Pierwszy duży projekt polskiego niezależnego dewelopera Grega Styczeńa, „Manor Lords”, odniósł ogromny sukces od czasu premiery we wczesnym dostępie pod koniec kwietnia. Piękna grafika, innowacyjna mechanika gry i pasja do średniowiecznej Europy wyjaśniają sukces tej strategicznej gry wideo.
„Manor Lords” to gra strategiczno-zarządzająca opracowana niezależnie przez Grega Styczeń, młodego Polaka pasjonującego się historią. Przez cztery lata w wolnym czasie programował i rozwijał swoją grę, jednocześnie pracując jako kamerzysta.
Jednocześnie otrzymał pomoc i wsparcie finansowe od internautów zainteresowanych jego projektem oraz od wydawców Hooded Horse i Epic Games („Fortnite”). To pozwoliło mu zlecić część swojej pracy na zewnątrz, aby skupić się na rozwijaniu i ulepszaniu swojej gry.
W momencie premiery we wczesnym dostępie 26 kwietnia 2024 r. „Manor Lords” sprzedało się w ponad milionie egzemplarzy w ciągu tygodnia. Na Steamie osiągnięto rekordową liczbę graczy online, wynoszącą jednocześnie 170 000. Prawdziwy sukces.
Historia średniowiecznego miasta
„Manor Lords” to gra, w której możesz budować i rozwijać swoje miasto (a Budowniczy miasta), w stylu „Sim City”. Gracze muszą zarządzać gospodarką, zasobami naturalnymi, rolnictwem i obroną przed bandytami, budując domy i drogi. Jednak w przeciwieństwie do „Sim City”, akcja gry toczy się w średniowiecznej Europie, pomiędzy XI a XV wiekiem.
Realistyczne i wierne średniowieczu budynki, zwierzęta gospodarskie, drogi i narzędzia używane przez mieszkańców wyglądają jak z podręcznika historii. Dzień, noc, pogoda i pory roku wpływają na miasto, plony i zaopatrzenie w żywność. Jeśli żywność się zepsuje, mieszkańcy również są narażeni na ryzyko chorób.
Ścieżkę dźwiękową zapewnił południowoafrykański kompozytor Daniel Caleb, orkiestra i muzycy specjalizujący się w instrumentach starożytnych, m.in. hiszpański Enrique Pastor Morales.
Mechanika gry i grafika są zabawne
„Manor Lords” wyróżnia się na tle innych gier tego typu piękną grafiką, którą można oglądać z daleka lub z bliska, ale przede wszystkim mechaniką: w każdym domu gości rodzina specjalizująca się w określonej dziedzinie, takiej jak skóra, handel i produkcja . Wojsko, łowiectwo, rolnictwo, a nawet farbiarstwo, w zależności od wyboru gracza.
Jeśli Greg Steichen chce uczynić budowę i rozwój miasta najwyższym priorytetem dla Lordów Manor, ważna jest również strategia dotycząca stosunków zewnętrznych. Czy negocjować z sąsiadami, czy atakować? Kiedy dyplomacja nie wystarczy lub do miasta przybywają bandyci, wybucha wojna. Gracze muszą następnie poprowadzić swoją armię. Bitwy świetnie się ogląda, czy to z bliska, czy z perspektywy globalnej.
Do dziś Manor Lords jest nadal dostępne we wczesnym dostępie i dlatego stale się udoskonala. Dlatego też gracze, którzy zakupili grę, proszeni są o podzielenie się z twórcą swoją opinią. Oficjalną premierę zapowiedziano na lipiec.
Temat radiowy: Stephane Lourenço
Adaptacja internetowa: Myriam Al-Samaani
„Manor Lords” PEGI 12 jest dostępne na PC oraz w serwisie Steam, Epic Games Store, Google i PC Game Pass we wczesnym dostępie.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”