Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Startup planuje wystrzelić w przestrzeń kosmiczną kapsuły mieszkalne wielkości stadionu

Startup planuje wystrzelić w przestrzeń kosmiczną kapsuły mieszkalne wielkości stadionu

⇧ [VIDÉO] Treści tego partnera mogą Ci się także spodobać

Max Space, start-up zajmujący się inżynierią lotniczą, planuje do końca dekady umieścić na orbicie okołoziemskiej nadające się do rozbudowy siedliska wielkości boiska sportowego. Celem firmy jest rozwój szeregu modułów z możliwością nieograniczonej rozbudowy. Prototyp powinien trafić do testów na rakiecie SpaceX w 2026 roku. Docelowo technologia ta radykalnie zwiększy powierzchnię mieszkalną przestrzeni kosmicznej i obniży koszty lotów kosmicznych.

Max Space zaprezentował swój 39-dniowy projekt siedliska kosmicznego z możliwością rozbudowyH Edycja Sympozjum Kosmicznego, które odbyło się 9 kwietnia w Kolorado. Firma zaprezentowała gamę jednostek nadmuchiwanych w rozmiarach 20, 100 i 1000 metrów sześciennych. Według urzędników można go powiększyć do ponad 10 tys. metrów sześciennych. Dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma 388 metrów sześciennych powierzchni mieszkalnej.

Celem startupu jest powiększenie przestrzeni mieszkalnej w celu ułatwienia badań, transportu ładunków, rolnictwa i turystyki kosmicznej. Moduły będą oferowane m.in. firmom farmaceutycznym chcącym opracowywać leki w warunkach mikrograwitacji, komercyjnym stacjom kosmicznym chcącym zwiększyć swoje możliwości w celu zapewnienia zakwaterowania załodze czy studiom filmowym chcącym kręcić sceny na orbicie.

Zaproszenie do marzeń, gotowe do noszenia.

Dzisiejszy problem z przestrzenią polega na tym, że nie ma wystarczającej ilości przestrzeni mieszkalnej „, wyjaśnia współzałożyciel Max Space, Aaron Kemmer, w: Zgłosiłem. ” Jeśli nie sprawimy, że przestrzeń użytkowa w kosmosie będzie znacznie tańsza i znacznie większa, przyszłość ludzkości we wszechświecie pozostanie ograniczona Oczekuje się, że pierwszy prototyp kapsuły mieszkalnej firmy trafi na pokład jednej z rakiet SpaceX znajdujących się już w służbie do 2026 r., natomiast większe rakiety zostaną przeniesione na pokład gigantycznego statku Starship lub rakiety New Glenn firmy Blue Origin.

Jednostka wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za 200 milionów dolarów

Aby można było je przetransportować na pokładzie rakiety, moduły rozszerzalne Max Space zostaną skompresowane, a następnie rozpakowane po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną. Niezależnie od tego, czy są wykonane z aluminium, tytanu, czy materiałów kompozytowych, ich plastyczność pozwala na znaczne zmniejszenie ich masy, ułatwiając w ten sposób ich transport i redukując koszty. Według firmy są to najlżejsze siedliska i konstrukcje kosmiczne, jakie kiedykolwiek zaprojektowano.

READ  „Jest teraz wiele skutków ubocznych” podboju kosmosu – mówi zawodowy dziennikarz

Dlatego te innowacyjne kapsuły zapewnią znacznie lepszy stosunek jakości do ceny (przynajmniej pod względem objętości) niż konwencjonalne jednostki mieszkalne, które idealnie nadają się do produkcji na dużą skalę. Firma twierdzi, że może zbudować moduł mieszkalny wielkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kosztem zaledwie 200 milionów dolarów (w porównaniu do 100 miliardów dolarów w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Ponadto doskonała skalowalność kapsuł Max Space sprawi, że można je łatwo dostosować do różnych zastosowań na niskiej orbicie okołoziemskiej i księżycowej, a także do instalacji na Księżycu i Marsie. W szczególności przewidywalność objętości mieszkalnej stanowi kluczowy parametr eksploracji kosmosu.

Ilustracja przedstawiająca rozszerzalne siedlisko Max Space na Księżycu. ©Maksymalna przestrzeń

Warto wiedzieć, że obaj założyciele firmy są pionierami w produkcji modułów do przestrzeni mieszkalnych. Kemmer jest współzałożycielem Made In Space, jednej z pierwszych firm produkujących moduły kosmiczne. Ze swojej strony Maxim Jung założył Thin Red Line Aerospace, firmę specjalizującą się w projektowaniu ciśnieniowych modułów mieszkalnych, w tym Genesis I i II, które do dziś znajdują się na orbicie okołoziemskiej. Brał także udział w kilkudziesięciu programach NASA mających na celu opancerzenie różnych statków kosmicznych.

Nowe moduły Max Space różnią się jednak całkowicie od Genesis I i II. ” Prawie 20 lat temu zaprojektowałem i zbudowałem pierwsze dwa nadmuchiwane kadłuby statków kosmicznych, które do dziś krążą wokół Ziemi „mówi Jung.” Pomimo ich sukcesu zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy skutecznie skalować do większych rozmiarów, których naprawdę potrzebowaliśmy w przestrzeni kosmicznej. Dlatego obrałem zupełnie inną ścieżkę projektowania, aby opracować rozszerzalną architekturę, która jest zasadniczo przewidywalna i nieskończenie skalowalna „, on tłumaczy.

Zobacz też

openai zastępuje ludzkiego pośrednika przykrywką debaty publicznej

Ten aspekt oczekiwanej skalowalności w znacznie większej skali odróżnia go między innymi od modułów Genesis. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze wdrożenie modułu Max Space ustanowi nowy rekord siedlisk kosmicznych – moduły Genesis będą miały pojemność zaledwie 11,5 i 16 metrów sześciennych. Ponadto prototyp będzie już wyposażony w systemy podtrzymywania życia oraz ten sam supermocny pancerz, co przyszłe wersje załogowe.

Według firmy pierwsze zastosowania modułów obejmą magazyny paliwa, które umożliwią rakietom tankowanie na orbicie. W dłuższej perspektywie firma planuje aktywnie uczestniczyć w kolonizacji Marsa za pomocą swoich kapsuł mieszkalnych.

Film demonstracyjny technologii: