„Polska – Tunezja: Perspektywy współpracy w sektorze nowych technologii”, Taki był temat sympozjum zorganizowanego dziś, w czwartek, 26 września, w Tunezji przez Ambasadę RP w Tunezji. Dzieje się to we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz CONECT International.
Sympozjum, którego celem jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie nowych technologii pomiędzy Tunezją a Polską, ma na celu ukoronowanie 65 lat dyplomatycznych i przyjaznych stosunków pomiędzy obydwoma krajami. Tak naprawdę w tę 65. rocznicę oba kraje rozważają obecnie stworzenie pełnej podstawy współpracy skupiającej się na energii odnawialnej, a także cyberbezpieczeństwie, technologiach przemysłowych i energetycznych oraz ich rozwoju, Przemysłu 4.0, zdrowiu, automatyzacji i sektorze gier wideo. (Zawody sportowe).
że to Salma El-Loumi, wiceprezes CONECT Dyrektor sympozjum, który nadał tempo temu wydarzeniu, zapowiedział, że nie jest to pierwsza edycja sympozjum, podkreślając, że zorganizowanie drugiej edycji samo w sobie świadczy o sukcesie współpracy obu krajów. W tym zakresie wskazała, że: Współpraca ta ma na celu pobudzenie gospodarki i zaspokojenie potrzeb obu krajów Rzeczywiście, to spotkanie pozwala nam zbadać synergię między Tunezją a Polską, ponieważ eksperci i specjaliści będą się konsultować, aby położyć podwaliny pod ten projekt i położyć podwaliny pod współpracę, która umożliwi wymianę wizji. To spotkanie jest również szansą poznać polską gospodarkę i poznać możliwości współpracy handlowej pomiędzy obiema stronami.
65 lat stosunków dyplomatycznych i przyjaznych
Po pokazaniu filmu, który skupiał się na mocnych stronach obu krajów, Jego Ekscelencja Minister Pani Justyna Borazińska, Ambasador RP w Tunezji Zabrała głos, aby wyrazić satysfakcję z obecności na tak ważnym wydarzeniu. ” Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę tu dzisiaj być, zwłaszcza że w tym roku obchodzimy sześćdziesiątą piątą rocznicę dwustronnych stosunków między obydwoma krajami. Świetnie się spisałeś, podkreślając znaczenie wymian. Chcemy służyć tej współpracy naszym doświadczeniem, gdyż polska gospodarka od lat 90. XX w. potrafiła się niesamowicie skonsolidować, stając się jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek w Europie i liczącym się graczem gospodarczym, zajmującym 6. miejsce w Europie i 21. na świecie. Należymy do krajów o najniższej stopie bezrobocia na poziomie 3,4%. Należymy także do nielicznych krajów o bardzo umiarkowanych deficytach w porównaniu ze średnią w czasach kryzysu. Jednym z sektorów, który szczególnie napędza rozwój Polski, jest sektor technologii, który stanowi podstawę start-upów, sztucznej inteligencji, zdrowia, cyberbezpieczeństwa, gier itp.. »
W tym sensie dyplomata podkreślił, że przyszłością jest ekosystem technologiczny i że Tunezja ma wszelkie możliwości dalszego rozwoju swojego ekosystemu. ” W Tunezji Polska będzie zabiegać o rozwój startupów działających w sektorach gospodarki zielonej i odnawialnej, zajmujących się transformacją energetyczną, energetyką wiatrową itp. „, zauważa. Zaznaczyła również, że współpraca stwarza obiecującą szansę dla firm w obu krajach. O tyle, że dzisiaj będzie ona bardziej opłacalna. „ Aby dzielić się własnymi doświadczeniami, aby sprostać wyzwaniom » Takie jak globalne ocieplenie. „ Nie przychodzimy z pustymi rękami! Przynosimy nasze pomysły i staramy się również otrzymać Twoje „, podsumowała.
Równi partnerzy!
że to Pan Karim Ahras, Członek Krajowego Zarządu CONECT Który następnie zasiadł do biurka, aby od razu wyrazić, że Tunezji nie należy już postrzegać wyłącznie jako kierunku turystycznego. ” Kraj jest bogaty w umiejętności. Mamy coraz więcej firm zajmujących się sztuczną inteligencją i danymi. Dzisiejszy nowy świat opiera się na platformach, a słynne międzynarodowe firmy, które osiągają bogactwo dzięki platformom, z konieczności specjalizują się w dziedzinie, którą sprzedają społeczeństwu! Weźmy na przykład firmę UBER, która obsługuje wszystkie przejazdy taksówkami, nie posiadając ani jednego pojazdu, i która sprawuje kontrolę nad sieciami restauracji, nie posiadając ani jednego! Podobnie jest w przypadku Alibaba, która sprzedaje chińskie produkty w Internecie, mimo że nie jest powiązana z Chinami. Powiedział.
I dodać: „Świat się teraz zmienia i musimy podążać za biegiem zmian. Bardzo dobrze nadajemy się do współpracy z Polską, ale musi to być wspólna praca, którą musimy wykonywać wspólnie. Możemy promować rynek afrykański i arabski, a nasze podejście musi takie być inaczej. Nie ma już miejsca na „sprzedawanie” siły roboczej tunezyjskich i tunezyjskich inżynierów, ponieważ są tańsi. Musimy zmienić naszą mentalność i naprawdę współpracować w duchu równych sobie i w oparciu o logikę, w której wygrywają obie strony. Mamy najlepsze umiejętności a najlepsze firmy jako pełnoprawni partnerzy, a Tunezja musi czerpać inspirację z Polski, aby jak najszybciej ruszyć na rynki globalne „.
Tunezja może to zrobić!
Mówiąc, Pan Maciej Pawłowski Natychmiast potwierdziła słowa pana Ahrisa. Aktor Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) Powiedział, że dobrze zna Tunezję i jest świadomy inteligencji, wykształcenia i kompetencji Tunezyjczyków. Pan Pawłowski pochwalił politykę Habiba Bourguiby skupiającą się na potencjale ludzkim, wyjaśnił jednak, że inwestycja ta nie poszła na marne. „Odwiedziłem wiele krajów arabskich, zwiedziłem wiele krajów regionu i mogę zapewnić, że Tunezyjczycy są wyjątkowi. Wystarczy porozmawiać z Tunezyjczykami, aby zrozumieć, że ten kraj zamieszkują ludzie wykształceni, inteligentni i kulturalni! ludzi Mogę potwierdzić, że są to Podstawowe i wystarczające podstawy do budowy rozwiniętego i zamożnego kraju. „.
W tym kontekście ekspert podkreślił, że choć jego kraj znajduje się dziś w czołówce krajów najwyżej ocenianych, to Polska nie zawsze była taka dynamiczna. ” Byliśmy świadkami historii bardzo podobnej do Twojej. My również byliśmy narażeni na kolonializm, cierpieliśmy także z powodu opóźnień, rewolucji oraz niestabilności politycznej i społecznej. Ale nam się udało, pomimo wszystkich trudnych okoliczności, przez które przeszliśmy. W latach 80. również cierpieliśmy z powodu poważnych niedoborów żywności! Mięso i chleb były prawie niemożliwe do znalezienia, ale dziś jesteśmy największym krajem eksportującym mięso! My także cierpieliśmy z powodu straszliwej korupcji, ale walczyliśmy z nią. Nasza transformacja demokratyczna trwa już długo i przez pierwsze dziesięć lat zmagaliśmy się z bardzo wysokim poziomem bezrobocia. Dziś jesteśmy zaliczani do krajów o najniższej stopie bezrobocia! Byliśmy biedniejsi od Tunezyjczyków i dziś pod względem gospodarczym zajmujemy 21. miejsce. Zajęło nam to kilka lat pracy, ale opłaciło się i dziś jesteśmy na 12. miejscu w kraju, któremu udało się dynamicznie rozwinąć. My też mamy mały kraj, ale to najtańsza brama do Europy. Ale zmierzyliśmy się z tą sytuacją. Tunezja, ten mały kraj, jest także bramą do Afryki. Jest w stanie zrobić to samo, przyciągnąć inwestorów i prosperować „.
Dzieje się to poprzez interwencję Pan Maciej Wnok, będący jednocześnie członkiem PAIHże wystąpienia konferencyjne zostały zamknięte. Ze swojej strony pan Wonock przedstawił slajd w języku angielskim ukazujący mocne strony Polski, która od lat 90. XX wieku przeniosła się z kraju cierpiącego do kraju zamożnego gospodarczo, a w ciągu 20 lat na znacznie wyższy poziom.
Praca dziennikarska i redakcyjna: Abeer Al-Shamli
Zdjęcia i montaż: Riyad Al-Sahili
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce