Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Saule Technologies, czyli polska firma zajmująca się technologią perowskitową

Saule Technologies, czyli polska firma zajmująca się technologią perowskitową

Saule Technologies, warszawski producent paneli słonecznych, jest pierwszą na świecie firmą produkującą technologię perowskitową. Perowskit CaTiO3 to minerał składający się z tlenku wapnia i tytanu. Metal ten ma właściwości takie jak separacja i ruchliwość ładunków elektrycznych, ale ma również doskonałą absorpcję światła, co może pomóc zwiększyć wydajność ogniw fotowoltaicznych. Technologia ta generuje energię ze słońca, ale także ze światła sztucznego, co czyni ją szczególnie interesującą, ponieważ można ją zastosować w dowolnym miejscu.

Olga Malinkiewicz została założycielką Saule Technologies w 2014 roku, przy wsparciu dyrektora generalnego i współzałożyciela Piotra Cricha. Olga Malinkiewicz, z wykształcenia fizyk, opracowała tę technologię podczas studiów doktoranckich w 2013 roku. Jej prace zdobyły kilka nagród, w szczególności od MIT-MIT i Komisji Europejskiej. Saule Technologies ma na pokładzie 70 osób z 15 różnych krajów. Firma stała się światowym liderem w badaniach i rozwoju technologii perowskitów nowej generacji.

„Używamy syntetycznych perowskitów, które mogą osiągnąć dużą wydajność i moc i nie musimy ich wydobywać z natury” – powiedziała założycielka Olga Malinkiewicz. […] Jestem szczęśliwy i dumny, że kilkuletnia faza badań, testów i prac wchodzi teraz w fazę wdrożeniową. Jestem przekonany, że perowskitowe panele słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. Mamy nadzieję zapewnić każdemu tanią, ekologiczną energię i przekazać energię każdemu organizmowi, który jej potrzebuje”.

Dla Piotra Krescha to ważny krok i przełom technologiczny dla wielu branż: „Panele perowskitowe, dzięki swoim unikalnym właściwościom, mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie da się zastosować konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych: na dachach lekkich budynków, na dachach okiennych. (mogą być panele częściowo przezroczyste), na samochodach, żaglach, namiotach, na zewnątrz laptopów czy telefonów, dronach i urządzeniach podłączonych do Internetu.

W maju we Wrocławiu otwarto fabrykę o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, w której produkowane są ultracienkie, drukowane tuszem, lekkie i elastyczne panele słoneczne pokryte cienką warstwą perowskitu. Uruchomienie zostało okrzyknięte „świtem nowej ery” przez Columbus Energy, wiodącą polską firmę zajmującą się zieloną energią i inwestorem finansowym w Saule Technologies w 2020 r. Prezes Zarządu Columbus Energy Dawid Zieliński powiedział: „Od 1839 r. Odkąd Edmund Becquerel zbudował pierwsze panele fotowoltaiczne, nie ma ważniejszego osiągnięcia niż rozpoczęcie produkcji paneli perowskitowych. […] „Możemy śmiało i dumnie powiedzieć, że 21 maja 2021 roku rozpoczęła się nowa era energetyczna – era PV 2.0.”

READ  Polska wciąż pracuje na węglu

Ale na tym praca się nie kończy. Realizuje projekt we współpracy z WWF-Ukraine, współfinansowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Polish Challenge Fund. Celem jest opracowanie i przetestowanie urządzenia IoT – Internetu rzeczy – umożliwiającego śledzenie ostatniego żubra zasilanego ogniwami słonecznymi. „Ogniwa słoneczne perowskitowe idealnie nadają się do tego zastosowania” – mówi Vivek Babu, inżynier procesu w Saule Technologies. „Działa w każdych warunkach oświetleniowych, także w cieniu, i można go zintegrować z elastycznym kołnierzem.” W szczególności energia słoneczna mogłaby zapewnić nowe możliwości w telemetrii dzikiej przyrody poprzez przezwyciężenie problemów krótkiego czasu pracy baterii.

Wiedzieć więcej

Pierwsza wiadomość„,”Warszawska firma zajmująca się panelami fotowoltaicznymi jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję rewolucyjnej technologii perowskitowej”, napisana przez Blancę Konopkę 24 maja 2021 r

Strona internetowa dla Techniki Saula

Techniki Saula„,”Perowskity na żubrach. Zasilane energią słoneczną urządzenie IoT do śledzenia zwierząt„, 19 marca 2021 r

Nauki przyszłości„,”Perowskit

redaktor

Elisa Posbiezny, Pełnomocnik ds. Współpracy Naukowej i Akademickiej Ambasady Francji w Polsce

elisa.pospieszny[at]dyplomata.gouv.fr