Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rewolucyjny teleskop na Księżycu może badać głęboką przestrzeń

Rewolucyjny teleskop na Księżycu może badać głęboką przestrzeń

Wraz z coraz bliższym uruchomieniem misji Artemis 1 naukowcy dyskutują już o potencjale eksploracji Księżyca. Oczekuje się, że Księżyc, oprócz jego eksploracji, będzie bramą do dalszych badań wszechświata. Naukowcy planują zbudować teleskop do badania głębi wszechświata, który mógłby sięgać dalej niż nowo eksploatowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

W wywiadzie dla Space.com, fizyk z Uniwersytetu Stanforda Steve Kahn powiedział, że projekt umożliwi monitorowanie przy niskich częstotliwościach radiowych, które są często zanieczyszczane przez ludzkie transmisje radiowe na Ziemi.

Technik robotyka, z którym konsultował się Space.com, Bandyopadhyay, powiedział, że „oczekuje się, że 350-metrowy radioteleskop zostanie wbudowany w krater o szerokości 1,3 km po drugiej stronie Księżyca. teleskop, o długości około jednego kilometra, ale późniejsza analiza wykazała, że ​​byłoby to niepraktyczne. Jednak według Bandyopadhyaya uzgodniona procedura wystarczyłaby naukowcom do przeprowadzenia poszukiwanych przez nich badań.

Po zbudowaniu teleskopu księżycowego będzie można zaobserwować oznaki ery rejonizacji, która nastąpiła niedługo po Wielkim Wybuchu. Okres ten stał się znany jako „kosmiczne średniowiecze” ze względu na ilość wodoru, który był wówczas obecny. W końcu, w miarę rozszerzania się wszechświata, ten wodór zaczął się zbijać, tworząc gwiazdy i galaktyki, rozświetlając wszechświat i jonizując neutralny wodór. Jest to prymitywny scenariusz, który ma nadzieję zobaczyć Lunar Crater Radio Telescope.

Astronomowie twierdzą, że wykrycie tego zjawiska stąd na Ziemi jest trudne, częściowo dlatego, że jonosfera (górna część ziemskiej atmosfery) może odbijać światło o tych długościach z powrotem w kosmos, a częściowo powodować zakłócenia z ziemskich fal radiowych. Na Księżycu te obawy można zminimalizować.

Projekt Lunar Crater Radio Telescope jest obecnie w drugiej fazie programu NIAC (Innovative Advanced Concepts Development) NASA. Otrzymał grant w wysokości 500 000 dolarów na ukończenie niezbędnej technologii. Jednak ta kwota jest daleka od wielomiliardowego budżetu potrzebnego do powodzenia misji.

READ  Według astrofizyka Davida Elbaza „Ziemia jest skazana na to, że stanie się niezdatna do zamieszkania… i zniknie”.

Aby projekt wystartował, środowisko naukowe musi zmobilizować i wesprzeć tę inicjatywę.

Przez: space.com

Czy widziałeś nasze nowe filmy na youtube? Subskrybuj nasz kanał!