Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja nadal bombarduje wiele miast, a ONZ informuje o śmierci ponad 540 ukraińskich cywilów

Rosja nadal bombarduje wiele miast, a ONZ informuje o śmierci ponad 540 ukraińskich cywilów

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny żywności mogą wzrosnąć od 8% do 20% w następstwie wojny na Ukrainie.

Rosja jest największym eksporterem pszenicy na świecie, a Ukraina jest piątym. Oba kraje dostarczają łącznie ponad jedną trzecią światowego eksportu zbóż (19% jęczmienia, 14% pszenicy i 4% kukurydzy). „Potencjalne zakłócenia w działalności rolniczej tych dwóch głównych źródeł surowców mogą pogłębić brak bezpieczeństwa żywnościowego na skalę międzynarodową”.Dyrektor generalny FAO Qu Dongyu powiedział w oświadczeniu.

Indeks cen żywności agencji ONZ, który odzwierciedla ewolucję cen głównych artykułów spożywczych na świecie, osiągnął już w lutym bezprecedensowy poziom. Jego eskalacja prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach, kiedy reperkusje konfliktu rozprzestrzenią się na cały świat, ostrzega FAO.

Od 20 do 30% ukraińskich ozimych pól zbóż, kukurydzy i słonecznika nie zostanie obsadzonych ani zebranych w sezonie 2022-23, podczas gdy rosyjski eksport ma zostać zakłócony przez międzynarodowe sankcje. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa pięćdziesiąt krajów, z których wiele należy do najbiedniejszych na świecie, jest uzależnionych od Rosji i Ukrainy w zakresie najwyżej 30% dostaw pszenicy, a zatem będzie szczególnie narażonych na rozpoczynający się kryzys. Osiem do trzynastu milionów ludzi na całym świecie może być niedożywionych w latach 2022-2023.ostrzega Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa, zauważając, że rozwój niedożywienia będzie szczególnie widoczny w regionach Azji i Pacyfiku oraz Afryki Subsaharyjskiej.

READ  Węgiel w sprzedaży na Czarny Piątek w Polsce