Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przedstawiciele rozważają przełożenie kontrowersyjnych wyborów prezydenckich

Przedstawiciele rozważają przełożenie kontrowersyjnych wyborów prezydenckich

W poniedziałek w wybuchowej atmosferze obradowali nad kontrowersyjnym projektem ustawy o przełożeniu ogłoszonych przez prezydenta Macky'ego Salla wyborów prezydenckich.

opublikowany

aktualizować


Czas czytania: 1 minuta

Prezydent Senegalu Macky Sall w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie w Etiopii, 19 lutego 2023 r. (AMANUEL SILESHI / AFP)

Należy się spodziewać, że debata będzie gorąca. W następstwie starć przeciwników z policją w Dakarze przedstawiciele Senegalu w poniedziałek 5 lutego rozpatrywali kontrowersyjny projekt ustawy o odroczeniu wyborów prezydenckich ogłoszony przez głowę stanu Macky'ego Salla. Tekst ten opóźniłby głosowanie maksymalnie o sześć miesięcy, a jego zatwierdzenie, które wymaga większości trzech piątych spośród 165 przedstawicieli, nie jest pewne. Głosowanie zaplanowano na późny poranek.

W sobotę, na kilka godzin przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, Macky Sall ogłosił, że podpisał dekret o przełożeniu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 25 lutego. Po raz pierwszy od 1963 r. wybory prezydenckie w powszechnych wyborach bezpośrednich zostały przełożone w Senegalu, kraju, który nigdy nie był świadkiem zamachu stanu, co jest rzadkością na kontynencie.

Odrzucono kilkadziesiąt wniosków

Oświadczenie to wywołało wrzawę i obawę przed atakiem gorączki w kraju znanym jako wyspa stabilności w Afryce Zachodniej, ale od 2021 r. będącym świadkiem różnych epizodów śmiertelnych niepokojów. O przełożeniu wyborów ogłoszono w kontekście konfliktu między Zgromadzeniem Narodowym a Radą Konstytucyjną, która w styczniu zatwierdziła dwudziestu kandydatów, co jest rekordem, ale odrzucił kilkudziesięciu innych kandydatów. Wykluczono dwóch liderów opozycji: przebywającego w więzieniu od lipca Ousmane Sonko oraz Karima Wade'a, ministra i syna byłego prezydenta Abdoulaye Wade'a (2000-2012).

Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat wezwał w poniedziałek Senegalczyków do uregulowania swojej sytuacji „Polityczny spór w drodze konsultacji, zrozumienia i dialogu”.