Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Satelity Starlink doświadczają „wycieków promieniowania elektromagnetycznego”

Satelity Starlink doświadczają „wycieków promieniowania elektromagnetycznego”

Oprócz swojej jasności satelity Starlink zaciemniają niebo, emitując promieniowanie w pasmach fal chronionych dla radioastronomii. Problem pogłębia się wraz z pojawieniem się nowej generacji satelitów.

Starlink obsługuje ponad trzy czwarte satelitów na niskiej orbicie. Przy tej obecności (ponad 6700 gwiazd) tak „Nie jest to jedyny duży gracz w LEO, ale ma szansę ustanowić standardy w tej przestrzeni”.W felietonie opublikowanym w magazynie Astron inżynier Federico Di Frono z Obserwatorium SKA ostrzegł: Holenderski Instytut Radioastronomii. Według najnowszych ustaleń wycieki promieniowania elektromagnetycznego eksplodują wraz z pojawieniem się nowych satelitów drugiej generacji.

„Uruchomiliśmy program monitorowania niezamierzonych emisji z satelitów należących do różnych konstelacji i z naszych obserwacji wynika, że ​​satelity Starlink drugiej generacji emitują silniejsze emisje i to w szerszym zakresie częstotliwości radiowych w porównaniu z satelitami pierwszej generacji”.Instytut wyjaśnił. Wzrost promieniowania byłby ogromny: 32 razy większy. Wystarczy wkroczyć w pasma częstotliwości wykorzystywane w radioastronomii.

Podobnie jak zanieczyszczenie światłem wzrasta wraz z liczbą satelitów na niskiej orbicie, tak i te pasożytnicze emisje radiowe mogą nas oślepić, zamykając drzwi do obserwacji kosmosu, ubolewał Astron. Promieniowanie to przekraczałoby częstotliwości stosowane w radioastronomii, w zakresie częstotliwości od 110 do 188 MHz. „Oślepia radioteleskopy i paraliżuje istotne badania wszechświata”.Zespół instytutu ogłosił w swoim poście.

Aby osiągnąć tę obserwację, radioastronomowie przeprowadzili 19 lipca dwie godzinne obserwacje przy pomocy satelity. Radioteleskop LovaraTo najczulszy radioteleskop niskiej częstotliwości na świecie, zlokalizowany w Exlo w Holandii. Naukowcy mogli to zauważyć dzięki monitorowaniu powietrza na obszarze ponad kilometra kwadratowego „Niezamierzone promieniowanie elektromagnetyczne (UEMR) z prawie wszystkich obserwowanych satelitów Starlink, w tym satelitów pierwszej i drugiej generacji”..

Przeczytaj także: Nasz test Internetu satelitarnego Starlink

Zainteresowanie radioastronomią było zagrożone

W przeszłości na przeszkodzie ich studiom stawały tylko gwiazdy. Musimy teraz wziąć pod uwagę te satelity, które świecą 10 milionów razy jaśniej niż najsłabsze źródła, które radioteleskop LOFAR może wykryć i zidentyfikować. Aby dokonać porównania, Astron porównał obserwację jednej z najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem i jasność księżyca w pełni. Biorąc pod uwagę, że Starlink obsługuje obecnie średnio 40 dodatkowych satelitów tygodniowo, „Ten problem staje się coraz poważniejszy”.Zaalarmuj głównego autora badania Astron, Ceesa Basę.

READ  Covid-19: BioNTech planuje ulepszyć swoją szczepionkę przeciwko ryzyku bardziej agresywnych wariantów

Aby bronić się przed interesami polegającymi na regulowaniu odtwarzaczy na niskich orbitach i ograniczaniu wycieków promieniowania, Astron wskazał na ekonomiczny interes radioastronomii w nowoczesnym postępie technologicznym. „Te sprytne technologie wykrywania słabych sygnałów we wszechświecie umożliwiły przemysłowi i społeczeństwu dokonanie postępu technologicznego, od GPS po Wi-Fi. Nie tylko współistniejemy, ale także prosperujemy razem. Mamy także rozwiązania umożliwiające współistnienie w przestrzeni kosmicznej potrzeba Aby wesprzeć organy regulacyjne i pomóc przemysłowi, bez środków łagodzących jedyne konstelacje, jakie wkrótce zobaczymy, będą spowodowane przez człowieka.

🔴 Aby nie przegapić żadnych nowości 01net, śledź nas Wiadomości Google I WhatsApp.

źródło :

Astron