Wirus Marburg rozprzestrzenia się w Rwandzie od września. Co chcesz wiedzieć o tym bardzo niebezpiecznym wirusie, kuzynie wirusa Ebola?
Jest to gorączka krwotoczna, w której śmiertelność sięga 88%.
„Kontrolowanie epidemii wirusa Marburg w RwandzieDyrektor generalny Afrykańskiego CDC Jean Cassia ogłosił w czwartek 10 października, że od ogłoszenia pandemii 28 września odnotowano 13 zgonów i 58 infekcji. Należy zachować ostrożność i na początku tygodnia Stany Zjednoczone odradziły swoim obywatelom podróżowanie do Rwandy.
Choroba wirusowa Marburg jest zatwierdzoną szczepionką przeciwko tej chorobie.
Wirus przenoszony przez nietoperze
Chorobę po raz pierwszy wykryto w Niemczech, w Marburgu, w 1967 r. Od tego czasu ogniska wystąpiły w Republice Południowej Afryki, Ugandzie, Demokratycznej Republice Konga, Angoli i Kenii. W 2022 r. przypadki odnotowano w Ghanie, a w 2023 r. w Gwinei Równikowej i Tanzanii.
Wirus Marburg jest kuzynem nietoperza, owocożernego, zamieszkującego jaskinie nietoperza owocożernego, który żyje w Afryce. Pierwsze infekcje u ludzi wynikały z długotrwałego narażenia w kopalniach i/lub jaskiniach, w których zamieszkiwały kolonie nietoperzy owocożernych.
Zanieczyszczenie między ludźmi poprzez płyny ustrojowe
Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi. Choroba nie jest przenoszona drogą powietrzną. Pacjenci pozostają zakażeni tak długo, jak wirus występuje we krwi. „Oznacza to, że pacjenci muszą kontynuować leczenie w specjalistycznej placówce opieki zdrowotnej i czekać na wyniki badań laboratoryjnych, aby wiedzieć, kiedy będą mogli bezpiecznie wrócić do domu”. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia.
Jakie są objawy?
Po okresie inkubacji trwającym od 2 do 21 dni choroba wywołana wirusem Marburg rozpoczyna się nagle:
- wysoka temperatura;
- Silny ból głowy
- ból;
- biegunka;
- Ból i skurcze brzucha.
- Nudności i wymioty (o 3mi dzień).
„Pacjenci na tym etapie są często opisywani jako osoby o„ upiornym ”wyglądzie, z głęboko osadzonymi oczami, twarzą bez wyrazu i skrajnym letargiem”. Szczegóły Światowej Organizacji Zdrowia.
Ciężkie objawy krwotoczne występują między piątym a siódmym dniemmi Dziś w wielu lokalizacjach w najpoważniejszych przypadkach. „Zawiadomieniu o świeżej krwi w wymiocinach lub kale często towarzyszy krwawienie z nosa, dziąseł i pochwy. Szczególnie problematyczne może być spontaniczne krwawienie w miejscach wkłucia żyły (w celu podania płynów lub pobrania próbek krwi)” Raporty Światowej Organizacji Zdrowia. Stany dezorientujące wpływają również na centralny układ nerwowy. Śmierć następuje po 8–9 dniach od pojawienia się objawów i jest poprzedzona znaczną utratą krwi.
Diagnozę stawia się na podstawie badań laboratoryjnych. Próbki stanowią poważne zagrożenie biologiczne, dlatego badania należy przeprowadzać w warunkach maksymalnego bezpieczeństwa.
Nie ma zatwierdzonego leczenia, ale badania są w toku
Leczenie opiera się obecnie na leczeniu objawów i leczeniu wspomagającym. Trwają prace nad przeciwciałami monoklonalnymi, lekami antyretrowirusowymi i szczepionkami. Niektóre z nich zostały opracowane przeciwko wirusowi Ebola, ale mogą być skuteczne przeciwko Marburgowi.
6 października na próbę rozpoczęła się także kampania szczepień w Rwandzie. Instytut Szczepionek Sabin z siedzibą w USA wysłał około 700 dawek szczepionki, z których skorzystają bezbronne populacje, zwłaszcza pracownicy służby zdrowia. Jest to badanie kliniczne, a szczepionka znajduje się już w drugiej fazie testów w Ugandzie i Kenii.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!