Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przestrzeń: 10 wydarzeń, których nie można przegapić w 2022

druga misja Tomasz Bisket na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Wytrwaj na Marsiei Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), turyści kosmiczni… Rok 2021 to rok pełen wydarzeń dla astronomii i astronautyki. Ale rok 2022 nie zostanie pominięty: program księżycowy NASA i niektóre z największych rakiet, jakie kiedykolwiek zbudowano, mają trafić na pierwsze strony gazet. Nie można zapomnieć o pierwszych wynikach JWST, które odbyły się 25 grudnia i spodziewane są latem. Oto kalendarz, w którym znajdziesz swoją drogę.

28 lutego (najwcześniej): statek kosmiczny na orbicie

W zeszłym roku widzieliśmy, jak leciał kilka razy, przez kilka minut, na wysokości 10 000 metrów i rozbijał się w większości podczas lądowania. Oczekuje się, że w tym roku wyrzutnia statku kosmicznego SpaceX przeprowadzi swój pierwszy test na orbicie Ziemi. Tym razem po raz pierwszy statek zostanie wystrzelony za pomocą 69-metrowego superciężkiego steru strumieniowego. Konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze kilku testów, aby osiągnąć wysokość 100 km przed przyszłym wystrzeleniem satelitów. Statek kosmiczny, który firma Elona Muska zamierza wykorzystać na Marsie i innych odległych celach, został wybrany przez NASA do przyszłego lądowania na Księżycu w ramach programu Artemis.

28 lutego: Pierwsza całkowicie prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Podczas gdy 2021 był rokiem powrotu turystów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 2022 będzie pierwszą całkowicie prywatną misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Statek kosmiczny Crew Dragon SpaceX, obsługiwany przez Axiom Space, zobaczy trzy startery (amerykańskie, kanadyjskie i izraelskie) pod dowództwem Michaela Lopeza Alegrii, byłego astronauty NASA. Pozostaną na stacji przez osiem dni, aby przeprowadzić 25 eksperymentów w mikrograwitacji. Axiom ma rozpocząć drugą misję jesienią 2022 roku.

12 marca (najwcześniej): rozpoczyna się program księżycowy Artemis

W nadchodzących tygodniach powinniśmy być świadkami inauguracyjnego lotu SLS, Systemu Wyrzutni Kosmicznych, 98-metrowej superciężkiej wyrzutni, którą NASA rozwija od ponad dekady. Jeśli planowane są przyszłe loty załogowe na Księżycu, to ta pierwsza misja jest bezzałogowa. Polega ona na walidacji działania statku kosmicznego Orion, który z tej okazji zostanie umieszczony na orbicie wokół satelity Ziemi. Na razie zaplanowano dwie sesje zdjęciowe: od 12 do 27 marca oraz od 8 do 23 kwietnia. Testy wciąż trwają, po których NASA będzie mogła poprawić datę premiery. Cztery osoby zostaną wówczas wysłane wokół Księżyca podczas drugiej misji, Artemis 2, zaplanowanej na 2024. A potem będzie Artemis 3, w 2025: mężczyzna – i po raz pierwszy – kobieta postawi stopę na Księżycu.

Maj: krytyczny test dla Starlinera

W 2019 roku nie udało mu się dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W maju Boeing ponownie spróbuje zadokować na stacji swój statek kosmiczny Starliner, opracowany dla NASA. Jeśli start, który był kilkakrotnie przekładany, nie zostanie ponownie odłożony i zakończy się sukcesem, w tym roku jednostka Boeinga będzie mogła przetransportować na Międzynarodową Stację Kosmiczną trzech astronautów. Boeing staje się w ten sposób drugą po SpaceX prywatną firmą, która podejmuje tego typu loty.

16 maja: całkowite zaćmienie Księżyca w Europie

Za cztery miesiące księżyc zmieni kolor na czerwony! Usterka z ziemią, która pojawi się między słońcem a nim, powodując wystąpienie Pierwsze całkowite zaćmienie Księżyca Widoczny we Francji kontynentalnej od stycznia 2019 r. Całkowita faza potrwa dokładnie 24 h. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda tam dopisze.

Trzecia kwarta: pierwszy lot Ariane 6

Główny i górny stopień pierwszej wersji pocisku Ariane 6 są obecnie w drodze do Kourou w Gujanie. W zależności od wstępnych testów, inauguracyjny lot nowej wyrzutni Arianespace powinien odbyć się w drugiej połowie 2022 roku. Wyrzutnia ta będzie dostępna w dwóch wersjach: Ariane 62 z dwoma silnikami i Ariane 64 z czterema silnikami.

Lipiec: Rosjanie wracają na Księżyc

Ostatni raz sowiecka maszyna wylądowała na Księżycu 14 sierpnia 1976 roku. Od tego czasu Związek Radziecki zniknął, ale jako rozszerzenie programu Luna, Rosja wystrzeli Luna 25, lądownik owinięty około trzydziestoma kilogramami instrumenty. Orientacja: biegun południowy satelity Ziemi, w szczególności w celu zbadania bardzo delikatnej atmosfery. Premiera, pierwotnie planowana na 2019 rok, była kilkakrotnie przekładana.

Czwarty kwartał: pierwszy lot New Glenn z Blue Origin

W zeszłym roku Jeff Bezos wkroczył w kosmos, aby uruchomić własną usługę turystyki kosmicznej. Jeśli obecny harmonogram Blue Origin zostanie utrzymany, firma, która stworzyła go w 2000 roku, zadebiutuje ultraciężką wyrzutnią New Glenn, ponad 80-metrową rakietą nazwaną na cześć astronauty NASA Johna Glenna. Podobnie jak Falcon Heavy, jego pierwszy stopień będzie wielokrotnego użytku.

Wrzesień: europejski robot leci na Marsa

Jeśli start, początkowo planowany na 2018 rok, nie zostanie ponownie przełożony, w tym roku powinniśmy zobaczyć odlot robota misji ExoMars na Czerwoną Planetę, kierowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i rosyjski Roskosmos. Jej nazwa pochodzi od Rosalind Franklin, badaczki, która określiła strukturę DNA, ale której odkrycie zostało przyćmione pracą trzech innych naukowców, którzy w przeciwieństwie do niej zdobyli Nagrodę Nobla.

25 października: częściowe zaćmienie Słońca

Nie będzie to zaćmienie stulecia, ale przy dobrych warunkach pogodowych i odpowiednim sprzęcie Francuzi w stolicy Francji mogą być świadkiem jesiennego księżyca przechodzącego przed słońcem. Aby zobaczyć całkowite zaćmienie w Europie, musisz udać się do Hiszpanii lub Portugalii 12 sierpnia 2026 roku.