Rzeź wołyńska, podczas której ukraińska rebeliantka przeprowadziła czystki etniczne na Polakach podczas II wojny światowej, w dalszym ciągu ciąży na stosunkach między Polską a Ukrainą.
Pogrom wołyński, który miał miejsce w latach 1943–1944 na zachodniej Ukrainie, w wyniku którego zginęło dziesiątki tysięcy Polaków, pozostaje wysoce kontrowersyjny. Eksperci wciąż debatują, czy kwalifikuje się to jako ludobójstwo, czy nie.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba został zapytany, czy Kijów zezwoli na ekshumację ofiar – czego od dawna domagała się Warszawa – podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który Polska obchodzi od 2016 roku. Odpowiedź była niejednoznaczna.
Kwestie historyczne, takie jak rzeź wołyńska, należy pozostawić historykom, abyśmy mogli skupić się na budowaniu wspólnej przyszłości – co spotkało się z powszechną krytyką w Polsce, gdzie oświadczenie to uznano za brak szacunku wobec ministra.
Zarówno wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL, EPP), jak i premier Donald Tusk (KO, EPP) podkreślali, że członkostwo Ukrainy w UE zależy od rozważenia i upamiętnienia polskich ofiar. Historyczne konflikty z Polską.
Ze swojej strony Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o napięciach wokół masakry w piątek 30 sierpnia w wywiadzie dla Polskiego Radia Publicznego.
Ukraina musi zapewnić, że odpowie na żądania Polski dotyczące historycznych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) – nalegał polski minister obrony, dodając, że przyszłość Kijowa w UE zależy od Warszawy.
Ostrzegł Ukrainę o konieczności rozwiązania sporu i kontynuowaniu rozmów akcesyjnych tego kraju do UE, dodając, że Polska zrobiła już wiele, aby wesprzeć Ukrainę w czasie jej wojny z Rosją i będzie to robić nadal. Ukraina powinna docenić wysiłki Polski na rzecz pomocy.
Wykluczył także wysłanie dodatkowych myśliwców MIG-29, o które prosiła Ukraina, uznając, że są one niezbędne do ochrony polskiej przestrzeni powietrznej.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (KO, EPP) przyłączył się do krytycznego koncertu we wtorek, 3 września, polecając Ukrainie, aby zapewniła realizację wniosku o przeprowadzenie wykopalisk na Wołyniu.
„Ukraina oczywiście ma wobec nas pewne żądania. Ale Polska będzie odpowiedzialna za zamknięcie kolejnych rozdziałów negocjacji Ukrainy z UE, więc Ukraina powinna jak najszybciej rozwiązać tę kwestię”.Powiedział publicznej telewizji TVP Info.
Polska jest jednym z najzagorzalszych obrońców Ukrainy od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na pełną skalę i obecnie pojawia się coraz więcej problemów, które podsycają napięcia między obydwoma krajami.
Dzięki „korytarzom integracyjnym” otwartym przez UE w celu ułatwienia ukraińskiego eksportu, pojawienie się ukraińskich produktów rolno-spożywczych na polskim rynku od 2022 roku nadal nie jest w pełni przesądzone.
Przybycie spowodowało istotne problemy w polskiej produkcji krajowej i było główną przyczyną protestów chłopskich na początku roku.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE