Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Soja – produkt zapalny, którego należy unikać?

Soja – produkt zapalny, którego należy unikać?

Mleko, tofu, edamame itp. to często kontrowersyjne wybory żywieniowe.

Soja jest powszechnie stosowana w kuchni azjatyckiej i zaczyna zyskiwać popularność w daniach francuskich. I nie bez powodu jego kultura rozprzestrzeniła się na wiele regionów świata, dzięki czemu jest łatwo dostępna i niedroga. Soja jest bardzo popularna ze względu na liczne zastosowania w kuchni i korzyści zdrowotne. Na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca. Bogata w wapń i magnez, które wspomagają zdrowie kości. Jest doskonałym źródłem cenionego przez jelita błonnika, a dzięki zawartym w nim proteinom pomaga stabilizować poziom cukru we krwi. Jednak wiele osób jest tak zaniepokojonych tym pożywieniem, że oskarża go o to, że jest odpowiedzialny za stany zapalne.

Zapalenie to naturalna reakcja organizmu na atak, zarówno wewnętrzny (np. infekcja), jak i zewnętrzny (np. uraz, oparzenie lub niedożywienie). Czy soja może powodować takie stany zapalne w organizmie? „Tak i nie”, odpowiada lekarz medycyny naturalnej Julie Bradens. Badania sugerują, że soja może mieć działanie zapalne w określonych przypadkach, na przykład gdy jest wysoko przetworzona (i występuje w żywności ultraprzetworzonej) lub u osób ze specyficzną alergią lub wrażliwością na składniki soi. Po spożyciu mogą one wywołać reakcję zapalną. Z drugiej strony, koreańskie badanie opublikowane w 2005 roku wykazało, że saponiny występujące w soi wydają się mieć działanie przeciwzapalne, zapobiegając aktywacji genów cytokin zapalnych. Inne badanie opublikowane w 2017 roku wykazało, że spożywanie białka sojowego zmniejsza stan zapalny i może zmniejszać nasilenie choroby zapalnej jelit. „Soja zawiera również związki przeciwzapalne zwane izoflawonami”.Dodaje fizjoterapię. „Mogą one pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie”.

Uważaj z tymi izoflawonami. Te przeciwutleniacze są podobne do żeńskich hormonów estrogenów. „Chociaż ostatnie badania kwestionują wpływ soi na hormonozależnego raka piersi, u osób dotkniętych tą chorobą zaleca się ograniczenie jej spożycia do jednej lub dwóch jednostek dziennie”.„, wyjaśnia Julie Bradens. Ogólnie „Możesz włączyć do swojej diety tofu, tempeh, mleko sojowe, edamame, a nawet produkty zawierające białko sojowe, aby skorzystać z ich licznych zalet. Możesz eksperymentować z różnymi przepisami i technikami gotowania, aby zobaczyć, co wolisz”.– podsumowuje nasz rozmówca.

READ  Rak: czynniki środowiskowe

Dziękuję Julie Bradens, lekarzowi naturopacie i autorce książki Leki przeciwzapalne – wskazówki i przepisy od naturopaty opublikowanej przez Solar.