Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spotkanie komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia zaplanowano na 14 sierpnia

Spotkanie komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia zaplanowano na 14 sierpnia

Komisja podejmie decyzję, czy ogłosić stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, będący najwyższym stanem alarmowym Światowej Organizacji Zdrowia.

z Będzie posiadać własny komitet nadzwyczajny O chorobie mpox, dawniej znanej jako ospa małpia Ogłoszono to w sobotę, 14 sierpnia, aby ocenić, czy konieczne jest wprowadzenie najwyższego stopnia alarmowego w obliczu trwającej w kilku krajach Afryki pandemii.

„Pierwsze posiedzenie komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych zwołane przez Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (…) w sprawie ponownego pojawienia się wirusa ospy prawdziwej w 2024 r. zaplanowano na środę, 14 sierpnia (…) od godz. 12.00.”Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w nocie przesłanej dziennikarzom. Spotkanie odbędzie się jak zwykle online, za zamkniętymi drzwiami.

„Komisja przedstawi mi opinię na temat tego, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, a jeśli tak, doradzi mi w sprawie tymczasowych zaleceń, jakie należy zastosować”.Na dziesiątą wskazał szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. W środę zapowiedział, że zwoła komisję nadzwyczajną „jak najszybciej”.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym jest najwyższym stanem zagrożenia, jaki może wydać Światowa Organizacja Zdrowia. Szef Światowej Organizacji Zdrowia może ją uruchomić za radą komisji. Mpox jest chorobą wirusową Rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi, ale może być również przenoszony przez bliski kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem.

Nowa odmiana Moboxa o nazwie „clade 1b”

Ochrzczony „Klasa 1B”Jest to nowy szczep ospy, który wykryto w Demokratycznej Republice Konga we wrześniu 2023 r., a następnie zgłoszono w kilku sąsiednich krajach, budząc obawy dotyczące rozprzestrzeniania się tego wirusa. Zdaniem szefa Światowej Organizacji Zdrowia, klad 1b „Powoduje poważniejszą chorobę niż typ 2.”.

Według agencji zdrowia Unii Afrykańskiej najbardziej dotkniętym chorobą jest Demokratyczna Republika Konga, gdzie na dzień 3 sierpnia odnotowano 14 479 potwierdzonych i podejrzanych przypadków oraz 455 zgonów, co oznacza śmiertelność na poziomie około 3%. Ospę prawdziwą wykryto u ludzi w 1970 r. na terenach dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga (dawniej Zair), wraz z rozprzestrzenieniem się podtypu 1 (którego nowy wariant stanowi mutację), który od tego czasu występuje głównie w krajach Zachodu i Środkowej Afryki oraz pacjenci. Ogólnie rzecz biorąc, skażenie przez zakażone zwierzęta.

READ  NASA ujawnia dźwięk, który wydaje czarna dziura, i to jest szalone

W 2022 r. światowa epidemia przenoszona przez podtyp 2 rozprzestrzeniła się na około sto krajów, w których choroba nie miała charakteru endemicznego, dotykając głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Następnie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan najwyższego alarmu w lipcu 2022 r. w obliczu wybuchu epidemii zachorowań na świecie, a niecały rok później, w maju 2023 r., podniosła go niecały rok później, w maju 2023 r. Epidemia spowodowała śmierć około 140 osób z około 90 000 przypadków.

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >