Ulga w Czechach. Podczas gdy szkodliwe skutki dla środowiska otwartej kopalni węgla Turów (Polska), która działa od 1904 r., Zostały potępione przez Pragę, orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska musi „natychmiast” zaprzestać eksploatacji tej kontrowersyjnej kopalni w pobliżu Czech i Niemiec. Do sądu z siedzibą w Luksemburgu wytoczono wniosek o tymczasowe zadośćuczynienie ze strony rządu czeskiego, który chciał uzyskać natychmiastowe zaprzestanie eksploatacji. Zagadnienie zostanie przeanalizowane pod kątem tematu w późniejszym czasie.
Polska Grupa Energetyczna PGE, która jest właścicielem i operatorem kopalni, planuje wydobywać węgiel do 2044 roku i chce ją rozbudować z 25 do 30 kilometrów kwadratowych. Według władz czeskich eksploatacja ta ma negatywny wpływ na środowisko terenów przygranicznych, gdyż mieszkańcy narzekają na hałas, zapylenie i brak wody. „Kontynuacja działalności wydobywczej do czasu ogłoszenia ostatecznego zamknięcia może mieć negatywny wpływ na poziom wód gruntowych na ziemiach czeskich”, co zostało masowo zmobilizowane przez kopalnie jako ryzyko „zagrożenia dostaw wody pitnej” dla ludność, której to dotyczy, potwierdza sąd.
>> Czytaj także – Republika Czeska: Specjalna waluta dodatkowa dla pobudzenia gospodarki
Jednak „szkoda dla środowiska i zdrowia ludzkiego jest w zasadzie nieodwracalna”, ponieważ trudno ją „wyeliminować z mocą wsteczną” – zauważa, odnosząc się do „zasady ostrożności”. Z kolei „Polska nie wykazała (…), że zaprzestanie działalności w kopalni wiązałoby się z realnym zagrożeniem dla jej bezpieczeństwa energetycznego” oraz „rzekome szkody społeczno-gospodarcze związane z utratą pracy górników i elektrowni”. jest zasadniczo finansowa i nie jest możliwa. Uważana za nieodwracalną – podkreślono.
>> Nasza usługa – oszczędzaj pieniądze na rachunkach za prąd i gaz dzięki naszemu porównaniu energii
Mimo protestów Czech i Niemiec Warszawa odnowiła koncesję Turowa na sześć lat w 2020 r., Co skłoniło Pragę do przejęcia Komisji Europejskiej pod pretekstem naruszenia prawa europejskiego, zwłaszcza z punktu widzenia ochrony środowiska. Komisja orzekła w grudniu, że Polska błędnie oceniła wpływ kopalni na środowisko i przekazała sąsiadom wprowadzające w błąd informacje, ale orzekła, że skargi dotyczące wpływu na dostawy wody pitnej są bezpodstawne. Następnie Praga zdobyła TSUE. Polska jest uzależniona od węgla, aby zaspokoić około 80% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną i ma około 80 000 miejsc pracy w sektorze górniczym. Planuje stopniowe zamykanie swoich kopalni do 2049 roku.
Otrzymuj najnowsze informacje
Każdego ranka informacje do zapamiętania Rynki finansowe
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce