Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Saint-Gobain przyspiesza dekarbonizację swoich zakładów

Saint-Gobain przyspiesza dekarbonizację swoich zakładów

Zaledwie rok temu Saint-Gobain wyprodukował swoją pierwszą bezemisyjną produkcję szkła płaskiego w swojej fabryce w Aniche (Północ), dzięki wykorzystaniu w 100% szkła pochodzącego z recyklingu i energii odnawialnej. We wrześniu ubiegłego roku szwedzka fabryka Balsta osiągnęła pierwsze miejsce na świecie, produkując 300 000 metrów kwadratowych płyt gipsowych za pomocą zielonej elektroforezy i biogazu.

Grupa radykalnie przyspiesza proces dekarbonizacji swoich procesów przemysłowych. W 2021 roku przeznaczył na nią 100 mln euro, potem w 2022 prawie się podwoiła i tyle samo w tym roku.

Rotacja elektryczna

„Gdy jest to możliwe lokalnie, przekształcamy nasze fabryki w energię elektryczną” – powiedział. wyjaśnia Benoit Bazin, dyrektor generalny Saint-Gobain. Od początku kwietnia produkcja płyt gipsowo-kartonowych w Fredrikstad w Norwegii wykorzystuje energię elektryczną ze źródeł hydraulicznych, zastępując gaz ziemny.

Wydajność zakładu wzrosła o 40%, a zużycie energii zostało zmniejszone o 30% dzięki modernizacji obiektów i inwestycji o wartości 25 milionów euro, unikając w ten sposób emisji 23 000 ton CO2. „Saint-Gobain jako pierwszy w tym roku wprowadza na rynek kompletną gamę płyt gipsowych o najniższym śladzie węglowym na rynku”– przekonuje szef. W przyszłym roku stacja w Montrealu również stanie się elektryczna dzięki inwestycji w wysokości 90 milionów euro.

Pod koniec marca grupa po raz pierwszy przetestowała również produkcję szkła płaskiego przy użyciu ponad 30% wodoru w swoim zakładzie w Herzogenrath w Niemczech. W tym roku Saint-Gobain przedstawia się jako pierwszy producent, który wyprodukował i wprowadził na rynek płyty gipsowe o nazwie Placo Infini 13 wykonane w ponad 50% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Polowanie emisji dwutlenku węgla

„Postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla w procesach przemysłowych wszędzie tam, gdzie to możliwe.wyjaśnia Claire Bedini, zastępca dyrektora generalnego, odpowiedzialna za społeczną odpowiedzialność biznesu i zasoby ludzkie. W szkle wiemy, jak to zrobić, a także stosujemy płyty gipsowe, ale nie do końca wełnę szklaną, bo jeśli uda nam się zelektryfikować piece, to nadal trudno obejść się bez gazu na etapie ciągnienia włókien. Robimy również postępy w zakresie pokryć dachowych. »

Światowy lider w dziedzinie artykułów gospodarstwa domowego wyznaczył sobie cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 33% w latach 2017-2030. Już zredukował te emisje o 27%. „Jesteśmy na dobrej drodze, ale to nie znaczy, że wygrywamy, bo grupa cały czas się powiększa. Trzeba być podwójnie wydajnym w procesach przemysłowych, zmniejszając intensywność CO2 na obrót produktem”dodaje Claire Bedini.

READ  Kraje w obliczu korona wirusa - Polska między reaktywnością a oportunizmem

Poszukiwanie zielonej energii i organizowanie kanałów recyklingu

Ale wciąż jest wiele przeszkód do pokonania. Najpierw musimy mieć dostęp do wystarczającej ilości niskoemisyjnej energii. Nie ma problemu we Francji, dzięki energetyce jądrowej i hydraulice, a także w Skandynawii, gdzie jest wiele tam. Ale jest to bardziej skomplikowane w innych miejscach, na przykład w Niemczech czy Europie Środkowej.

Tym samym grupa podwaja swoje długoterminowe odnawialne kontrakty, tak jak ostatnio w Polsce, Hiszpanii i Ameryce Północnej. Obecnie odpowiada za 52% dostaw energii Saint-Gobain, w porównaniu z 25% dwa lata temu.

Należy również zwiększyć recykling, co wymaga poprawy zbierania i jakości odpadów, przy jednoczesnym zorganizowaniu sektorów zdolnych do zapewnienia wystarczających ilości. Grupa uważa, że ​​to postępuje, ale wciąż jest powolne.

droższe produkty

W każdym razie klienci są wymagający. Tak jest w przypadku głównych operatorów nieruchomości budujących budynki niskoemisyjne, takich jak Nexity, klient nowego panelu Placo Infini 13. Bazując na doświadczeniach zdobytych w Aniche, Saint-Gobain opracował również gamę szkła premium, „ Oraé”, które ma o 40% mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne szkło. Jest to również sposób na sprzedaż przez grupę tego typu produktów po nieco wyższej cenie.