Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rebelianci surrealizmu, „bezdźwięczni” Martyniki…

Rebelianci surrealizmu, „bezdźwięczni” Martyniki…

menu poranne

W tym tygodniu zapomniani i zapomniani: buntownicy surrealizmu, „pozbawieni głosu” post-niewolniczej Martyniki, obywatelskie nieposłuszeństwo wioski w Drôme, bezimienne ofiary LGBTQIA+ i przekleństwa heteronormatywnego świata… Przypominam sobie miliony przymusowych robotników, którzy zginęli z powodu nadużyć, jakich dopuścili się naziści, podobnie jak strajkujący w Gdańsku, którzy wraz ze swoim związkiem zawodowym Solidarność otworzyli pierwszą dziurę w komunistycznej żelaznej kurtynie.

Pięć obrazów zbuntowanych artystów

Po raz pierwszy został wyemitowany w lutym 2020 r. w znakomitym dokumencie Arte kobiecy surrealizm (2019), napisany przez Marię Annę TapinerI Znów nawiązywał do wystawy „Kobiecy surrealizm?” Organizator do 10 września przez Muzeum Montmartre w Paryżu. Powrócił do pięciu artystów plastyków i fotografów bliskich ruchowi założonemu przez André Bretona w 1924 roku: Amerykaninowi Lee Millerowi (1907-1977), Francuzowi Leonorowi Fini (1908-1996) i Claude’owi Cahunowi (1894-1954) oraz Brytyjczykom Leonora Carrington (1917-2011) i Merry Oppenheim ze Szwajcarii (1913-1985).

Historycy i krewni (syn Lee Millera) rzucają światło na ich prywatność, pracę i buntowniczą osobowość, a także koleżeństwo, które łączyło się w okresie międzywojennym. I rozumiemy, że mimo ich nieobecności w wielu pracach poświęconych surrealizmowi, artyści ci byli kimś więcej niż towarzyszami, performerami i modelami. R.Ma.

Dokument „The Female Surrealist” Marii Anny Tappener (Niemcy, 2019, 52 min). Dostępne na zamówienie pod adresem Arte.tv Do 21 lipca.

Tragiczna historia Martyniki

Zdjęcie z filmu dokumentalnego Valery Patol

To długa podróż w historii, która wciąż jest w dużej mierze nieznana. Jest jednym z dziesiątek tysięcy mężczyzn i kobiet, którzy osiedlili się na Martynice po zniesieniu niewolnictwa w 1848 roku. Valérie Patolle opowiada w osiemnastu częściach o podróżach Indian, Afrykańczyków, Chińczyków, Libańczyków, Syryjczyków, mieszkańców Karaibów i Włochów, którzy ukształtował historię wyspy. Napędzany archiwalnymi obrazami i filmami, ten fascynujący crossover jest pierwszym materiałem zagranicznej sieci France Télévisions, który został wymyślony, napisany i wyprodukowany w całości na miejscu.

READ  Polskie firmy transportu drogowego obawiają się ukraińskiej konkurencji

Od „angażizmu”, metody rekrutacji zniesionej w 1884 r., polegającej na zastępowaniu uwolnionych niewolników robotnikami rekrutowanymi z zagranicy, po retorykę wykluczenia z lat 80. długi. Hierarchia społeczna i rasowa odziedziczona po niewolnictwie witała – i często odrzucała – tych robotników z innych miejsc.

Masz 73,59% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.