Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Setki gwiazd w tajemniczy sposób zniknęły z nieba

Setki gwiazd w tajemniczy sposób zniknęły z nieba

Gwiazdy nie znikają z nieba bez pozostawienia śladu. Tak zwana zwykła gwiazda będzie stopniowo tracić hel, z którego się składa, zanim zgaśnie, umrze, a następnie stanie się białym karłem. Życie masywnej gwiazdy zakończyłoby się eksplozją supernowej: jej rdzeń nagle skurczyłby się i wyrzucił resztę gwiazdy w przestrzeń, zanim utworzyłby czarną dziurę. Astronomowie znają i identyfikują dwa procesy.

Jednak setki gwiazd nagle zniknęły. Według naukowcówChociaż gwiazdy te są uwzględniane w badaniach astronomicznych, nie ma ich w nowych gwiazdach. Według międzynarodowego zespołu kierowanego przez astrofizyka Alejandro Vignę Gomeza z Instytutu Nielsa Bohra w Danii i Instytutu Astrofizyki Maxa Plancka w Niemczech niektóre masywne gwiazdy umierają w wybuchach supernowych, zanim uformują się gwiazdy.

„Załamanie było tak całkowite, że nie doszło do żadnych eksplozji, nic nie uciekło, a na nocnym niebie nie pojawiła się żadna jasna supernowa”. – wyjaśnia astrofizyk. Kiedy masywna gwiazda umiera, jej masa zostaje wyrzucona do otaczającej przestrzeni i powstaje chmura pyłu i gazu, która pozostaje przez setki tysięcy, a nawet miliony lat. W tym czasie jej jądro zapada się pod wpływem grawitacji i czasami tworzy czarną dziurę. Coraz więcej dowodów sugeruje, że masywne gwiazdy mogą zapadać się bezpośrednio w te czarne dziury, bez przechodzenia przez supernową. Proces, który nie pozostawia widocznych pozostałości, co wyjaśniałoby nagłe zniknięcie gwiazdy.

(Szalona) teoria kosmitów

Aby zrozumieć to zjawisko, naukowcy uruchomili w 2019 r Projekt Vasco, źródeł znikających i pojawiających się na przestrzeni stu lat obserwacji. W oparciu o starożytne dane naukowcy analizują te ukryte gwiazdy, aby je zidentyfikować i oszacować ich liczbę. Celem jest również sprawdzenie, czy nie są to błędy rejestru. Obecnie według spisów prowadzonych od lat 50. XX wieku brakuje ponad 800 gwiazd, a poza powstawaniem czarnych dziur badacze wysunęli teorię inteligencji pozaziemskiej.

READ  Misja Euclida polegająca na odkrywaniu najmroczniejszych tajemnic wszechświata

W projekcie Vasco biorą także udział astronomowie z programu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). Badacze ci postawili hipotezę, że zaawansowane cywilizacje pozaziemskie mogły opracować technologie zdolne do zmiany wyglądu gwiazdy. Teza z pogranicza science fiction i obecnie niepopularna wśród ekspertów.