Tiangong, „Niebiański Pałac” w języku mandaryńskim. Tak nazywa się Chińska Stacja Kosmiczna (CSS), która według Pekinu powinna zostać ukończona do końca roku. Ostatni z jego modułów z powodzeniem zadokował 2 listopada, nadając stacji kształt litery T, a następnie astronauci mogli do niej wejść, podała państwowa agencja informacyjna Xinhua. W środę 30-go dołączyło do nich trzech kolegów listopada i udało im się dokonać pierwszego transferu załogi na orbitę do Chin. Dzięki tej stacji orbitalnej i jej ostatnim wyczynom Chiny demonstrują swoje ambicje w kosmosie. Czy jego program się sprawdza?
W 2003 roku Chiny weszły do elitarnego klubu zdolnych narodów Aby wysłać ludzi w kosmos. Od tego czasu nadal się rozwija. W kwietniu trzech astronautów powróciło na Ziemię po sześciu miesiącach przebywania na orbicie. Ta 183-dniowa podróż pobiła poprzedni rekord 92 dni, rekord z poprzedniego roku. Trwający CSS potwierdza również między innymi chińskie opanowanie lotu załogowego, w którym mężczyźni i kobiety odbywają teraz wycieczki poza pojazdem, czyli w kosmosie przez kilka godzin.
Podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), Tiangong krąży po orbicie na wysokości około 400 km. Trzykrotnie mniejszy (110 m3 wobec 388 m3) „niebiański pałac” ma funkcjonować co najmniej dziesięć lat i stać się laboratorium różnych eksperymentów z zakresu nauk przyrodniczych i fizyki, Według chińskich mediów państwowych CGTN.
Podbij drugą stronę księżyca
Poza lotami załogowymi i zgromadzeniem w stanie nieważkości, Chiny mają na swoim koncie wiele wybitnych osiągnięć. Misja Chang’e 4 (oznaczona jako Chang’e the Moon Goddess) jako pierwsza na świecie wylądowała po drugiej stronie Księżyca w styczniu 2019 r. Niezły wyczyn, ponieważ teren tej ściany jest znacznie bardziej nierówny niż teren widoczna strona, nie mówiąc już o tym, że wymaga więcej od technikimi. „Zrobienie tego jest bardzo skomplikowane, ponieważ potrzebujesz satelity do przekazywania”wyjaśnia Gilles Dawidowicz, wiceprezes Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Od tego czasu łazik Yutu-2 („Jade Rabbit-2”) kontynuuje eksplorację naturalnego satelity Ziemi. „Łaziki, które Chińczycy wysyłają na Księżyc, mają niesamowitą autonomię i długowieczność”Znowu uwagi Gila Dawidovica. W maju moderator naukowy Pierre Henrique zrelacjonował przygodę małego robota.
Nowe osiągnięcie w grudniu 2020 r. Chiny jako trzeci kraj, po Stanach Zjednoczonych i Rosji, zwróciły próbki skał księżycowych w ramach misji Chang’e 5: 1,7 kg (wobec 382 kg zwróconych na Ziemię przez Stany Zjednoczone) . Analiza próbek pobranych przez Chiny rzuciła światło na późny wulkanizm Księżyca. Próbki te datowane są na 2 miliardy lat, podczas gdy specjaliści szacują, że na naturalnym satelicie Ziemi nie było żadnej aktywności od 3,5, a nawet 4 miliardów lat.
Chiński robot na Marsie
Opierając się na tych sukcesach, Pekin kontynuuje poszukiwania. W maju 2021 roku misja Tianwen-1 (Pytanie do nieba 1) zrzuciła na Marsa robota Zhuronga (boga ognia). Do tej pory tylko Amerykanom udało się osiągnąć taki wyczyn. Chińczykom udało się za pierwszym razem”, potwierdza Gil Dawidovic. Od swojego przybycia Zhurong przebył około dwóch kilometrów i zrobił zdjęcia czerwonej planety.
W drodze na południowego Marsa Zhurong nadal dokumentuje krajobrazy, przez które się porusza. Chińscy naukowcy wpadli również na pomysł, aby zrobić mu selfie za pomocą bezprzewodowej kamery umieszczonej na ziemi.
Pierwotny dziewięćdziesięciodniowy okres Zhuronga był kilkakrotnie przedłużany. Będący w stanie hibernacji od 18 maja, wraz z nadejściem zimy na półkuli południowej, łazik może wznowić swoją działalność pod koniec grudnia, poinformował Guardian. Świergot (po angielsku) Amerykański dziennikarz specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym.
Lata zwłoki nadrobione
Wszystkie te osiągnięcia są owocem wieloletniej pracy. Chiński program kosmiczny rozpoczął się na dobre w połowie lat 80.Komentarz Franceinfo Isabelle Sorbès-Verger, geograf i dyrektor badań w CNRS oraz specjalista w dziedzinie polityki kosmicznej. Chiny współpracują z Rosją od jakiegoś czasu, ale ta ostatnia, pomimo sowieckich doświadczeń, nie jest już w czołówce technologicznej, mówi. Jednocześnie Pekin nie był w stanie skorzystać z transferu amerykańskiej technologii, podczas gdy to Stany Zjednoczone operują w kosmosie, w sferze publicznej i prywatnej, cywilnej i wojskowej. Ta sytuacja opóźniła chiński program kosmiczny i zmusiła go do opracowania własnych technologii.
„Chiny są od 2010 roku potwierdzoną i niezależną potęgą kosmiczną, z misjami kosmicznymi na bardzo dobrym poziomie”.
Isabelle Sourbès-Verger, dyrektor badań w CNRS, która specjalizuje się w polityce kosmicznejwe francji info
Misje chińskie nie dorównują jednak jeszcze poziomem złożoności misjom amerykańskim. Różnicę, którą można wytłumaczyć różnicą w budżecie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami: Waszyngton przeznacza na swój program kosmiczny 23 miliardy dolarów rocznie, podczas gdy Pekin wydaje około 15 miliardów dolarów, według szacunków ekspertów. Ta różnica w budżecie utrzymuje się od kilku dziesięcioleci.
Dla porównania był to budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej na 2021 rok 6,49 mld euro (6,73 mld USD), a jej budżet na lata 2023-2025 to 16,9 mld euro. Jeśli ESA współpracuje z innymi agencjami kosmicznymi, takimi jak NASA, czuje się zobowiązana do podniesienia swoich ambicji pozostania wielką potęgą kosmiczną, do rozwijania swojej autonomii i „Unia wobec chińskich i amerykańskich ambicji”Jak powiedział minister gospodarki Bruno Le Maire.
Siła Kosmiczna Dwa?
Chiny nie muszą się wstydzić swoich wyników. To, co robisz w kosmosie, jest „Doskonałość”i „bardzo solidny” i „zaufany”Komentarze Jill Dawidowicz. Dla Paula Wuhrera, naukowca z Fundacji Badań Strategicznych, opisuje chiński program kosmiczny jako „bardzo poważna”wskazywanie Misje o rosnącej złożoności. Wszyscy eksperci, z którymi skontaktowała się franceinfo, podkreślają niezależność Chin i fakt, że opracowały one całą gamę wyrzutni, od najmniejszych do największych. Tak bardzo, że możemy teraz rozważyć Chiny jako druga siła kosmicznaWedług Paula Wohrera.
„Chiny mają cały wachlarz działań kosmicznych: starty, satelity obserwacyjne, satelity komunikacyjne, misje naukowe, loty załogowe. I robią absolutnie wszystko”.
Paul Wuhrer, specjalista od zagadnień kosmicznychwe francji info
„Jest drugą co do wielkości gospodarką na świecie, a jej program kosmiczny odzwierciedla tę drugą pozycję”.Badacz podsumowuje. Isabelle Sorbice-Verger stawia również Chiny za Stanami Zjednoczonymi, które jej zdaniem nadal są „Nadmierna siła w kosmosie”.
Czy w końcu ich wyprzedzi? Specjaliści, z którymi kontaktuje się franceinfo, odrzucają obecnie ideę wyścigu kosmicznego i bezpośredniej konkurencji, ponieważ Chiny kierują się własnym rytmem i własną logiką w doganianiu technologii. Według Isabelle Sorbice-Vergier to Amerykanie są uwikłani w rywalizację z Chińczykami, po części po to, by uzasadnić swoje wydatki w kosmosie.
Dla badacza, „Oczywiście, w końcu Chiny dążą do parytetu ze Stanami Zjednoczonymi”. Z pewnością z tego powodu szef chińskiej grupy lotniczej potwierdził w październiku podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, że Chiny wkrótce wystrzelą załogowy program na Księżyc, zbudują na nim bazę i wrócą Misje pobierania próbek gleby na Marsie i eksploracja asteroid. Jeśli Waszyngton obecnie odchodzi, wydaje się, że Pekin jest już kilka lat świetlnych w tyle.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!