Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Retrospektywa: Pięć filmów, które zaznaczyły się w 2020 roku – rts.ch

Retrospektywa: Pięć filmów, które zaznaczyły się w 2020 roku – rts.ch

Zamknięte kina, odwołane festiwale, przełożone premiery lub bezpośrednie debiuty na platformach sprawiają, że kino będzie miało chaotyczny rok. Jednak dziennikarz filmowy RTS, Raphael Wolff, sporządził listę swoich pięciu ulubionych filmów.

To jeden ze skutków wirusa Corona na siódmą sztukę: w tym roku 2020 w Internecie prezentowano coraz więcej nowych produktów, mimo że były one przeznaczone na duże ekrany.

Po zamknięciu kin wypuszczono dużą liczbę premier kinowych, często z sukcesem. Czy ten model biznesowy jest opłacalny? Czy będą nadal aktualne po ponownym otwarciu kin? Czy widzowie będą chcieli wrócić, czy już przeszli na transmisję na żywo? Te pytania powróciły niczym refren, bez ostatecznej odpowiedzi, ale odzwierciedla to nasza lista najlepszych filmów 2020 roku.

„Chcę to już skończyć” (Netflix) Charliego Kaufmana

Scenarzysta „W skórze Johna Malkovicha” rozpoczyna rozbudowaną, mózgową akcję, w której samotny młody mężczyzna przedstawia swoją dziewczynę ekscentrycznym rodzicom. Dziwny, poetycki labirynt mentalny, w którym czas płynie nieubłaganie i ujawniają się egzystencjalne lęki. Równie zagmatwane, co świetne.

>> Posłuchaj debaty „Vertigo” na temat filmu Charliego Kaufmana:

Debata kinowa / Zawrót głowy / 26 minut / 11 listopada 2020

„Mank” (Netflix) Davida Finchera

Swoją czarno-białą rekonstrukcją Hollywoodu z lat 30. XX wieku i pracą Hermana Mankiewicza nad scenariuszem Obywatela Kane'a David Fincher w ironiczny sposób zarysowuje złoty wiek Hollywoodu. Błyskotliwe i skrupulatne dzieło absolutnej nowoczesności, w której dominuje polityka, obrazy propagandowe, manipulacja i fałszywe informacje.

>> Przeczytaj pełną recenzję „Manka” Davida Finchera: W „Manku” David Fincher podąża śladami legendarnego „Obywatela Kane’a”.

„Uncut Gems” (Netflix) Benny'ego i Josha Safdie

Bracia Safdie podpisują nowy, wciągający film, który przykleja się do ciała Adama Sandlera, zadłużonego nowojorskiego jubilera i uzależnionego od zakładów sportowych. Chaotyczna spirala rozciągająca się jak łuk popycha widza aż do uduszenia i maluje tragiczny obraz małego oszusta tonącego w swoich wielorakich nałogach.

„Komunikacja” (w kinach) Jana Komasy

W polskim filmie skupiającym się na młodym byłym skazańcu, który udaje księdza i próbuje zjednoczyć społeczność rozdartą śmiercią kilku nastolatków, Jan Komasa porusza kwestie tolerancji, wiary, duchowości i przekonań, które ucieleśniają się tu w niezwykły sposób. Moc kinowa.

>> Wśród zaleceń na miesiąc luty można przeczytać zalecenie dotyczące spożycia: Filmy wydane w środę rekomendowane przez RTS Culture

„Dziewczyna z bransoletką” (w kinach) Stephane’a Demoustiera

Nastolatka zostaje oskarżona o zamordowanie swojej najlepszej przyjaciółki. Proces obnaża przepaść pokoleniową, która uwydatnia bezradność rodziców wobec dziecka, o którym niewiele wiedzą. Utrzymując tajemnicę do końca, Stéphane Demoustier intensyfikuje dramaturgię sali sądowej scenograficznym spojrzeniem i imponuje precyzją, rygorem i napięciem.

>> Posłuchaj recenzji „Dziewczyny z bransoletką”:

„Dziewczyna z bransoletką”: Porywający film eksperymentalny / 18:00-21:00, sobota / 5 minut. / 8 lutego 2020 r

I jako bonus:

Rent-a-pal (2020 – VOD) Johna Stevensona

Nowy film, którego akcja rozgrywa się w latach 90., skupia się na Davidzie (niesamowity Brian Landis Folkins), czterdziestoletniej dziewicy mieszkającej ze swoją matką. Próbując znaleźć swoją bratnią duszę, umawiając się na kasetach VHS, natrafia na taśmę zatytułowaną Rent-A-Pal (Rent-A-Pal) i swoją samotność rekompensuje wirtualnym przyjacielem, z którym rozmawia na wypożyczonej kasecie VHS. Szalona ścieżka dźwiękowa, ostra reżyseria i radykalny, niepokojący i mrożący krew w żyłach film. Msza roku.

Raphael Wolf/Milion trucizn