Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przemysł rolniczy szkodzi naszemu zdrowiu

Przemysł rolniczy szkodzi naszemu zdrowiu

Odżywianie, które obejmuje szeroko rozumianą dietę, wielkość ciała i aktywność fizyczną, Dziś jest uznawany za Jednym z głównych modyfikowalnych czynników wpływających na określenie, które choroby są najbardziej rozpowszechnione w świecie uprzemysłowionym: Otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca…

Związki między dietą a zdrowiem badane są w sposób przekrojowy i łączony Podejścia epidemiologiczne, podejścia eksperymentalne na modelach komórkowych i zwierzęcych, podejścia toksykologiczne, mikrobiologiczne lub genetyczne.

W sercu badań nad zdrowiem środowiskowym, Badanie kohortowe Bada także czynniki socjodemograficzne, wpływy środowiskowe i predyspozycje genetyczne, które mogą wpływać na zachowania żywieniowe i wyniki zdrowotne.

Wiedza ta pozwoliła na uzyskanie wysokiego poziomu dowodów dotyczących wielu ochronnych lub szkodliwych czynników żywieniowych, co posłużyło jako podstawa do stworzenia polityki żywieniowej we Francji, której ucieleśnieniem jest Narodowy Program Żywienia i Zdrowia (PNNS).

z :

Matylda Touvier Dyrektor ds. badań w firmie Inserm i główny badacz badania NutriNet-Santé oraz profesor we Francuskiej Szkole Zdrowia Publicznego na kadencji 2022–2023

Wielkie dobro dla ciebie!

50 minut

„Niech twoje ciało będzie twoim jedynym lekarstwem”.

Zwrot ten przypisywany jest Hipokratesowi, starożytnemu greckiemu lekarzowi, uznawanemu za ojca współczesnej medycyny. Wyjaśnia także temat, który dotyczy nas wszystkich, a mianowicie znaczenie diety w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Jedzenie to znacznie więcej niż zwykła konieczność biologiczna, to istotny filar naszego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Każdy kęs, który bierzemy, wpływa na nasze zdrowie w głęboki i trwały sposób. Dziś świadomość wpływu naszej diety na zdrowie jest ważniejsza niż kiedykolwiek. W obliczu narastającej mody na diety i sprzecznych przekazów w mediach niezwykle istotny jest powrót do podejścia opartego na badaniach naukowych i solidnych zaleceniach żywieniowych.

READ  Niesporczaki, mikroskopijne zwierzę, które mogłoby skolonizować Księżyc

Istnieje niezaprzeczalny związek między dietą a ryzykiem chorób

Mathilde Touvier, dyrektor ds. badań w INSERM i główna badaczka badania NutriNet-Santé, zawsze chciała zostać „badaczem zdrowia ludzkiego”, jak lubiła mawiać, gdy była nastolatką. Następnie zapisała się do college’u inżynierskiego i przeszkoliła się w laboratoriach, gdzie założyła fartuch laboratoryjny, odcinając głowy zwierzętom. Pogoda podobała mu się umiarkowanie. Potem odkryłem zdrowie publiczne i bardziej globalne podejście do ludzi, a także do kwestii gospodarczych i politycznych: „ Takie podejście do zdrowia publicznego zastosowano w naszej diecie, a ryzyko chorób naprawdę mnie zainteresowało. » Dziś kieruje zespołem epidemiologów żywieniowych w INSERM : „Przeprowadzamy badania na dużych populacjach, aby sprawdzić, co ludzie spożywają, ich dietę, aktywność fizyczną, stan masy ciała, pomiary antropometryczne i wagę. Ryzyko rozwoju chorób takich jak nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzyca z biegiem czasu, a także chorób psychicznych, choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet chorób układu oddechowego. »

Gość o 6:20

8 minut

Choroby wieloczynnikowe związane z dietą

Człowiek w ciągu swojego życia spożywa średnio 30 ton jedzenia i 50 000 litrów napojów. Kiedy dziś mówimy o otyłości, nowotworach, chorobach układu krążenia czy cukrzycy, mówimy o chorobach wieloczynnikowych. Istnieją czynniki genetyczne powiązane z zanieczyszczeniem, ekspozycją na słońce, a nawet dietą, które odgrywają rolę: „Możliwość wyizolowania wpływu tego czy innego czynnika żywieniowego nie jest prosta i wymaga połączenia różnych typów badań, podejść populacyjno-epidemiologicznych, przeprowadzenia badań eksperymentalnych w celu zbudowania prawdziwie globalnego obrazu i zebrania szeregu argumentów”.

Żywność przetworzona i dodatki do żywności

Historycznie rzecz biorąc, epidemiolodzy żywieniowi interesowali się kwestią tłuszczu i cukru. Potem zdaliśmy sobie sprawę, że istnieją inne właściwości naszej żywności, które mogą odgrywać rolę, szczególnie sposób, w jaki ją przetwarzamy, czyli to, co nazywamy żywnością ultraprzetworzoną. Są to np. te, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur w wyniku procesów znacząco modyfikujących matryce żywności, co nazywamy ekstruzją hydrolizowaną: „To cały szereg procesów, na przykład produkcja płatków zbożowych śniadanie. To nie jest pszenica pierwotna, jaką widzimy na polu. Istnieją procesy kruszenia, podczas których izolujemy wszystkie części niektórych roślin, aby wytworzyć komponenty i ponownie złożyć je w inny sposób. Jest strona procesu, a następnie strona komponentów. Są to produkty spożywcze, które zazwyczaj zawierają dodatki do żywności, bez których możemy się obejść, i nie mają one na celu ochrony konsumenta, ale mają ładnie wyglądać i sprzedawać więcej produktów. Badając zdrowe odżywianie, udało nam się wykazać, że wzrost udziału ultraprzetworzonej żywności w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2.

READ  Zastanów się nad ciemną materią, eksploruj kosmos i ostatnia szansa na wygraną!

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj audycji…

Weekendowy gość

18 minut