Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Startup U-Space z Tuluzy został wybrany do udziału w misji obronnej w kosmosie

Startup U-Space z Tuluzy został wybrany do udziału w misji obronnej w kosmosie

Podstawowy
Ministerstwo Sił Zbrojnych właśnie wybrało firmę U-Space z siedzibą w Tuluzie do przeprowadzenia demonstracji procedur na niskiej orbicie. Eksperyment ten, przeprowadzony na zlecenie Dowództwa Kosmicznego, ma na celu zapewnienie Francji możliwości ochrony własnych satelitów lub satelitów swoich sojuszników.

Agencja Innowacji Obronnych podlegająca Ministerstwu Sił Zbrojnych zleciła startupowi U-Space z siedzibą w Tuluzie przeprowadzenie demonstracji procedur na niskiej orbicie dla Dowództwa Kosmicznego (CDE). Do realizacji tego eksperymentu firma specjalizująca się w produkcji nanosatelitów będzie miała partnera, europejską grupę MBDA.

Celem ćwiczeń będzie wykorzystanie satelitów do sprawdzenia operacyjnych scenariuszy obronnych. Program ten nosi nazwę „TOUTATIS”* i ma na celu zapewnienie siłom powietrznym i kosmicznym rzeczywistej możliwości ochrony przed wszelkimi próbami ingerencji w przestrzeń kosmiczną.

Biuletyn Lotniczy

Twoje cotygodniowe spotkanie do odkrycia Ekskluzywne informacje W branży lotniczej: wywiady, pogłębione analizy i ankiety…

Wynik

Przeczytaj także:
Raportowanie. W Tuluzie Dowództwo Kosmiczne jest w stanie wojny po ataku na jeden ze swoich satelitów… w samym sercu wojskowych ćwiczeń kosmicznych

Eksperyment nosi nazwę ALLATIS i obejmuje testy na orbicie, mające na celu wykorzystanie technik przeciwdziałających próbom zakłócania przestrzeni kosmicznej.
Ministerstwo Sił Zbrojnych

Satelita ruchu i satelita nadzoru

Konkretnie demonstracja będzie opierać się na dwóch satelitach. Pierwszym z nich będzie satelita o „niskiej orbicie”, który będzie charakteryzował się dużą zwrotnością i zestawem podsystemów zapewniających autonomię w podejściu i działaniach. Drugi będzie satelitą „nadzorczym” o zwiększonych możliwościach monitorowania ze swojej orbity na potrzeby obserwacji przestrzeni kosmicznej. Obydwa będą realizować scenariusze opozycji lub współpracy, które umożliwią weryfikację wydajności satelity na niskiej orbicie oraz możliwości satelity obserwacyjnego w zakresie obserwacji.

Demonstracja będzie polegać na wykorzystaniu satelity i satelity obserwacyjnego.
Demonstracja będzie polegać na wykorzystaniu satelity i satelity obserwacyjnego.
Agencja Innowacji Obronnych

Eksperyment ten wchodzi w zakres strategii przestrzeni obronnej i ustawy o programowaniu wojskowym (LPM) na lata 2024–2030.

READ  Ta planeta, przypominająca Mustafara, ma powierzchnię gorętszą niż niektóre gwiazdy!

Założona w 2018 r. firma U-Space posiada fabrykę w regionie Montodran, która docelowo powinna być w stanie produkować ponad 300 nanosatelitów rocznie. Startup zamierza do 2025 roku stać się europejskim liderem na rynku konstelacji nanosatelitów.

* Testowanie na orbicie w celu wykorzystania technik przeciwdziałających próbom ingerencji w przestrzeń kosmiczną