Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Retoryka antyniemiecka zyskuje na popularności – EURACTIV.fr

Retoryka antyniemiecka zyskuje na popularności – EURACTIV.fr

Polskie kampanie wyborcze są pełne niezadowolenia, ale trzeba mieć nadzieję, że antyniemiecka retoryka nie podzieli ludzi, martwi się niemiecki poseł-socjalista Sebastian Hartmann kampanią prowadzoną przez rządzącą w Polsce partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

PiS opublikował niedawno nowy film kampanii, w którym partia sugeruje, że Berlin chce interweniować w wewnętrzne sprawy Polski, zwłaszcza dotyczące wieku emerytalnego.

Reklama wywołała kontrowersje w kraju na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, a nastroje antyniemieckie stały się popularnym tematem w retoryce rządzącej partii prawicowej.

„Żałuję, że polskie kampanie wyborcze były celowo naładowane resentymentem i wyzyskiem. Mam nadzieję, że ta retoryka się nie rozpowszechni i że polskie społeczeństwo obywatelskie nie ucierpi na tym.Hartmann, wiceprzewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej, powiedział Euractiv w Bundestagu.

„Niemcy i Polskę łączy silna przyjaźń, którą należy nadal pielęgnować w czasie, gdy Moskwa prowadzi politykę imperialistyczną”. powiedział.

Dla Niemiec, „Te urazy, z wyjątkiem skrajnej prawicy, nie są rozgrywane między naszymi krajami, aby jeszcze bardziej nie nadwyrężyć naszych stosunków”.on dodał.

Reklama PiS wykorzystuje zdjęcia satelitarne, aby skupić się na ambasadzie Niemiec w Warszawie, co stanowi słabo zawoalowane nawiązanie do III Rzeszy na tle „Święta Walkirii” Richarda Wagnera.

Następnie pracownik ambasady niemieckiej dzwoni i woła: „Dzwonię do Was z ambasady Niemiec, chcę porozmawiać z kanclerzem o Waszym „najemcy”, czyli wieku emerytalnym w Polsce. Uważamy, że to też powinno znaleźć się w rządach premiera. [Donald] kość słoniowa „Oficjalnie ogłoszone w tym wirusowym filmie.

„Proszę przeprosić prezydenta, ale naród polski rozstrzygnie tę kwestię w referendum” Następnie odpowiedział polski wicepremier i lider PiS Jarosław Kaczyński.

„Pana Tuska tu nie ma, te nawyki się skończyły”Dodaje.

Niemiecki MSZ odmówił komentarza w tej sprawie

Ówczesny premier Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i obecny lider Platformy Obywatelskiej (PO), podniósł wiek emerytalny dla obu płci do 67 lat – to argument, który PiS często wykorzystywał w swojej kampanii wyborczej.

READ  Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Polskę za nieuznawanie par osób tej samej płci

Już w 2017 roku, po dojściu do władzy, PiS obniżył ten prawny wiek początkowy do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Teraz w referendum, które odbyło się tego samego dnia co wybory powszechne, PiS zamierza po raz kolejny zmienić przepisy, tak aby kobiety mogły przechodzić na emeryturę po 38 latach pracy, a kobietom 43 lata.

PiS od dawna krytykuje Tuska, twierdząc, że przyjmuje rozkazy od Niemiec. Jednocześnie partia oskarża Berlin o próbę wpływania na polską politykę.

Propagandowe wideo wywołało także reakcję niemieckiego MSZ.

Niemcy i Polska, jako centralni partnerzy Europy, wspólnie ponoszą odpowiedzialność za przyjazne stosunki i efektywną współpracę – resort odpowiedział na pytanie dziennikarzy. Wirtualna Polska.

„Jako rząd federalny nie komentujemy toczących się w Polsce wewnętrznych dyskusji politycznych, w tym wspomnianych zapowiedzi wyborczych”Ministerstwo dodało.

Wątki antyniemieckie były obecne w retoryce PiS jeszcze przed tegoroczną kampanią wyborczą – podkreślała partia Berlin musi zapłacić Polsce reparacje Za zbrodnie popełnione podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej.