Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Rewolucja naftowa zaczyna się w Polsce” – International

„Rewolucja naftowa zaczyna się w Polsce” – International

Nazwiska Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha od razu przypominają nam lampę naftową. Odkrycie przez Witolda Zleniki tych złóż węglowodorów u wybrzeży Morza Kaspijskiego. Oraz Ignaci Mosiki, Prezydent RP w średniowieczu, za swoje odkrycia w nawozach azotowych. Prawda jest taka, że ​​te nadzwyczajne stowarzyszenia nie akceptują pełnego zakresu naukowego i cywilizowanego wkładu w narodziny tych czterech badaczy. Przemysł naftowy.

Ropa naftowa była przed eksploatacją zupełnie nieznana ludzkości. Przez tysiące lat w miejscach, gdzie naturalnie wychodzi z ziemi, nazywano go olejem skalnym lub naftą. Jednak jego niewiarygodnie potężne właściwości odkrył dopiero w 1852 r. Ignacy Łukasiewicz. Młody Polak, który skończył aptekę, kupuje następnie kilka butelek oleju kamiennego od żydowskiego kupca Abrahama Schreinera i każe swojemu przyjacielowi Johnowi Joyowi przeprowadzać wspólne eksperymenty.

W Levi, w ich miejscu pracy Pat Geode Quiaste Pharmacy (pod Złotą Gwiazdą), są w stanie wytrzymać ciśnienie wrzącego oleju. Ukasiewicz następnie miesza tę bąbelkową magmę z innymi chemikaliami. Kiedy kwas siarkowy wchodzi w kontakt z roztworem sodu, ropa zaczyna się rozkładać: na powierzchni widzimy benzynę, wysoce łatwopalną, nieco poniżej benzyny, a następnie olej napędowy i opałowy, olej opałowy. .

Każdy z własnymi unikalnymi cechami, te nowe związki chemiczne zrewolucjonizują świat. Zmęczony huśtawkami nastrojów Saia Łukasiewicz postanawia prowadzić własne badania. Powołał się już na ekonomiczne konsekwencje tego odkrycia. Bardzo interesuje go benzyna ciężka, ale istniejące lampy nie są odpowiednie ze względu na jej temperaturę i szybkość spalania. Zakładając, że produkt tworzy rynek, zatrudnia przyjaciela Dinsmitha, Andrzeja Bradkowskiego, aby stworzył lepszą żarówkę do benzyny ciężkiej. Zaprojektowany w marcu 1853 roku, będzie cieszył się dziesięcioleciami sukcesów i zostanie usunięty tylko przez żarówki.

Technika rafinacji ropy naftowej stała się niezmienna. Dzięki niemu aptekarz dorobił się fortuny budując w Polsce rafinerie Galicji. Świadomość, dawno temu Jan re. Rockefellerபணம்ukasiewicz dominuje na europejskim rynku: pieniądze trafiają do kieszeni, nie ekstraktor, ale konwerter i dystrybutor: w 1874 r. przez jego rafinerie przeszło już 21 tys. ton ropy. W tym samym czasie inżynierowie benzyny Nicholas August Otto i Carl Benz odkryli, że Łukasiewicz jest najbardziej wydajnym paliwem wytwarzanym metodą rafinacji. Popyt na benzynę dramatycznie rośnie.

READ  Dla polskiej prasy Warszawa nie obroniła odpowiednio ambasadora Rosji

W tę dynamikę wpisuje się również funkcja innego bieguna, geologa Witolda Zleniki. Założony w Baku w 1891 roku, współpracował znacząco z firmą naftową Nobel Brothers. Nie tylko udało mu się szybko znaleźć nowe złoża, ale także opracował urządzenie do pomiaru promienia krzywizny studni, dzięki czemu spadła liczba erupcji i pożarów w nowych otworach wiertniczych. Ale bardzo interesuje go, jak wydobyć ropę z Morza Kaspijskiego. Od 1896 roku zrealizował projekt podwodnego odwiertu, który został przerwany w 1904 roku z powodu błyskawicznego postępu jego cukrzycy. Po jego śmierci jego innowacyjne pomysły zainspirowały amerykańskich potentatów naftowych. Odwierty na morzu dostarczają obecnie około jednej trzeciej światowej produkcji ropy naftowej.

Inna technologia opracowana przez Polaka, Ignatius Mosici, jest również wykorzystywana w przemyśle czarnego złota. Kiedy ten światowej sławy badacz i wynalazca (40 wynalazków technologicznych na jego ścianie) wyjechał do Lwowa w Szwajcarii, skontaktował się z nim instytut naukowo-techniczny „Meton”. Odwierty zlokalizowane w Galicji napotkały wówczas poważny problem: słona woda przeniknęła do złóż i zanieczyściła je, wyrzucając w ten sposób tysiące ton ropy, która nie nadawała się do rafinacji. Po jedynej w życiu wizycie w kampusie „Metten” Mosiki znajduje rozwiązanie. Później powiedział, że „zajęło mu dziesięć minut”, aby wyobrazić sobie technologię, która wyparuje, wstrzykując płonący gaz lub gorące powietrze i sprężony olej. W 1921 roku wynalazek został po raz pierwszy zastosowany w rafinerii Jetlix. Bardzo ceniony przez Amerykanów patent Mosaic został szybko wyeksportowany za Atlantyk, o czym dziś niewiele wie. Jak niektórzy mogą pamiętać doświadczenia Zglenickiego, odkrywcy miejsca przekłucia, czy dwóch lwowskich aptekarzy, którzy odkryli coś więcej niż tylko lampę naftową.

Andrzej Krozewski jest historykiem i wybitnym pisarzem naukowym.