Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​„tsunami e-odpadów” zagraża zdrowiu milionów dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​„tsunami e-odpadów” zagraża zdrowiu milionów dzieci

Gigantyczna statua przywódców Grupy Siedmiu w stylu Mount Rushmore, wykonana w całości z e-odpadów, jest wystawiona na plaży w pobliżu Carbis Bay w Kornwalii 9 czerwca 2021 r., aby podkreślić ogromne zagrożenie dla środowiska, jakie stwarzają urządzenia elektroniczne .  przed szczytem G7.

Nazywamy je „zbawiciele” („Retrievery”). Nastolatki, czasem bardzo młode, spalają e-odpady, aby zbierać miedź, kobalt, platynę i inne metale szlachetne. Ostry czarny dym sprawiał, że powietrze nie mogło oddychać. Rozprzestrzenianie się w glebie ołowiu, rtęci, arsenu i kadmu zanieczyszcza wodę. Witamy w Agbogbloshie, na przedmieściach Akry.

Mieszkańcy stolicy Ghany przemianowali ją na Sodomę i Gomorę, a przez kilka lat Agbogbloshie było uważane za najbardziej zanieczyszczone miejsce na świecie. To przede wszystkim jedno z największych wysypisk produktów elektronicznych na świecie. Smartfony, komputery, tablety, telewizory, baterie, sprzęt AGD… Co roku wyrzuca się tam około 40 tysięcy ton z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Ghana między uzależnieniem od plastiku a innowacjami w zakresie recyklingu

Te e-odpady powoli zatruwają prawie 80 000 ludzi żyjących na skraju składowiska. Począwszy od najmłodszych. Bo w Sodomie i Gomorze zaczynamy pracę bardzo wcześnie, bardzo wcześnie, od piątego roku życia. W niepublikowanym raporcie Dzieci i cyfrowe figleWe wtorek 15 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia wydała alarm w tej sprawie Rozprzestrzenianie się odpadów elektronicznych wpływa na zdrowie milionów dzieci.

Dziecko, które zjada jedno jajko kurze z Agbogbloshie, wchłania 200 razy więcej dioksyn niż dzienny limit ustalony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności., ostrzega Marie-Noel Bruni-Dries, szefowa Departamentu Środowiska i Zdrowia Dziecka Światowej Organizacji Zdrowia. Dioksyny to trwałe zanieczyszczenia organiczne. Gromadzą się w łańcuchu pokarmowym i mogą powodować raka, wady wrodzone lub słaby wzrost dziecka.

„Słabe zarządzanie e-odpadami to rosnące zagrożenie, którego wiele krajów nie rozpoznaje jeszcze jako problem zdrowia publicznego” zaalarmujja Bron Halliarda. Jeśli nie podejmą działań teraz, konsekwencje będą miały druzgocący wpływ na zdrowie dzieci i będą miały ogromny wpływ w nadchodzących latach. ”

Nielegalne składowiska

Dyrektor Fundacji Narodów Zjednoczonych, Tedros Adhanom Ghebreyesus, przywołuje: „Tsunami odpadów elektronicznych”. Liczby są naprawdę przerażające. Według najnowszych dostępnych danych w 2019 roku na całym świecie wytworzono 53,6 mln ton WEEE: odpowiednik 350 statków wycieczkowych w jednym kręgu na dystansie 125 km. Tylko 17% tych odpadów jest właściwie zbieranych lub poddawanych recyklingowi. Wszystko inne ląduje na nielegalnych wysypiskach lub napędza nieformalny cykl odzyskiwania.

READ  50 lat temu sonda Pioneer 10 odkryła księżyce Jowisza

Masz do przeczytania 68,48% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.