Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja pomyślnie przeprowadziła udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej o napędzie atomowym

Rosja pomyślnie przeprowadziła udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej o napędzie atomowym

Zdjęcia z wystrzelenia rosyjskiej rakiety balistycznej. Ministerstwo Obrony Rosji / Reuters

Mając zasięg 8 000 kilometrów i długość 12 metrów, Buława może być wyposażona w dziesięć głowic nuklearnych. Według rosyjskiej armii został on wystrzelony z okrętu podwodnego klasy Cesarz Aleksander III, wyposażonego w 16 rakiet Buława.

W niedzielę Rosja ogłosiła, że ​​pomyślnie przeprowadziła testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego zdolnego do przenoszenia głowic nuklearnych, wystrzelonego z atomowego okrętu podwodnego czwartej generacji. Wystrzelenie rakiety Buława, pierwsze od około roku, następuje wkrótce po tym, jak Rosja cofnęła ratyfikację Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.

Nowy strategiczny atomowy okręt podwodny, cesarz Aleksander III, z powodzeniem wystrzelił międzykontynentalny pocisk balistyczny Buława» Z Morza Białego – podało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony. Rakieta trafiłana czasDodał, że jego cel znajduje się na poligonie na półwyspie Kamczatka na dalekim wschodzie Rosji.

Mając zasięg 8 000 kilometrów i długość 12 metrów, Buława (SS-NX-30 w oznaczeniu NATO) może być wyposażona w dziesięć głowic nuklearnych. Według armii rosyjskiej, okręt podwodny klasy Bori, cesarz Aleksander III, był wyposażony w 16 rakiet Buława.

Zniesienie Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych

Od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin niezwykle wahał się co do użycia broni nuklearnej, rozmieszczając taktyczną broń nuklearną latem 2023 r. na Białorusi, najbliższym sojuszniku Rosji wobec Moskwy. W czwartek Władimir Putin wydał ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych w kontekście konfliktu na Ukrainie i kryzysu z Zachodem.

Otwarty do podpisu w 1996 r. i ratyfikowany przez Rosję w 2000 r. Traktat ten nigdy nie wszedł w życie, ponieważ jak dotąd został ratyfikowany jedynie przez bardzo małą liczbę krajów spośród 44 krajów, które w chwili pisania tego tekstu posiadały obiekty nuklearne. Stany Zjednoczone go nie ratyfikowały. Ale Rosja takW dalszym ciągu przestrzegajcie moratorium na próby jądrowe„Pomimo tego odwołania rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło to w piątek.

READ  Rosyjskie wojsko poinformowało, że w ciągu 24 godzin przesunęło się o dwa kilometry na wschód od kraju