Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przekazy migrantów osiągnęły rekordowy poziom

Przekazy migrantów osiągnęły rekordowy poziom

Opublikowano 19 grudnia 2023 o godzinie 12:00

Pomimo związanych z tym kosztów transakcyjnych, przekazy pieniężne od migrantów do krajów pochodzenia pozostają jednym z głównych źródeł finansowania zewnętrznego krajów biednych. że to Co ponownie proponuje Bank Światowy Oczekuje, że w tym roku transfery do krajów o niskich i średnich dochodach osiągną rekordową kwotę 669 miliardów dolarów.

W 2023 r. przepływy wzrosły dalej (3,8 %), ale w mniejszym stopniu po silnych wzrostach w latach 2021–2022. W 2024 r. ta wielostronna instytucja ponownie spodziewa się wzrostu o 3,1%, co zwiększy przekazy pieniężne do 690 miliardów dolarów.

Dynamika, która utrzymuje się jeszcze w tym roku, wiąże się ze wzrostem liczby nowych migrantów stałych w 2022 roku. W krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ich liczba wzrosła w ubiegłym roku o 26%. Na początku 2023 r. ruchy migracyjne do krajów OECD utrzymywały się na wysokim poziomie, napędzane ożywieniem zatrudnienia, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób urodzonych za granicą wzrósł i przekroczył wskaźnik zatrudnienia osób urodzonych w kraju. Według Banku Światowego w 2023 r. liczba osób ubiegających się o azyl i nielegalnych przekroczeń granic w Europie również wzrośnie.

Stany Zjednoczone są na pole position

Głównym źródłem przekazów pieniężnych pozostają Stany Zjednoczone. Arabia Saudyjska podąża za nimi. W porównaniu do PKB kraju Arabia Saudyjska odnotowuje znacznie wyższy wolumen niż Stany Zjednoczone. Pomimo wzrostu zatrudnienia zagranicznych pracowników w Arabii Saudyjskiej, w świetle realizowanych w tym kraju gigantycznych projektów, przekazy pieniężne do krajów pochodzenia imigrantów spadły w pierwszej połowie 2023 roku o 13% w porównaniu do roku poprzedniego. rok.

„Spadek ten prawdopodobnie odzwierciedla dostosowania po pandemii Covid, a także niedawną politykę Arabii Saudyjskiej zezwalającą zagranicznym pracownikom migrującym na przyprowadzanie rodzin do kraju podczas pracy, co może prowadzić do niższych przekazów pieniężnych do krajów pochodzenia” – wyjaśnia Bank Światowy. Dodajmy, że tendencja ta może doprowadzić do spadku przekazów pieniężnych do Pakistanu i większości krajów Afryki Północnej.

READ  Filipiny: Odnaleziono wrak statku z II wojny światowej, w którym zginęło ponad 1000 osób

Spadają przepływy rosyjskie

Wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje wobec Rosji w dalszym ciągu zmieniają krajobraz przekazów pieniężnych za granicę. Po wzroście o 15,5% i 18,5% odpowiednio w 2021 i 2022 r. oczekuje się, że przekazy pieniężne do Europy i Azji Środkowej spadną o 1,4% do około 78 miliardów dolarów w 2023 r.

Te słabe wyniki są powiązane ze spowolnieniem przepływów z Rosji do krajów sąsiadujących. Dotknięte są głównie Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Republika Kirgiska i Uzbekistan. Niektóre kraje regionu nakładają ograniczenia na transfery z Rosji w obawie przed dodatkowymi sankcjami. Spadek napływu migrantów do Rosji o ok. 20% w I połowie 2023 roku oraz dewaluacja rubla rosyjskiego wobec dolara spowodowały także spadek wolumenu transferów finansowych z Rosji.

Wysokie koszty

Niezależnie od tego oczekuje się, że w tym roku przekazy pieniężne od pracowników migrujących przekroczą bezpośrednie inwestycje zagraniczne w ich krajach o około 250 miliardów dolarów. „W ostatnich latach przepływy pieniężne do krajów rozwijających się przewyższyły bezpośrednie inwestycje zagraniczne i oficjalną pomoc rozwojową, a różnica się pogłębia” – powiedział Dilip Ratha, ekonomista Banku Światowego.

Fakt, że opłaty związane z tymi przelewami pozostają wysokie, nie stanowi przeszkody w przepływie. Średnio koszty te osiągnęły poziom 6,2% w drugim kwartale 2023 r., co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż 3% cel zrównoważonego rozwoju ustalony na rok 2030. Wysyłanie pieniędzy do Afryki Subsaharyjskiej (7,9%) jest droższe niż wysyłanie pieniędzy do Afryki Afryka Subsaharyjska (7,9%). Azja Południowa (4,3%). Tylko dwóm krajom wysyłającym pieniądze – Korei Południowej i Arabii Saudyjskiej – udało się osiągnąć cel G20, jakim było zmniejszenie tych kosztów do 5%.