Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Samoobrona uzasadniona”: Polska chce zestrzelić rosyjskie rakiety zagrażające Ukrainie

„Samoobrona uzasadniona”: Polska chce zestrzelić rosyjskie rakiety zagrażające Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Warszawa powinna mieć prawo zestrzelić rosyjskie rakiety, które już atakują sąsiednią Ukrainę. W „Financial Timesie”. (FT) opublikowano w poniedziałek.

Raporty te przychodzą po tygodniu „Latające urządzenie” – rosyjski dron prawdopodobnie pochodzenia irańskiego Shaheda – wkroczył na terytorium Polski, członka NATO i lojalnego sojusznika Kijowa, w czasie masowych ataków Rosji na sąsiednią Ukrainę. Dron, który zniknął z radaru, wciąż nie został odnaleziony. W przeszłości Warszawa informowała o co najmniej dwóch przypadkach wlotu rosyjskich rakiet na terytorium Polski.

„Nie ma za co”

W poniedziałek, po nowej fali masowych ataków Rosji na Ukrainę, Polskie Siły Powietrzne odebrały swoje samoloty. „Bycie członkiem NATO nie zmienia odpowiedzialności każdego kraju za ochronę własnej przestrzeni powietrznej – jest to nasz konstytucyjny obowiązek” Radosław Sikorski powiedział FT.

„Osobiście uważam, że obrona jest uzasadniona, gdy rakiety wroga wlatują w naszą przestrzeń powietrzną, ponieważ gdy wejdą w naszą przestrzeń powietrzną, ryzyko, że odłamki zranią kogoś, jest znaczne”.Powiedział. Zdaniem Radosława Sikorskiego Kijów opowiada się za takimi działaniami. „Ukraińcy powiedzieli nam: «Nie ma za co»”powiedział FT.

READ  Exodus Ukraińców na zachód trwa

W następstwie oświadczeń Radosława Sikorskiego, w poniedziałek urzędnik NATO, zachowując anonimowość, powiedział Sojuszowi Atlantyckiemu: „Odpowiedzialność za zapobieganie dalszej eskalacji wojny pod przewodnictwem Rosji”. „NATO nie jest stroną konfliktu i nie stanie się stroną konfliktu”Powiedział.

„Uznajemy prawo każdego sojusznika do obrony własnej przestrzeni powietrznej, ale to, co sojusznicy zrobią indywidualnie, wspierając Ukrainę, będzie miało wpływ na NATO jako całość”. Podkreślił także potrzebę konsultacji pomiędzy krajami członkowskimi sojuszu.