Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spojrzenie wstecz na niesamowitą misję Artemis po 25 dniach w kosmosie

Spojrzenie wstecz na niesamowitą misję Artemis po 25 dniach w kosmosie

Na zdjęciach, na zdjęciach – Kapsuła Orion, która przebyła nieco ponad 432 000 km od Ziemi, ma wylądować w tę niedzielę pod koniec popołudnia.

Po spędzeniu 25 dni w kosmosie i lataniu nad Księżycem, Kapsuła kosmiczna Oriona Misją Artemidy jest powrót Ziemia. Jego lądowanie zaplanowano na niedzielę, 11 grudnia o godzinie 17:40 GMT (18:40 czasu francuskiego), na Oceanie Spokojnym, niedaleko Kalifornia. Nazwana na cześć bogini księżyca, misja Artemida przeleciała nieco ponad 432 000 kilometrów od naszej błękitnej planety. Zapis statku nadającego się do zamieszkania.

Jeśli na tym statku nie ma nikogo – ale Trzy modele i wypchana owieczka – Ten eksperyment ma na celu przygotowanie załogowych lotów na Księżyc, a potem na Marsa. Spojrzenie wstecz na tę niezwykłą misję, 50 lat po ostatnim locie programu Apollo.

preparaty

Zajęło to dziesięć lat i Bardzo drogie strojenie zbudować tego 98-metrowego giganta. Rakieta nosi nazwę Space Launch System (SLS). Jego rozwój jest bezpośrednią konsekwencją Wypadek promu kosmicznego Columbia w 2003 rokuSpowodowało to śmierć siedmiu astronautów.

Początkowo miał wystartować 29 sierpnia 2022 roku. Jednak start był kilkakrotnie przekładany, aby rozwiązać problemy techniczne, ale także uniknąć dwóch huraganów, Ian i Nicole.

Trzecia próba zakończyła się sukcesem. To zdjęcie zostało zrobione trzy dni przed startem, 13 listopada 2022 r. Rakieta została umieszczona na wyrzutni 39B w Cape Canaveral Launch Base na Florydzie.

Rakieta księżycowa Artemis 1 i statek kosmiczny Orion wylądowały na platformie startowej 39B 13 listopada 2022 r. Czerwony Hopper/AFP

Oczekuje się, że ponad 100 000 ludzi przejdzie plażami Florydy, aby obejrzeć strzelaninę. Tutaj fotograf czeka w miejscu prasowym Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego 15 listopada 2022 r., Dzień przed startem.

Strona prasowa Kennedy Space Center, 15 listopada 2022 r. Czerwony Hopper/AFP

16 listopada: start

Rakieta ostatecznie wystartowała w środę, 16 listopada, o godzinie 01:47 czasu lokalnego i 06:47 GMT, z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Maksymalny ciąg startowy oceniono na 4000 ton, czyli trzy razy więcej niż rakieta Ariane i 15% więcej niż rakieta Saturn V w programach Apollo.

READ  Lot w kosmos: sen czy rzeczywistość?
Wystrzelenie rakiety 16 listopada. Kevina Deitcha/AFP

Rakieta SLS wzniosła się w noc jak gigantyczna kula ognia z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Dwa białe dopalacze – które początkowo zapewniają większość ciągu – zatrzymały się dwie minuty po starcie.

Rakieta Space Launch System (SLS) z kapsułą załogową Orion, 16 listopada 2022 r. Joseph Remix/Reuters

Po ośmiu minutach nadeszła kolej na oddzielenie korpusu sceny głównej (pomarańczowej), pozostawiając kapsułę Oriona i jej moduł serwisowy przymocowany do drugiego stopnia. To wymagało długiego pchnięcia, trwającego około półtorej godziny, aby skierować statek na kurs na Księżyc.

Widok na Sebastian na Florydzie podczas startu rakiety SLS i kapsuły kosmicznej Orion, 16 listopada 2022 r. Joseph Remix/Reuters

Wreszcie, przed zakończeniem misji, drugi etap umieścił kilkanaście małych satelitów na różnych trajektoriach.

16 listopada do 5 grudnia: Kierunek na Księżyc

Po dostosowaniu swojej trajektorii kapsuła Orion skierowała się w stronę Księżyca, aby kontynuować swój lot. Dotarcie do niego zajęło około pięciu dni.

To zdjęcie rozpowszechniane przez NASA i opublikowane 21 listopada 2022 r. Pokazuje widok statku kosmicznego, Ziemi i Księżyca uchwycony przez kamerę na skrzydle układu słonecznego Oriona. HANDOUT/AFP

Następnie uruchomił swoje silniki, aby wejść na wsteczną orbitę dalekiego zasięgu i wykonał półtora obrotu Księżyca, zapuszczając się 450 000 km od Ziemi, co jest rekordem dla nadającego się do zamieszkania statku kosmicznego – dalej niż misje Apollo. . Podczas misji Orion spędził około sześciu dni na odległej orbicie wokół Księżyca.

5 grudnia: Przelot Księżyca i powrót na Ziemię

W poniedziałek, 5 grudnia, prawie 20 dni po starcie, kapsuła kosmiczna Orion przeleciała obok Księżyca. Komunikacja z kapsułą została utracona na 30 minut, gdy przeleciała za niewidoczną stroną księżyca.

Dokonując tak bliskiego przelotu nad powierzchnią, sonda wykorzystała przyciąganie grawitacyjne Księżyca do poruszania się po trajektorii powrotnej. Jego osłona termiczna, największa w historii, została wystawiona na próbę, wytrzymując temperaturę połowy wysokości powierzchni Słońca, gdy przechodziła przez atmosferę.

Kiedy kapsuła powróci na Ziemię, pokona łącznie ponad 2,2 miliona kilometrów, powiedział Mike Saravin, kierownik misji.

READ  W pobliżu Perpignan: ośmioro dzieci z tej samej szkoły ma epidemię szkarlatyny

50 lat temu była to ostatnia misja Apollo

7 grudnia 1972 roku misja Apollo 17 wystartowała na Księżyc. Astronauci Eugene Cernan i Harrison Schmidt są ostatnimi, którzy chodzili po Księżycu.

W tamtym czasie Stany Zjednoczone i ZSRR uczyniły z okupacji kosmosu główny problem zimnej wojny. Przeciwko Sowietom Amerykanie okazali się silniejsi, wysyłając sześć misji i 12 ludzi na Księżyc w latach 1969-1972.

Na tym starym zdjęciu astronauci Apollo 17 Harrison Schmidt (po lewej), Eugene Cernan (po prawej) i Ronald Evans (w środku) stoją przed księżycowym modułem podróżnym Apollo 17 w kompleksie startowym 28 sierpnia 1972 r. w Kennedy Space Center.

Trzej astronauci Apollo 17 28 sierpnia 1972 r. W Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. NASA/AFP