Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rząd daje sektorowi impuls ratujący życie

Rząd daje sektorowi impuls ratujący życie

22 czerwca na alarm wszczęli alarm. Gracze z sektora obawiają się, że wiele projektów słonecznych, wiatrowych, wodnych i biogazowych nie ujrzy światła dziennego z powodu rosnących cen surowców i rosnących stóp procentowych. Wezwali rząd do podjęcia środków nadzwyczajnych, nie czekając na koniec lata. Dobra wiadomość: usłyszeli. Ministerstwo Transformacji Energetycznej ujawniło w ubiegły czwartek zestaw środków, Które zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym w najbliższych dniach. Aby pomóc temu sektorowi, który ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa kraju.

Tym samym wytwórcy odnawialnej energii elektrycznej będą mogli sprzedawać energię elektryczną na rynkach przez okres 18 miesięcy przed uruchomieniem umowy o pomoc publiczną. Środek ten ma na celu umożliwienie im skorzystania z obecnie wysokich cen na rynku energii elektrycznej (obecnie około 500 euro za MWh w 2023 r., czyli kwoty znacznie powyżej ceny wynegocjowanej podczas przetargów) w celu zaabsorbowania dodatkowych kosztów. Jednak 18-miesięczny okres przyznany przez rząd jest wciąż krótszy niż 24 miesiące, na które liczyło Konsorcjum Energii Odnawialnej (SER).

Obniżenie rosnących kosztów budowy

W przypadku przyszłych małych przedsiębiorstw korzystających z taryfy zakupu energii elektrycznej (tzw. „otwarte okno”) dyrektor pozwoli na indeksację ceny odsprzedaży energii, aby dodatkowo odzwierciedlała wzrost kosztów inwestycji. Kolejna bardzo oczekiwana procedura dla profesjonalistów z tego sektora. Rząd planuje również zamrożenie początkowo planowanych obniżek taryf dla instalacji fotowoltaicznych na budynkach do 2022 roku i umożliwienie wszystkim projektom OZE, które już wygrały przetargi, zwiększenie mocy do +40% przed ich zakończeniem. Wreszcie zakłady produkujące biometan będą mogły skorzystać z dodatkowego czasu pracy bez przestojów.

Profesjonaliści z branży energii odnawialnej są szczególnie dotknięci gwałtownie rosnącą ceną stali, stosowanej zwłaszcza w turbinach hydraulicznych, w zbiornikach instalowanych na panele słoneczne lub w masztach turbin wiatrowych. Sektor jest również dotknięty wysokimi cenami betonu i krzemu, ponieważ proces produkcyjny wymaga dużej ilości energii. Do tego wzrostu cen towarów dochodzą wysokie koszty transportu, a także wysokie stopy procentowe, które wywierają presję na zdolność kredytową promotorów projektów i zmuszają ich do mobilizacji większej liczby akcji.

„Wszystko to razem prowadzi do zwiększonych nakładów inwestycyjnych [les dépenses d’investissements, Ndlr] między 25% a 30%”, oszacował pod koniec czerwca Alexander Roche, delegat generalny SER.

Niezbędne projekty na nadchodzącą zimę…

Według obliczeń rządowych, ten związany z wojną kontekst inflacyjny na Ukrainie zagraża 6-7 GW projektów słonecznych i 5-6 GW projektów wiatrowych.

„Te projekty są niezbędne do jak najszybszego wzmocnienia naszej niezależności energetycznej i […] Wnieś kluczowy wkład […] Aby chronić nasze bezpieczeństwo dostaw na nadchodzącą zimę ”, potwierdza Ministerstwo Transformacji Energetycznej, ponieważ Europejczycy przygotowują się do spędzenia zimy bez rosyjskiego gazu.

Wojna na Ukrainie już teraz powoduje poważne napięcia energetyczne między Zachodem a Moskwą, która wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną i sprawia, że ​​dostawy gazu ziemnego stają się słabsze i bardziej nieprzejrzyste, gdy od przeszłości nie została całkowicie odcięta od Polski, Bułgarii czy Łotwy . Sobota.

READ  Baltica 2: Największy w Polsce projekt morskiej energetyki wiatrowej ogłoszony przez Siemens Gamesa

Gazprom odcina gaz Łotwie

… i klimat

W tym wyścigu z czasem w poszukiwaniu alternatyw dla rosyjskiego gazu, odnawialne źródła energii mają dużą przewagę. Szybko się rozwijają, zwłaszcza fotowoltaika, w przeciwieństwie do innych rozwiązań bezemisyjnych, takich jak elektrownie jądrowe, które potrzebują co najmniej dziesięciu lat, aby ujrzeć światło dzienne.

Co więcej, oprócz przyczynienia się do zapewnienia dostaw energii, te projekty energii odnawialnej umożliwiają przyspieszenie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, w przeciwieństwie do innych rozwiązań awaryjnych, takich jak wykorzystanie elektrowni węglowych, z których wiele musi grać w nadgodzinach na Starym Kontynencie.

Wkrótce stan wyjątkowy

Te regulacyjne środki nadzwyczajne stanowią uzupełnienie przygotowywanego obecnie i oczekiwanego na następny rok akademicki prawa nadzwyczajnego w celu strukturalnego przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej we Francji.

Francja, która wyraźnie nie osiąga celów krajowych, jest również jedynym krajem spośród 27 państw członkowskich, który nie osiągnął celu wyznaczonego przez dyrektywę europejską. W 2020 r. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii końcowej w kraju wynosi tylko 19%, wobec oczekiwanych 23%.

Powinien „Bądź uczciwy w przyznaniu, że jesteśmy pozostawieni w tyle” Przyznał się do prezydenta Emmanuela Macrona podczas jego podróży do Balfour w lutym. Ponadto głowa państwa postawił sobie ambitny cel podwojenia zainstalowanej mocy fotowoltaicznej do 2050 roku o dziesięć (około 100 GW) i osiągnięcia 40 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej (co odpowiada mniej więcej 50 farmom wiatrowym).

Pełna przepustnica na morskim wietrze … nie na lądzie?

Mając to na uwadze, rząd właśnie wybrał dwa obszary poza wyspą Oléron do utworzenia dwóch nowych parków, podczas gdy początkowy projekt ogłoszony przez Jeana Castexa w styczniu 2021 r. wspominał tylko o jednym parku. Zatem oba parki mogą reprezentować łączną moc około 2 gigawatów, co odpowiada W przypadku zakładu z dwoma reaktorami, takiego jak Fessenheim, Doe z zadowoleniem przyjął zmianę. W przypadku pierwszego parku, którego debata publiczna zakończyła się w lutym ubiegłego roku, działanie zaplanowano na początek 2030 roku.

READ  Uganda: według policji zginęło 25 osób w ataku na szkołę

Przeczytaj nasz profil na temat przyszłych farm wiatrowych Oléron

Z drugiej strony prezydent zdecydował o wyłączeniu energetyki wiatrowej na lądzie. Przewiduje podwojenie mocy lądowych turbin wiatrowych do 2050 r., podczas gdy pierwotnym celem było podwojenie mocy do 2030 r. Jednak te turbiny wiatrowe, które regularnie spotykają się z ostrą krytyką, szczególnie w okresach kampanii, powinny przynieść około 8 miliardów euro dla państwa według obliczeń regulatora energii.