Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rząd polski odmówił pomocy wojskowej ze strony Niemiec

Rząd polski odmówił pomocy wojskowej ze strony Niemiec

Ale oferta była hojna. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złożyła tę propozycję w Warszawie w niedzielę, po incydencie z 15 listopada, w którym zginęło dwóch polskich obywateli we wsi Praswotow, w pobliżu granicy z Ukrainą, po tym, jak ukraińska obrona powietrzna nie trafiła w rosyjski pocisk. , 20 listopada, dostarczane są dwie baterie rakiet Patriot. W ramach NATO zakłada się ten amerykański system produkcji „Biżuteria” Obrona przeciwlotnicza.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Po dziewięciu miesiącach wojny na Ukrainie siły rosyjskie są w defensywie

— powiedział w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszak „Zaakceptuj to[ait] z zadowoleniem” propozycja niemiecka. Obrona powietrzna kraju oparta jest na systemach odziedziczonych po czasach sowieckich, aw związku z opóźnieniem szerszego programu modernizacyjnego w tym sektorze, gest jedności jest bardzo mile widziany w kręgach wojskowych. Dwie baterie Patriot są sprawne i powinny działać do 2024 r. Nabycie sześciu innych jednostek niezbędnych do lepszego pokrycia terytorium nie jest przedmiotem negocjacji.

Ale ku zaskoczeniu wszystkich, p. „Po nowych rosyjskich atakach rakietowych [en Ukraine], poprosiłem stronę niemiecką o wysłanie dostarczonych Polsce baterii Patriot na Ukrainę i umieszczenie ich na jej zachodniej granicy. To pozwoliłoby Ukrainie się obronić (…) I musimy zwiększyć bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy. » Subtelny sposób na pomniejszenie oferty Berlina.

Nierealna propozycja

Wiadomość ta wywołała również powszechne poruszenie na korytarzach Pałacu Prezydenckiego. Nie konsultowano się z prezydentem Andrejem Dutą, choć zwierzchnikiem sił zbrojnych. Eksperci wskazywali na nieprawdopodobność planu, który wymagałby zgody rządu USA na przekazanie tak ważnego arsenału, który do tej pory odmawiał zgody na dostawy takiej broni. . Oznaczałoby to również wytrwałość żołnierzy niemieckich na terytorium Ukrainy w celach szkoleniowych i konserwacyjnych, tworząc kolejną czerwoną linię dla sojuszu atlantyckiego.

READ  Benouda Aptedayam: Niemiecki system obrony powietrznej dla Polski, zarys tarczy niemieckiej na wschodzie

„Ta propozycja pokazuje głęboką nieznajomość porozumień w ramach NATO”Podkreśla to gen. Mirosław Rojański, który w 2017 r. odszedł z wojska z powodu głębokich rozbieżności z polityką partii rządzącej PiS. „Propozycja wysłania wojsk alianckich do kraju w stanie wojny wymagałaby konsultacji z aliantami. » Generale, ten wynik „Polityka” ma „Ignorant i nieodpowiedzialny”.

Powinieneś przeczytać 44,12% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.