Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Świąteczne Obletki to tradycja, która łączy Polaków od domu do parlamentu

Świąteczne Obletki to tradycja, która łączy Polaków od domu do parlamentu

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W wiejskiej kuchni parafii Płony na południu Polski pięć kobiet pracuje nad przygotowaniem „opłatków”, czyli przaśnych arkuszy chleba, którymi Polacy dzielą się podczas sylwestrowego wieczoru.

„Gotowanie jest prymitywne i zgodne z prawem kanonicznym: tylko woda i mąka” – wyjaśnia AFP Alicja Słowik, lat 54, która zajmuje się gotowaniem w prasie wielkoformatowej, znakując opłatek motywami przedstawiającymi sceny bożonarodzeniowe.

Dzielenie się opledukiem to najważniejszy moment polskiej Wigilii, która rozpoczyna się wraz z pierwszym mignięciem gwiazd na ciemnym zimowym niebie.

Prasy do wypieku i ozdabiania arkuszy przaśnego chleba świątecznego „opłatek” w kuchni gospodarstwa rolnego w Płonach na południu Polski, 6 grudnia 2023 r.

Tradycyjnie najstarszy członek rodziny otwiera uroczystość rozbijając oblata i dzieląc się nim ze wszystkimi zgromadzonymi przy stole.

Pozostali goście powtarzają te same gesty, wyrażając sobie wzajemnie wdzięczność za spotkanie i miniony rok oraz składając życzenia zdrowia i szczęścia.

Dopiero wtedy można rozpocząć wieczerzę wigilijną.

— „przyprowadzanie ludzi” —

Zawieszone na ścianie duże zdjęcie przedstawia kobiety zajęte przed swoimi naczyniami, robiące wszystko samodzielnie, od gotowania po pakowanie, łącznie z nawilżaniem i suszeniem, z widokiem na byłego papieża Polaka Jana Pawła II. , te tradycyjne arkusze chleba.

AFP

Alija Slovic wlewa ciasto do prasy do wypieku „opłatków”, czyli kawałków przaśnego bożonarodzeniowego chleba, w kuchni na farmie w Płonach na południu Polski, 6 grudnia 2023 r.

Tradycyjnie wszystkie opłatki są białe, ale do każdego sprzedawanego opakowania dołączony jest kolorowy egzemplarz, który według legendy ma służyć gadającym zwierzętom w noc Bożego Narodzenia.

„To wielka przyjemność tworzyć coś, co łączy ludzi i chcemy to kontynuować” – powiedział AFP ks. Piotr Barczyk, rektor seminarium.

„Wysyłamy nasze produkty do naszych księży, którzy pracują w Niemczech, Włoszech, Irlandii, Anglii, Ukrainie, USA?” – wylicza dyrektor pracowni Beata Przyplaza.

„Z łatwością sprzedajemy ponad milion opali rocznie” – wyjaśnia.

Po wybuchu wojny rosyjskiej na Ukrainie w 2022 r. ukraińscy uchodźcy pracowali w warsztacie przez cały rok.

W seminarium znalazło schronienie ponad 100 z nich.

— „Rozmowy o miłości” —

„Boże Narodzenie i Wigilia są świętem więzi” – podkreśla o. Parsik.

AFP

„Opłatki”, czyli arkusze przaśnego bożonarodzeniowego chleba, pieczone są w kuchni na farmie w Płonach na południu Polski, 6 grudnia 2023 r.

Co roku w parlamencie organizowane jest „spotkanie opłatków”, gromadzące przedstawicieli i przedstawicieli wszystkich rodzin politycznych, aby w ramach pojednania podzielić się przaśnikami.

„Miejmy przez chwilę nadzieję, że niezależnie od tego, w którym pokoju siedzimy, będzie można ze sobą spokojnie porozmawiać jak ludzie” – powiedział w tegorocznych pozdrowieniach dla delegatów przewodniczący parlamentu Simon Holonia. .

Pan. Hołownia zaprosiła także 500 biednych i bezdomnych na salę plenarną, aby podzielić się z nimi Opłatkiem.

Pomimo bardziej pozytywnych sygnałów tradycja zaczyna tracić na atrakcyjności, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, w kraju, w którym zapał religijny wydaje się fajny.

AFP

Ksiądz Piotr Barczyk w kuchni gospodarstwa rolnego w Błoniach, gdzie powstaje opłatek na południu Polski, 6 grudnia 2023 r.

„W dobie sieci społecznościowych bardzo trudno jest bezpośrednio mówić sobie nawzajem różne rzeczy” – ubolewa ks. Parsik.

„Może dzisiaj wolą wyrażać swoje uczucia pisemnie na portalach społecznościowych, niż patrzeć na siebie i rozmawiać o miłości…” – zastanawia się.