Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja planuje wysłać statek ratunkowy dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosja planuje wysłać statek ratunkowy dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Opublikowano w czwartek, 22 grudnia 2022 r. o 22:40

Rosja ocenia zdatność do lotu swojego statku kosmicznego zadokowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek, po imponującym wycieku w zeszłym tygodniu, i rozważa misję ratunkową dla osieroconych członków załogi.

Chłodziwo ze statku kosmicznego Sojuz MS-22 zaczęło wyciekać w kosmos 14 grudnia. Na zdjęciach opublikowanych przez NASA wyraźnie widać strumień cząstek uciekający z tyłu pojazdu.

Trwa ocena szkód, powiedział Siergiej Krikalow, dyrektor lotów kosmicznych z udziałem ludzi w rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek przez amerykańską agencję kosmiczną.

Jeśli analiza termiczna, która ocenia temperaturę wewnątrz kabiny, wykaże, że statek kosmiczny MS-22 nie nadaje się do przyjęcia załogi, można by opracować kolejny start kapsuły Sojuz zaplanowany na połowę marca z kosmodromu Bajkonur, rosyjskiej bazy startowej znajdującej się w Kazachstanie. Powiedział, że kapsuła dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bez załogi.

„Planują wysłać następny pojazd Sojuz pod koniec lutego” — dodał administrator NASA ISS Joel Montalbano, który również był na rozmowie.

Jeśli tak się stanie, uszkodzony statek kosmiczny wróci na Ziemię bez załogi.

We wrześniu statek kosmiczny Sojuz MS-22 przywiózł do domu dwóch rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina, a także amerykańskiego astronautę Franka Rubio.

Obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się siedem osób, ale jeśli statek kosmiczny MS-22 zostanie uznany za niesprawny, oznacza to również, że stacja kosmiczna będzie miała jeden statek ratowniczy, który może pomieścić tylko cztery osoby, na wypadek konieczności ewakuacji. .

Rosjanka Anna Kikina, Amerykanie Nicole Mann i Josh Kasada oraz Japończyk Koichi Wakata przybyli na pokład kapsuły Dragon amerykańskiej firmy SpaceX w październiku.

READ  Jak blokujesz niechciane połączenia i SMS-y na swoim iPhonie?

Dodał, że nadal potrzeba więcej pracy, aby ustalić, czy przyczyną problemu były małe, naturalnie występujące meteoryty, szczątki stworzone przez człowieka na orbicie, czy też awaria sprzętu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jednym z nielicznych obszarów współpracy między Moskwą a Waszyngtonem, które trwają od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, rozpoczętego 24 lutego, i wynikających z niego zachodnich sankcji.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wystrzelona w 1998 roku w okresie współpracy amerykańsko-rosyjskiej, w następstwie wyścigu kosmicznego, w którym oba kraje brały udział w okresie zimnej wojny.