seksualnego – szczepionka jest przeznaczona dla wszystkich dziewcząt i wszystkich chłopców w wieku od 11 do 14 lat. Jednak może być stosowany do nadrabiania zaległości w wieku od 15 do 19 lat za pomocą trzech dawek zamiast dwóch.

W przypadku mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami zaleca się również szczepienie do 26 roku życia, aby zapobiec zmianom przedrakowym odbytu, nowotworom odbytu i kłykcinom kończystym (zwanym również brodawkami narządów płciowych).

Jean-Luc Pretty, dyrektor Narodowego Centrum Referencyjnego HPV podkreśla: „Musisz szczepić chłopców, zarówno po to, by się chronić, ale także w podejściu do zdrowia publicznego”.

„Żałuję, że nie zostałem zaszczepiony”

Dlatego 39-letnia pisarka Audrey ostrzegła syna, by się nie szczepił. Zeznaje dla BFMTV.com: „On ma dopiero 8½ roku, ale ja prowadzę biznes”. Ta młoda kobieta wie, jak bardzo szczepienie może uratować życie: nadal cierpi na krztusiec, na który nabawiła się, gdy była młodsza, na chorobę, przeciwko której nie była szczepiona.

„Wielu moich znajomych miało nowotwory związane z zakażeniem HPV. Chciałbym być zaszczepiony, próbowałem, ale było już za późno. Nie chcę, aby mój syn zaraził się tym wirusem lub przekazał go swojej przyszłości kolego, nie planuję przegapić wizyty” .

Istnieje kilka szczepionek, ale SFDA zaleca Gardasil 9 do pierwszego wstrzyknięcia. „Chroni przed 90% nowotworów związanych z HPV”, wyjaśnia Jean-Luc Perett. „Jest bardziej ochronny niż inne. Chroni przed siedmioma HPV wysokiego ryzyka, ponad dziesięcioma HPV wysokiego ryzyka i kłykcinami”.

READ  SpaceX wysyła zespół do Australii, aby zbadał szczątki swojej rakiety