Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja proponuje budowę stacji kosmicznej we współpracy z Algierią

Rosja proponuje budowę stacji kosmicznej we współpracy z Algierią

Niedawna wizyta prezydenta Algierii Abdelmadjida Tebboune w Rosji obejmowała podpisanie szeregu umów dwustronnych między obydwoma krajami. Wśród tych umów jest algiersko-rosyjska umowa o współpracy w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych. Porozumienie, które pozwoli Algierii wytyczyć kurs w dziedzinie technologii kosmicznych.

Po podpisaniu umowy o współpracy kosmicznej oba kraje zgodziły się już na realizację jej treści. Rzeczywiście, dyrektor generalny Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (Roskosmos), Jurij Borysow, odwiedził Algierię w zeszłym tygodniu, gdzie spotkał się z dyrektorem generalnym Algierskiej Agencji Kosmicznej (ASAL), Azzedinem Oueddikiem.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania przez obie strony programów kosmicznych oraz wymiany poglądów na temat metod i osi współpracy bilateralnej. Szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej powiedział w oświadczeniu dla prasy, że algierski program kosmiczny na rok 2040 „pozwala otworzyć nową stronę praktycznej współpracy Rosji i Algierii w dziedzinie kosmosu”.

Rosja zaprasza Algierię do udziału w budowie stacji orbitalnej

W ramach tego porozumienia Rosja zaprasza Algierię do udziału w tworzeniu rosyjskiej stacji orbitalnej. Poinformowała o tym agencja informacyjna Interfax, powołując się na szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Jurija Borysowa. „Rosja oferuje krajom afrykańskim, w tym Algierii i Egiptowi, udział w tworzeniu rosyjskiej stacji orbitalnej” – powiedział szef Roskosmosu po piątkowym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Cheese-Friesem.

„Rozmawialiśmy o tworzeniu wielosatelitarnych konstelacji orbitalnych, usługach startowych, przestrzeni załogowej i zaproponowaliśmy udział w rosyjskiej stacji orbitalnej, całej stacji, nie tylko do szkolenia kosmonautów, ale nawet do tworzenia jednostek narodowych”, mówi rosyjski urzędnik. Powiedział też, że kraje Azji i Afryki, w tym Chiny i Indie, wykazują poważne zainteresowanie rosyjskimi silnikami plazmowymi.

READ  Specjalna wycieczka do Roissy w celu powrotu blisko 140 Rosjan wyrzuconych przez Francję

Szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej potwierdził, że jego kraj ma jedno z najlepszych osiągnięć na świecie pod względem plazmowych paliw pędnych. „Rozwinęliśmy, być może, jedną z najlepszych umiejętności na świecie w tworzeniu takich silników [à plasma]. Podkreślił, że zainteresowanie tymi silnikami jest bardzo duże w krajach Azji, Chinach, Indiach i Afryce.