2 miliony z 6 milionów Żydów, którzy zginęli w Shoah Zabity przez kule. Kawałek historii widziany przez studentów Uniwersytetu Champollion w Albi w ramach programu edukacyjnego opracowanego po atakach „Charlie Hebdo”.
” W naukach humanistycznych chcieliśmy zastanowić się nad procesami tych masowych morderstw” – wyjaśnia profesor historii Sandrin Victor wraz z dwoma kolegami z socjologii i geografii na temat genezy inicjatywy. Od 2017 r. około dwudziestu studentów studiów licencjackich z tych trzech kierunków odwiedza Europę Wschodnią, aby wziąć udział w seminariach terenowych i podzielić się swoimi historiami podczas konferencji, wystaw, podcastów itp.
Ostatnie dwa wyjazdy do Polski podążały kulami po śladach Zagłady, tworząc komiks „Nie zapominam…”.Zostanie opublikowany przez Editions du Rocher 21 lutego), napisany przez dziennikarza albigensów Pierre-Rolanda Saint-Dizier, który wyruszył ze studentami. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Yahad-In Unum udało im się w trakcie wydarzeń odwiedzić ostatnich świadków tych masakr, dzieci i młodzież, i wrócić na miejsce zdarzenia.
„Prowadziliśmy prace badawcze na powierzchni. Jednak rzeczywistość… pomimo mocnych zeznań i emocji musieliśmy zachować postawę badacza, aby przekazać te historie” – wyjaśnia Marie Picore w „Journey to 2023”. „Na twarzy widać pewne niezrozumienie. W takich przypadkach” – Sandrin wspiera Victora, który wskazuje, jak ważne jest myślenie o metodach. „Myślę, że komiksy są dobrym narzędziem do radzenia sobie z tymi pytaniami, poprzez lepsze opowiadanie historii poprzez historie – podsumowuje scenarzysta.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE