Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja planuje wysłać statek ratunkowy dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosja planuje wysłać statek ratunkowy dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Opublikowano w czwartek, 22 grudnia 2022 r. o 22:40

Rosja ocenia zdatność do lotu swojego statku kosmicznego zadokowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w czwartek, po imponującym wycieku w zeszłym tygodniu, i rozważa misję ratunkową dla osieroconych członków załogi.

Chłodziwo ze statku kosmicznego Sojuz MS-22 zaczęło wyciekać w kosmos 14 grudnia. Na zdjęciach opublikowanych przez NASA wyraźnie widać strumień cząstek uciekający z tyłu pojazdu.

Trwa ocena szkód, powiedział Siergiej Krikalow, dyrektor lotów kosmicznych z udziałem ludzi w rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek przez amerykańską agencję kosmiczną.

Jeśli analiza termiczna, która ocenia temperaturę wewnątrz kabiny, wykaże, że statek kosmiczny MS-22 nie nadaje się do przyjęcia załogi, można by opracować kolejny start kapsuły Sojuz zaplanowany na połowę marca z kosmodromu Bajkonur, rosyjskiej bazy startowej znajdującej się w Kazachstanie. Powiedział, że kapsuła dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bez załogi.

„Planują wysłać następny pojazd Sojuz pod koniec lutego” — dodał administrator NASA ISS Joel Montalbano, który również był na rozmowie.

Jeśli tak się stanie, uszkodzony statek kosmiczny wróci na Ziemię bez załogi.

We wrześniu statek kosmiczny Sojuz MS-22 przywiózł do domu dwóch rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina, a także amerykańskiego astronautę Franka Rubio.

Obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się siedem osób, ale jeśli statek kosmiczny MS-22 zostanie uznany za niesprawny, oznacza to również, że stacja kosmiczna będzie miała jeden statek ratowniczy, który może pomieścić tylko cztery osoby, na wypadek konieczności ewakuacji. .

Rosjanka Anna Kikina, Amerykanie Nicole Mann i Josh Kasada oraz Japończyk Koichi Wakata przybyli na pokład kapsuły Dragon amerykańskiej firmy SpaceX w październiku.

Dodał, że nadal potrzeba więcej pracy, aby ustalić, czy przyczyną problemu były małe, naturalnie występujące meteoryty, szczątki stworzone przez człowieka na orbicie, czy też awaria sprzętu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jednym z nielicznych obszarów współpracy między Moskwą a Waszyngtonem, które trwają od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, rozpoczętego 24 lutego, i wynikających z niego zachodnich sankcji.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wystrzelona w 1998 roku w okresie współpracy amerykańsko-rosyjskiej, w następstwie wyścigu kosmicznego, w którym oba kraje brały udział w okresie zimnej wojny.